جلوگیری ازنفوذ امواج به منزل با رنگ و برچسب نانویی

تهران-ایرنا-یك شركت دانش بنیان در پارك علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف موفق به تولید محصولاتی شامل رنگ و برچسب های نانویی ضدامواج برای جلوگیری از ورود امواج مخرب به منازل و بناهای تجاری شده است.

محققان این شركت دانش بنیان از شركت های مستقر در پارك علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف با ثبت 5 اختراع در زمینه مقاوم سازی ساختمان ها در برابر امواج توانسته اند محصولاتی جدید را با هدف ارتقای سلامت جامعه به بازار عرضه كنند.
این شركت كه همچنین در زمینه تولید منسوجات و پوشاك ضدامواج نیز فعالیت می كند، با حضور محققان و دانش آموختگانی از دانشگاه های صنعتی شریف، امیركبیر، تهران و كاشان در رشته های مختلف نانوشیمی، نانوفناوری، نانوالكترونیك، فیزیك هسته ای گرایش بهداشت امواج و دیگر رشته های مرتبط شكل گرفته و یكی از اعضای هیات مدیره عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف است.
مدیر روابط عمومی شركت دانش بنیان سلامت سینا روز سه شنبه در مورد تاریخچه فعالیت های آن به خبرنگار علمی ایرنا گفت: این شركت سه سال قبل فعالیت كارآفرینی خود را به عنوان یك شركت دانش بنیان در مركز رشد دانشگاه صنعتی شریف آغاز كرد و از یك ماه قبل در پارك علم و فناوری دانشگاه شریف مستقر است.

***12 سال پشتوانه علمی برای رسیدن به محصول
دكتر ندا حیدری افزود: از نظر تحقیقاتی و پشتوانه علمی 12 سال در این زمینه كار شده است و امروز به خدمات و محصولات ارائه راهكار های ایمن سازی در برابر امواج دست یافته ایم.
«این راهكارها شامل خدمات شیلدینگ (سپرسازی) امواج الكترومغناطیس همچنین پایش میزان آلودگی امواج محیطی است و توانسته ایم در ارائه محصولات ثبت اختراع شده در دو دسته محافظ های فردی شامل انواع منسوجات و پارچه های ضدامواج و حفاظت محیط شامل رنگ های ضد امواج، برچسب شیشه، كاغذ دیواری و دیوارپوش های ضدامواج به تولید صنعتی دست یابیم».
مدیر تحقیق و توسعه این شركت نیز گفت: از چند سال قبل آلودگی های الكترومغناطیسی در اطراف ما افزایش یافته، كار ما این است كه افراد و محیط را در برابر این امواج سالم سازی كنیم.
دكتر علی صدیقی افزود: مكانیزم كار اینطور است كه از پوشش های ضد امواج برای وارد نشدن امواج به بدن استفاده كرده ایم و همین فناوری در لباس های ما آنها را به یك سپر تبدیل كرده و به این ترتیب 99 درصد امواج دفع می شود.
وی گفت: در محصولات پوشاك، ما از الیاف فلزی استفاده كرده ایم و فلز نقره كه در بعضی از این محصولات به كار رفته خاصیت كشسانی بالایی دارد كه باعث راحتی بیشتر پارچه بافته شده خواهد شد.
صدیقی در مورد رنگ های ضدامواج نیز گفت: رنگ نانویی ضد امواج یكی از راهكارهای پیشگیری از آسیب امواج الكترومغناطیس بوده و می‌ توان از آن روی سطوح ساختمانی با لایه‌های نازك تر استفاده كرد و شدت ورود امواج الكترومغناطیس خارجی را كاهش داد.
صدیقی یادآور شد: ما تلفیقی از خدمت و محصول را ارائه می دهیم؛ مثلا اگر كسی برای جلوگیری از نفوذ امواج به داخل منزل خود مراجعه كند ابتدا كارشناس شدت امواج محیطی را اندازه گیری كرده و بعد با توجه به منابع امواج و جهت ورود موج راهكارهای كاهش شدت امواج را ارائه می دهند.

