تصویب پیشنهادات بانك مركزی برای كنترل بازار ارز در هیات دولت

تهران - ایرنا - هیات وزیران روز چهارشنبه به ریاست حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری درباره اقدامات پیشنهادی بانك مركزی برای كنترل بازار تصمیمات لازم را اتخاذ كرد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، در این جلسه، اعضای دولت به بررسی مجموعه اقدامات پیشنهادی بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران جهت كنترل بازار ارز پرداخت و تصمیمات لازم در این زمینه اتخاذ شد كه طی امروز از سوی بانك مركزی اعلام خواهد شد.
ولی اله سیف رئیس كل بانك مركزی هفته گذشته در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا از برنامه این بانك برای انتشار دو گروه اوراق مشاركت ارزی خبر داد و گفت: بخشی از این اوراق كه تا دو هفته آینده عملیاتی می شود، در بانك مركزی طراحی شده و بخش دوم با همكاری وزارت نفت در دست طراحی و اجراست.
وی افزود: برای آن دسته از سرمایه گذارانی كه تمایل به سرمایه گذاری در دارایی های با پایه ارزی دارند، بانك مركزی و نظام بانكی گزینه های مناسبی را طراحی كرده كه به زودی از آنها رونمایی خواهد شد.
سیف گفت: انتشار اوراق مشاركت ارزی توسط بانك مركزی از گزینه های پیش بینی شده و جذاب در این زمینه است كه ظرف دو هفته آینده راه اندازی و عملیاتی خواهد شد.
وی تاكید كرد: بر این اساس، سرمایه گذاران می توانند از طریق بانك های عامل كه جزئیات آن اطلاع رسانی خواهد شد، نسبت به تهیه اوراق مشاركت ارزی با شرایط مناسب اقدام كنند.
به گفته مقام مسئول بانك مركزی علاوه بر این گزینه، انتشار اوراق مشاركت ارزی توسط شركت ملی نفت نیز در دست طراحی است كه طبیعتاً پس از دریافت مجوزهای لازم، اجرایی و اطلاع رسانی خواهد شد.
سیف افزود: در كنار این موارد، بانك مركزی در كنار گزینه های متداولی نظیر سپرده گذاری ارزی در بانكها، طرح های تكمیلی جذابی دیگری را نیز در دست بررسی و اقدام دارد تا از این طریق سرمایه گذاران بتوانند علاوه بر ایمن سازی دارایی های ارزی خود، از نرخ سود مناسبی نیز برخوردار شوند.
رئیس شورای پول و اعبتار تصریح كرد: بانك مركزی با هدف ایجاد انگیزه اقتصادی بهتر برای بانكها، ترتیبی اتخاذ خواهد كرد كه بانك ها بتوانند منابع ارزی جمع آوری شده را نزد بانك مركزی با نرخ مناسب سپرده گذاری كنند و در این ارتباط بانك مركزی در جهت حمایت از امنیت سپرده ارزی مردم نزد بانكها اقدام خواهد كرد.

سیام**9314**2025
تنظیم: داود توسلی**انتشار: لیلا جودی