تركيه بار ديگر خواستار قطع حمايت آمريكا از تروريست ها شد

آنكاراـ ايرناـ بكير بوزداغ معاون نخست وزير و سخنگوي دولت تركيه گفت: اگر آمريكايي ها خواستار حفظ و يا تقويت روابط با تركيه هستند، بايد روابط خود را با تروريست ها قطع و حمايت از آنها را متوقف كنند.

به گزارش روز يكشنبه ايرنا و به نقل از روزنامه صباح، در مصاحبه با خبرنگاران در شهر يوزگات اظهار كرد: آمريكا بايد حساسيت ها و نگراني هاي تركيه در خصوص تهديدات تروريست ها عليه امنيت ملي تركيه را درك كند.
وي بيان كرد: آنكارا خواستار روابطي خوب و سطح بالا با واشنگتن است و اگر آمريكايي ها نيز خواستار حفظ و تقويت روابط خود با تركيه هستند، بايد ارتباطات خود با گروه هاي تروريستي يگان هاي مدافع خلق سوريه(ي.پ.گ) را قطع و حمايت مالي ـ تسليحاتي از اين تشكيلات تروريستي را متوقف كنند.
به گزارش ايرنا، دولت آمريكا سال 2015 ميلادي به بهانه مبارزه با گروه تروريستي داعش وارد سوريه شد و به گفته كارشناسان سياسي ـ امنيتي تركيه، به تجهيز تسليحاتي گرو هاي تروريستي منطقه به ويژه يگان هاي مدافع خلق (ي.پ.گ) پرداخت.
مقامات ارشد تركيه بارها اعتراض خود را نسبت به ارسال سلاح از سوي آمريكايي به ي.پ.گ اعلام كرده و مدعي شده اند كه تجهيز تسليحاتي ي.پ.گ در آينده امنيت ملي تركيه را به خطر مي اندازد.
دونالد ترامپ اواخر سال گذشته ميلادي در گفت و گوي تلفني با اردوغان قول توقف ارسال سلاح به ي.پ.گ را داد اما به گفته مقامات آنكارا، همچنان ارسال سلاح به گروه هاي كُرد سوري ادامه دارد.
مقام هاي آنكارا مدعي هستند كه يگان هاي مدافع خلق سوريه(ي.پ.گ) كه شاخه نظامي حزب اتحاد دموكراتيك سوريه(پ.ي.د) محسوب مي شود، با حزب كارگران كردستان تركيه همكاري دارد و هر دو، شاخه سوري اين گروه تروريستي هستند و اين گروه هاي تروريستي امنيت ملي تركيه را به خطر انداخته اند.
دولت تركيه با ادعاي نابودي نيروهاي حزب 'كارگران كردستان تركيه' (پ.ك.ك) و حزب 'اتحاد دموكراتيك سوريه' (پ.ي.د)، 'يگان‌هاي مدافع خلق سوريه' (ي.پ.گ) و داعش، ماه گذشته ميلادي عملياتي را با نام 'شاخه زيتون' در 'عفرين' آغاز كرد كه در پي آن تاكنون يكهزار و 266 نفر از نيروهاي كُرد كشته شده اند.
بسياري از كارشناسان سياسي و مهمتر از آنها سران بعضي از احزاب مهم تركيه به حمايت از عمليات عفرين پرداختند و البته معتقدند كه حمايت هاي آمريكا از گروه هاي تروريستي شمال سوريه باعث آغاز عمليات شاخه زيتون شده است.
خاورم/1905**انتشار دهنده: حسن فاخري

سرخط اخبار جهان