***هدف؛ ارتقای سلامت خانواده و جامعه
حیدری در مورد فروش محصولات توضیح داد: فروش محصولات از سه سال قبل آغاز شد و امروز در مرحله توسعه محصولات هستیم و بسته به نیاز جامعه مجموعه از محصولات ضد امواج را ارئه می دهیم؛ مثلا با توجه به آسیب پذیری ویژه نوزادان تازه متولد شده، مجموعه لباس نوزاد را به تازگی به سبد محصولات خود اضافه كرده ایم، یا پد سینه را به تازگی معرفی كرده ایم زیرا بر اساس تحقیقات انجام شده امواج در احتمال ابتلا به سرطان سینه نیز نقش دارند.
مدیر روابط عمومی این شركت در مورد نمایندگی های آن گفت: ما در اصفهان، شیراز و مشهد نمایندگی داریم و به دلیل این كه استفاده از این محصولات به خدمات و آموزش هایی نیاز دارد، فروش محصولات باید از طرف شركت و یا نمایندگی هایی باشد كه آموزش كامل دیده اند.
هدف این مجموعه ارتقای سطح سلامت خانوار است به همین دلیل آموزش های لازم به خانم های باردار ارائه می شود همچنین با همكاری خوبی كه با سازمان ملی یونسكو داریم دانش آموزان منتخب مدارس نیز در این رابطه آموزش های لازم را برای ارتقای سبك زندگی سالم می بینند.
حیدری در مورد قیمت این لباس ها توضیح داد: سه مدل مختلف در لباس ها داریم؛ مدل هایی كه الیاف فلزی دیگری به غیر از نقره به كار رفته ارزان تر هستند ولی لباس هایی كه الیاف نقره ای در آنها به كار رفته است، كمی گران تر هستند؛ به این دلیل كه فلز نقره قابلیت نازك شدن دارد كه بافت پارچه را بسیار نرم و راحت می كند. البته هر سه محصول خاصیت بازتاب امواج را دارد ولی در الیاف نقره بافت پارچه نرم و راحت تر و همچنین به دلیل خواص نقره این محصول ضدقارچ و باكتری است.
وی در مورد مراحل تولید این لباس ها گفت: پیش از رسیدن به فروش حدود 12 سال گروهی متشكل از 6 كارشناس در واحد تحقیق و توسعه و 4 نفر هم در بخش های اداری و مدیریت كار می كردند، اكنون به بلوغ دانش فنی رسیده و روی فروش و تجاری سازی متمركز شده ایم.
همچنین تاكنون برای 5 محصول شامل رنگ نانویی ضدامواج، پنل گچی ضدامواج، برچسب شیشه ضدامواج، كاغذدیواری ضدامواج و دیوارپوش ضدامواج موفق به ثبت اختراع شده ایم.

***مشكلات شركت های دانش بنیان
حیدری در مورد مشكلات شركت های دانش بنیان نیز گفت: حمایت برای مجوزهای دانش بنیان شدن حدود 1 سال طول كشید كه زمان نسبتا زیاد و روند دشواری داشت بعد از آن تسهیلاتی كه قرار بود داده شود به اندازه ای كه انتظار داشتیم نبود.
وی افزود: ضمن اینكه محصولات ما در دنیا جدید است و این مبحث را همزمان با كشورهای پیشرفته داریم در كشور پیاده می كنیم به همین دلیل استانداردها و ضوابط قانونی هنوز برای آن وجود ندارد و بدون ضوابط قانونی به دشواری می توان مهندسی را مجاب به استفاده از این مواد در كار خود كرد؛ در حالی كه در دنیا ساختمان سبز در برابر امواج موضوعی جاافتاده است و در بیشتر كشورهای پیشرفته دنیا این موضوع یكی از موضوعات اصولی است كه خریداران هنگام خرید منزل به آن توجه می كنند.
صدیقی نیز گفت: مشكل دیگر قول بعضی از نهادها در مورد قرار گرفتن محصولات پوشاك در رده تجهیزات پزشكی بود كه بیش از 2 سال وقت صرف آن كردیم ولی در نهایت گفتند این لباس ها جزء تجهیزات پزشكی نیست.
علمی**9157**1440
خبرنگار: منصوره شوشتری** انتشار: گلشن
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با كانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.me