درآمد روزانه 70 هزار تومانی كودكان متكدی

تهران - ایرنا - معاون اجتماعی سازمان بهزیستی كشور گفت: از بین 400 كودك متكدی پذیرش شده در مراكز بهزیستی غیر از سه مورد آنان، همگی دارای پدر و مادر بودند و روزانه بطورمیانگین بین 50 تا 70 هزار تومان ، درآمد دارند.

حبیب الله مسعودی فرید روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در پاسخ به افزایش آمار كودكان متكدی در سطح شهر، افزود: افزایش آمار كودكان متكدی در سطح شهر به عملكرد ما در سطح جامعه بازمی گردد، اگر در سطح خیابان برای كودك متكدی ، مشوق هایی وجود داشته باشد بطورمثال درآمدهای یكصدهزارتومانی طی یك روز كه از سوی برخی مسئولان شهری مطرح شده است ، كودكان به سمت تكدی گری سوق داده می شوند.
وی تاكید كرد: برای مقابله و مواجهه با موضوع استفاده از كودكان برای كار یا تكدی گری ، باید اقدامات سازمان های حمایتی و قضایی ، سرعت و شدت پیدا كند و از سوی دیگر مردم نیز كمك های خود را به سمت خیریه ها ببرند.
وی اضافه كرد: مردمی كه می خواهند به كودكان نیازمند كمك كنند بجای كمك به متكدیان، بهتر است به سازمان های مردم نهاد فعال در حوزه كودكان، كمك كنند.
معاون اجتماعی سازمان بهزیستی كشور از مردم خواست از كمك های مالی به كودكان متكدی خودداری كنند و بجای آن بطورمثال غذا یا لوازم التحریر به آنها بدهند.
مسعودی فرید افزود: كمك های غیرمالی به كودكان می تواند كمك كند تا بهره كشی و سودجویی از كودكان كم شود.
وی تصریح كرد: درآمد روزانه از 30 تا 40 هزارتومان تا 150 تا 200 هزار تومان بین كودكان متكدی دیده شده است اما بطورمیانگین بسته به منطقه ای كه آنان هستند، بین 50 تا 70 هزارتومان كار می كنند.
وی درباره ساماندهی متكدیان نیز گفت: ساماندهی متكدیان برعهده شهرداری است است اما اگر موردی از تكدی گری به سازمان بهزیستی كشور مربوط شود مانند كودكان یا سالمندان یا بیمار روانی مزمن متكدی بعد از ارزیابی های اولیه به مراكز بهزیستی می روند.
معاون اجتماعی سازمان بهزیستی كشور گفت: معمولا طبق آنچه در آیین نامه ساماندهی متكدیان مصوب 1378 آمده است ، متكدیان ابتدا باید در اماكنی كه شهرداری تعیین می كند، بروند و 10 روز در مراكز اسكان موقت یا نگهداری موقت بمانند و ارزیابی اولیه انجام بگیرد و اگر سابقه جرم و بیماری واگیر و مساله حادی نداشته باشند بعد از ارزیابی اولیه مددكار بهزیستی مستقر در آنجا با حكم قاضی به مراكز بهزیستی می آیند.
مسعودی فرید اضافه كرد: همچنین افرادی ممكن است در راه مانده باشند كه بر حسب حال متكدی به كمیته امداد ارجاع می شوند.
وی خاطرنشان كرد: 400 كودك متكدی در تهران جمع آوری شدند كه همه آنان به غیر از سه مورد پدر و مادر داشتند و والدین آنها آمدند و با تعهدی ، كودكان به خانواده هایشان تحویل داده شد.
معاون اجتماعی سازمان بهزیستی كشور گفت: اما ما همچنان مصر هستیم كه ما علاوه بر آیین نامه متكدیان ، برای كودكان از آیین نامه ساماندهی كودكان استفاده كنیم و به همین دلیل مذاكراتی با دادستانی، اداره اتباع و وزارت امور خارجه داشتیم كه براین اساس پس از ارزیابی خانواده های كودكان متكدی، اگر نیازمند باشند ، ما به آنها كمك می كنیم اما اگر دوباره خانواده ها ، این كودكان را به خیابان بفرستند باید اقدامات قضایی برای این موضوع صورت بگیرد كه سلب حضانت پس از سه بار، یكی از این اقدامات خواهد بود.
اجتمام**9185**1569**مصاحبه كننده: سادات حسینی خواه **انتشار: علی حبیبی
*آگاهی از آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان در كانال تلگرام گروه اجتماعی ایرنا:
@irnaej
https://t.me/irnaej