توسعه همكاری تهران - عشق آباد درسایه برنامه های بزرگ فرهنگی محقق می شود

تهران - ایرنا - وزیر فرهنگ تركمنستان برگزاری روزهای فرهنگی ایران در این كشور را رویداد مهمی در تعمیق روابط دوستانه دو كشور دانست و گفت: براین باوریم كه توسعه همكاری و تعاملات تهران و عشق آباد در سایه برگزاری برنامه های بزرگ فرهنگی محقق خواهد شد.

به گزارش عصر شنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، همزمان با ایام الله دهه فجر انقلاب اسلامی و در راستای برگزاری جشن هایی هایی كه به این مناسبت در عرصه بین الملل برگزار شد، روزهای فرهنگی ایران در تركمنستان به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و همچنین رایزنی ایران در عشق آباد پایتخت این كشور برگزار شد.
شاه مراداف در آیین اختتامیه روزهای فرهنگی ایران در تركمنستان با قدردانی از حضور مسئولان و هنرمندان ایرانی در این كشور، افزود: برگزاری نمایشگاه صنایع دستی، كنسرت موسیقی هنرمندان و كودكان، پخش فیلم‌های سینمایی ایران در چارچوب روزهای فرهنگی ایران در تركمنستان برای تبادل تجربه هنرمندان تركمن و ایران و آشنا ساختن همدیگر با موفقیت فرهنگی و هنری بسیار نتیجه بخش بوده است.
وی تاكید كرد: تلاش داریم در آینده همچنین برنامه‌های فرهنگی بزرگ كه برای گسترش همكاری‌ها و افزایش حسن همجواری بین تركمنستان و ایران یاری می‌دهد.
این مقام تركمنستانی برگزاری هفته های فرهنگی، فیلم و روزهای فرهنگی را فرصت مغتنمی برای معرفی و تبیین آداب و رسوم، صنایع دستی و هنرهای تجسمی و دیگر آثار فرهنگی و هنری دو كشور عنوان كرد و گفت: باید همواره با تداوم برگزاری فرهنگی فرهنگی و هنری بر گسترش روابط تاكید داشته باشیم.
در ادامه این مراسم نیز رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز با تقدیر و تشكر از ملت و دولت تركمنستان، گفت: من سلام گرم و محبت‌آمیز ملت و دولت ایران را خدمت شما ابلاغ می‌كنم.
ابوذر ابراهیمی تركمان در ادامه با اشاره به اینكه این روزها به مناسبت پیروزی انقلاب اسلامی مردم ایران مشغول جشن و سرور هستند، تصریح كرد: هنرمندان وطنم برای شادی و محبت میان شما دوستداران فرهنگ آمده‌اند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: برگزاری هفته‌های فرهنگی به عنوان نماد دوستی و محبت دو ملت ضمن اینكه اسباب آشنایی و تعامل افزون‌تر نخبگان فرهنگی و هنری دو كشور را فراهم می‌كند.
به گفته وی این هفته های فرهنگی در حقیقت این امكان را نیز به وجود می‌آورد تا مردم عزیز تركمنستان با دستاوردهای فرهنگی ایران امروز و وجوه برجسته فرهنگ شگفت‌انگیز ایرانی كه عمیقاً برخوردار از شور زندگی است بیشتر آشنا شوند.
رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز برگزاری روزها و هفته های فرهنگی و فیلم در دو كشور را فرصتی در جهت نزدكی و آشنایی هرچه بیشتر دو ملت دانست و گفت: فرهنگ و هنر زبان مشتركی است كه می تواند نقش بی بدیلی در كم كردن فاصله كشورها از لحاظ جغرافیایی میان آنها ایجاد كند.
آیین پایانی این رویداد بزرگ فرهنگی و هنری با اجرای كنسرت مشترك ایران و تركمنستان، در سالن تئاتر درام موسیقی ملی مختومقلی برگزار شد.
به گزارش ایرنا، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برای برگزاری هفته فرهنگی ایران در تركمنستان، گروه 40 نفره از هنرمندان كشورمان را به عشق‌آباد (پایتخت تركمنستان) اعزام كرده است.
اجرای كنسرت موسیقی، برپایی نمایشگاه فرهنگی و هنری جمهوری اسلامی در موزه هنرهای تجسمی تركمنستان، برگزاری نشست تخصصی هنرمندان صنایع دستی دو كشور، نمایش فیلم‌های سینمایی در سینمای عشق‌آباد، اجرای كنسرت موسیقی مشترك كودكان ایران و تركمنستان در تئاتر عروسكی تركمنستان و ... از جمله برنامه‌های پیش‌بینی‌شده برای برگزاری روزهای فرهنگی ایران در تركمنستان بود.
تاكنون چندین مرتبه هفته های فرهنگی همراه با هفته های فیلم و روزهای فرهنگی با حضور وزرای فرهنگ و رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در دو كشور برگزار شده است.
به عنوان مثال هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تركمنستان 15 اسفند به همت رایزنی فرهنگی ایران در عشق‏آباد برگزار شد.
همچنین هفته فرهنگی ایران در تركمنستان ۱۸ بهمن‌ماه 95در محل كاخ مقاملار مركز فرهنگی دولتی تركمنستان در عشق‌آباد برگزار شد.
همچنین نخستین هفته فرهنگی تركمنستان در ایران 28 اردیبهشت‌ماه 96 با حضور جمعی از هنرمندان این كشور و وزیر فرهنگ و سفیر تركمنستان در ایران برگزار شد.
براساس تفاهم نامه ها و تعاملات فیمابین مقرر شده است كه برای توسعه و تعمیق روابط فرهنگی و هنری دو كشور، برگزاری هفته ها و روزهای فرهنگی و فیلم همچنین در ایران و تركمنستان ادامه داشته باشد.
فراهنگ ** 1355 **1823 خبرنگار: علی اكبر قزوینیان ** انتشار: طاهره نبی اللهی