نیما یوشیج در فضای راكد شعر ایران انقلاب به پا كرد

ساری - ایرنا - استاندار مازندران در پیامی به نخستین جشنواره ملی شعر جایزه نیما تاكید كرد: نیما یوشیج با مجموعه تاثیرگذار ' افسانه ' كه مانیفست شعر نو فارسی بود، در فضای راكد شعر ایران انقلاب به پا كرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، محمد اسلامی در این پیام كه عصر روز پنجشنبه در بخش دوم این جشنواره خوانده شد از شعر فارسی به عنوان 'یكی از متعالی ترین جلوه های فرهنگی و تمدنی ملت ایران و تاریخ فرهنگ و ادب جهان' یاد كرد و افزود: اهدای تندیس و نشان ملی نیما یوشیج در نخستین جشنواره سراسری شعر، طلیعه ای نو برای تربیت ادب فاخر و متعالی این سرزمین است.
وی با تاكید بر این كه قدرت نفود شعر كلاسیك ایران در قالب اشعار مولانا محمد بلخی، سعدی شیرازی، ابوالقاسم فردوسی، نظامی گنجوی و دیگر سخنوران زبان فارسی را نمی توان نادیده گرفت، تصریح كرد كه نیما با مجموعه شعر افسانه انقلابی به پا كرد كه تمام جریان های اصلی شعر معاصر فارسی وامدار این انقلاب و تحولی هستند كه نیما نوآور آن بود.
استاندار مازندران نوشت: بزرگی این شاعر بزرگ مازندرانی به آن است كه در پایه گذاری شعر نو سنت عظیم ادب فارسی را نادیده نگرفت و همواره در تحكیم بنیان شعری خود بر آن نظر داشت و از آن بهره برد تا جائی كه كه خود می گوید من وارث نظامی گنجوی هستم.
اسلامی همچنین همزمانی برگزاری نخستین جشنواره شعر جایزه نیما را هم دارای پیام دانست و تاكید كرد : این جشنواره كه مصادف با سی و نهمین سال پیروزی انقلاب اسلامی در شهرستان نور ، زادگاه آن بزرگمرد شعر فارسی برگزار می شود یادآور شكل و قالب دیگری از شعر فارسی است كه پس از انقلاب اسلامی در كشور شكل گرفت و نضج یافت.
وی افزود : انقلاب اسلامی كه انقلابی فرهنگی است و برخی از شعار های مردم ایران در روند پیروزی انقلاب ریشه در شعر گذشته فارسی داشت، برای هنر و ادب و اعتلای آن اهمیت بسزایی قائل است و همواره زمینه را برای پرورش استعدادها در این حوزه فراهم آورده است.
نماینده عالی دولت در مازندران نوشت : پیدایی هنر و ادب مقاومت و شعر دوران دفاع مقدس نشان از آن دارد كه انقلاب اسلامی برای این پدیده های عظیم معنوی و نقش آنها در اعتبار مفاهیم بزرگ بشری ارزش و اعتباری والا دارد و امروزه تعداد شعرای بزرگی كه محتوای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را دستمایه سرودن شعر خود قرار داده اند كم نیستند.
استاندار مازندران در پایان پیام خود با ابراز امیدواری نسبت به این كه نخستین جشنواره شعر جایزه نیما بتواند زمینه پیوند عمیق شعر كلاسیك، نو و انقلاب اسلامی را فراهم و برای اهالی شعر فرصتی مغتنم برای عرضه آن آثار نفیس به وجورد آورد ، از دست اندركاران این جشنواره ، حضور شاعران جوان و شاعران باتجربه و پیشكسوت در آن قدردانی كرد.
اسلامی همچنین ابراز امیدواری كرد كه اشعار برگزیده جشنواره در قالب كتابی نفیس برای آیندگان به یادگار بماند.
نخستین دوره جشنواره شعر نیما صبح امروز در سالن همایش های دانشگاه آزاد واحد شهرستان نور آغاز به كار كرد و امشب به كار خود پایان می دهد.
بر اساس اعلام مسئولان برگزاری این جشنواره ، یكهزار و 753 شاعر از سراسر كشور بیش از پنج هزار اثر برای این جشنواره ارسال كرده اند كه بیشترین آثار متعلق به شاعرانی از استان های خراسان رضوی ، آذربایجان شرقی ، كرمانشاه و بوشهر بود.
در نخستین جشنواره ملی شعر مازندران ، تندیس و نشان ملی نیما یوشیج جایزه برتر این جشنواره است و این تندیس به بهترین اثر اعطا خواهد شد.
خبرنگار : رضا غلامی ** انتشار دهنده : حسن فلاحتی
7335/1654