۲۴ بهمن ۱۳۹۶،‏ ۴:۴۳
کد خبر: 82829905
۰ نفر
تاكید رهبر كره شمالی بر تنش زدایی بین دو كره

پكن - ایرنا - 'كیم جونگ اون' رهبر كره شمالی در دیدار با هیات بلند مرتبه این كشور كه به مدت سه روز به كره جنوبی سفر كرده بود خواستار تنش زدایی بین دو كره و تداوم مذاكرات برای بهبود روابط شد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از خبرگزاری یونهاپ، رهبر كره‌شمالی در این دیدار افزود: تقویت فضای صمیمانه و آشتی دو كره از اهمیت بالایی برخوردار است.
او از دیدار هیات كره‌شمالی با مقامات كره‌جنوبی در حاشیه المپیك زمستانی ابراز رضایت كرده و گفت: توجه كره جنوبی به این هیات نشانه ای از امكان بهبود روابط دو كشور است.
در این دیدار 'كیم یونگ نام' رییس هیات اعزامی عالیرتبه كره شمالی به كره جنوبی، گزارشی از سه روز سفر این هیات به سئول به 'كیم جونگ اون' ارایه كرد.
هیات عالی رتبه كره شمالی كه عصر جمعه با هدف شركت در مراسم افتتاح المپیك زمستانی 'پیونگ چانگ' به كره جنوبی سفر كرده بود، یكشنبه شب سئول را به مقصد پیونگ یانگ ترك كرد.
'كیم یو جونگ' خواهر رهبر كره شمالی و 'كیم یونگ نام' مرد شماره دو این كشور از اعضای شناخته شده این هیات بودند.
'چو هوی' رییس كمیته ملی المپیك كره شمالی و 'ری سون گوون' رییس كمیته متحد صلح سرزمین مادری كره شمالی از دیگر اعضای هیات بلند مرتبه كره شمالی در این سفر بودند.
هیات بلند مرتبه كره شمالی روز جمعه و به منظور شركت در آیین افتتاحیه بازی های المپیك زمستانی كره جنوبی به این كشور سفر كرده بود.
در جریان این سفر و در اتفاقی نادر در روابط دو كره، رئیس جمهوری كره جنوبی علاوه بر اینكه در حاشیه افتتاح بازی های المپیك زمستانی با 'كیم یونگ نام' مرد شماره 2 پیونگ یانگ و 'كیم یو جونگ' خواهر رهبر كره شمالی دیدار كرد بلكه رییس جمهور كره جنوبی این هیات را روز شنبه با كاخ ریاست جمهور دعوت و با آنها ملاقات كرد.
در جریان نشست سه ساعته خواهر و مرد شماره دو كره شمالی با رئیس جمهوری كره جنوبی در خانه آبی موسوم به كاخ ریاست جمهوری كره جنوبی، خواهر رهبر كره شمالی، رییس جمهور كره جنوبی را به پیونگ یانگ دعوت كرد.
خواهر رهبر كره شمالی در این نشست گفته بود رهبر كره شمالی خواستار سفر رییس جمهور كره جنوبی به 'پیونگ یانگ' در كوتاه ترین زمان ممكن و به منظور شركت در 'دور سوم گفت و گوهای دو كره' است.
این هیات در طول سه روز سفر به كره جنوبی، همچنین با نخست وزیر كره جنوبی دیدار و گفت و گو كرد.
**آساق**1904**