آيا 'عبدالفتاح السيسي' در انتخابات رياست جمهوري مصر با خودش رقابت خواهد كرد؟

الجزيره- ايرنا- هيات عالي انتخابات مصر اخيرا نامزدي «عبدالفتاح السيسي» رئيس جمهوري كنوني و«موسي مصطفي موسي» رئيس حزب الغد را براي شركت در انتخابات رياست جمهوري تاييد كرده است، اما اين روزها زمزمه هايي مبني بر كنار گذاشتن موسي مصطفي هم به گوش مي رسد كه در صورت تحقق آن، السيسي بايد با خودش رقابت كند.

به گزارش ايرنا، مهندس موسي مصطفي در آخرين روز و دقايق آخر ثبت نام ، مدارك خود را به هيات عالي انتخابات مصر تحويل داد و البته نامزدي او هم تاييد شد اما دادگاه عالي اداري مصر قرار است امروز شنبه اعتراض «طارق العوضي» يكي از وكلاي مصري را در مورد پذيرش درخواست نامزدي او توسط هيات عالي انتخابات مصر بررسي كند.
اين وكيل مصري با استناد به اينكه رقيب السيسي مدرك دانشگاهي ليسانس ندارد و نام او در اتحاديه مهندسان مصر ثبت نشده است، خواستار خط خوردن نام موسي مصطفي از فهرست دو نفره نامزدهاي انتخابات رياست جمهوري است و اين در حالي است كه موسي مصطفي از فرانسه مدرك مهندسي گرفته اما اين وكيل ادعا مي كند اين مدرك معادل ليسانس مهندسي در مصر نيست.
از سوي ديگر رقيب السيسي با مشكل ديگري مواجه است و آن صدور چك بلا محل در گذشته است كه البته وي قبلا با صاحب چك به توافق رسيده و سازش كرده بود اما طارق العوضي بر اين باور است كه اين سازش باعث نمي شود از نظر قانوني وي شرايط احراز پست رياست جمهوري را داشته باشد.
اگر مساله صدور چك بلا محل با مساله خيانت در امانت و صدور حكم در دادگاه در اين خصوص مرتبط تشخيص داده شود، قطعا موسي مصطفي از گردونه انتخابات خارج مي شود زيرا از جمله شرايط نامزدها براي انتخابات رياست جمهوري اين است كه هر نامزدي بايد داراي شايستگي و توانايي بالايي باشد و نبايد در دادگاه ها حكمي در خصوص خيانت در امانت و همچنين مسائل مخل حياي عمومي عليه وي صادر شده باشد، هر چند بعدا از او اعاده حيثيت شده باشد.
موسي مصطفي كه در انتخابات پيشين و حتي چند هفته پيش از نامزدي خود از عبدالفتاح السيسي حمايت مي كرد، تاكيد كرده است كه سياهي لشكر نيست، براي رقابت با السيسي پا به ميدان گذاشته است و برنامه حساب شده اي براي مصر دارد و در شرايطي كه قيمت كالاها افزايش زيادي داشته است، سعي مي كند در صورت موفقيت در اين انتخابات، بيشتر بر بعد معيشتي مردم تمركز داشته باشد.
تحليلگران سياسي نتايج اين انتخابات را از پيش تعيين شده مي دانند و اعتقاد دارند با توجه به اينكه همه شخصيت هاي قدرتمند سياسي مصري و از جمله «احمد شفيق» نخست وزير اسبق و «سامي عنان» فرمانده سابق ارتش و بسياري ديگر از شخصيت ها به نوعي از ميدان اين انتخابات بيرون رانده شده اند، كسي غير از السيسي شانسي براي موفقيت در آن ندارد و به همين دليل بود كه بسياري از شخصيت هاي مصري و از جمله «عبد المنعم ابو الفتوح» و«محمد انور السادات» نامزدهاي سابق انتخابات رياست جمهوري، «حازم حسين» و«هشام جنينة» و همچنين «هشام حجي»مشاور پيشين رئيس جمهوري اسبق مصر خواستار تحريم اين انتخابات شده اند زيرا از نظر آن ها اين انتخابات نمايشي است و شرايط براي رقابت سالم فراهم نشده است.
بر اساس اعلام هيات ملي انتخابات مصر، راي گيري از مصري هاي مقيم خارج در روزهاي 16 ، 17 و 18 مارس (25، 26 و 27 اسفند 96) و راي گيري از مصري ها در داخل نيز در روزهاي 26، 27 و 28مارس ( 6، 7 و 8 فروردين 97) انجام و نتيجه نهايي اين انتخابات روز 14 آوريل (25 فروردين) و پس از رسيدگي به اعتراض ها اعلام مي شود.
مقام هاي مصري اعلام كرده اند در صورتي كه نتيجه اين انتخابات در دور نخست مشخص نشود (كه البته با توجه به شرايط كنوني بسيار بعيد به نظر مي رسد)، دور دوم آن در روزهاي 19، 20و 21 آوريل براي مصري هاي مقيم خارج و روزهاي 24، 25 و 26 آوريل در داخل برگزار مي شود و نتايج اين انتخابات نيز در اول ماه مي (11 ارديبهشت) اعلام مي شود.
«عبدالفتاح السيسي» رئيس جمهوري كنوني مصر در هشتم ژوئن سال 2014 عهده دار پست رياست جمهوري شد و در تاريخ هفتم ژوئن 2018 (17 خرداد 1397) دوران چهارساله رياست جمهوري اش به پايان مي رسد و بدين ترتيب رئيس جمهوري جديد بايد از ماه ژوئن سال 2018 آغاز به كار كند.
بر اساس قانون مصر، حتي اگر يك نامزد براي انتخابات وجود داشته باشد يا نامزدهاي ديگر كناره گيري كنند و فقط يك نامزد باقي بماند، راي گيري بايد انجام شود و رئيس جمهوري براي موفقيت در اين آزمون، دست كم بايد پنج درصد آراء را از آن خود كند و اگر نامزدي اين ميزان راي را كسب نكند، هيات عالي انتخابات طي 15 روز آينده، بار ديگر نام نويسي براي نامزدهاي جديد را اعلام مي كند .
خاورم **2041**1049
گزارش: سيد شاهپور حسيني /انتشار دهنده : مريم كاظمي