بادامستانهاي سامان به شكوفه نشست

شهركرد- ايرنا- درختان مثمر و بادامستانهاي شهرستان سامان به ويژه در منطقه 'چم خليفه' در اواسط فصل زمستان به شكوفه نشست.

به گزارش ايرنا، به شكوفه نشستن بادامستانهاي شهرستان سامان، اگرچه جلوه زيبايي به اين منطقه داده است، اما موجب نگراني باغداران منطقه شده است.
درحالي كه 35 روز ديگر تا پايان فصل زمستان باقي است، به شكوفه نشستن بادامستانهاي سامان خسارات جبران ناپذيري را به باغداران تحميل مي كند.
كشاورزان معتقدند؛ شكوفه زودهنگام درختان باعث سرمازدگي درختان و ضرر به بخش كشاورزي است.
چهارمحال وبختياري ‎ 40هزار هكتار باغ دارد كه از اين ميزان 12 هزار هكتار مربوط به شهرستان سامان است.
مسئول امور باغباني سازمان جهادكشاورزي چهارمحال و بختياري در اين باره گفت: با توجه به روزهاي باقي مانده تا فصل زمستان، احتمال سرمازدگي درختان مثمر وجود دارد.
ابراهيم شيراني روز چهارشنبه در گفت و گو با ايرنا علت شكوفه زودهنگام درختان را گرم شدن هوا در فصل زمستان دانست و افزود: براي جلوگيري از شكوفه زدن گياهان در زمستان بايد از ارقام ديرگل ده استفاده كرد.
به گزارش ايرنا، هم اكنون 14 هزار هكتار درخت بادام در استان چهارمحال و بختياري وجود دارد كه 9 هزار هكتار آن مربوط به شهرستان سامان است.
شهرستان سامان در ساحل زاينده رود، با بيش از 34 هزار نفر جمعيت در فاصله 22 كيلومتري شهركرد مركز چهارمحال و بختياري قرار دارد.
چهارمحال و بختياري 248 هزار هكتار زمين كشاورزي شامل 145 هزار هكتار زمين زراعي، 41 هزار هكتار زمين باغي و 62 هزار هكتار زمين آيش دارد.
خبرنگار: مرتضي شاهوردي**انتشاردهنده:جهانبخش صفري
6199/6021

سرخط اخبار استان‌ها