آغاز بازآفرینی حدود پنج هزار هكتار بافت فرسوده شهری در مازندران

ساری - ایرنا - استاندار مازندران اعلام كرد كه چهار هزار و 800 هكتار از بافت های فرسوده شهری در این استان در چارچوب برنامه ملی بازآفرینی شهری، نوسازی و بهسازی می شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، محمد اسلامی در آیینی كه روز پنجشنبه به منظور آغاز اجرای طرح بازآفرینی شهری در بنای تاریخی 'خانه فاضلی ' در بافت فرسوده شهر ساری برگزار شد، افزود: این میزان بافت فرسوده مربوط به 38 شهر مازندران است.
اجرای طرح ملی بازآفرینی شهری امروز همزمان با دهه فجر با دستور رئیس جمهوری از طریق ویدئو كنفرانس در 9 استان كشور از جمله مازندران آغاز شد.
بر اساس آمار وزارت راه و شهر سازی، طرح ملی باز آفرینی شهری با هدف ایجاد زیر ساخت های خدماتی، رفع فرسودگی ، بهسازی و مقاوم سازی مسكن، تولید مسكن مناسب و ایجاد فضای عمومی در 543 شهر و در 2 هزار و 700 محله به مساحت 141 هزار هكتار اجرا می شود.
استاندار مازندران كه از طریق ارتباط ویدئو كنفرانسی به رئیس جمهوری گزارش می داد، گفت كه در بافت های فرسوده شهری مازندران 400 هزار نفر زندگی می كنند.
وی افزود: تا كنون پنج هزار واحد مسكونی در این مناطق با حمایت دولت با دادن تسهیلات ارزان قیمت بازسازی شده است.
مازندران حدود 60 نقطه شهری دارد ولی دستكم 20 نقطه شهری از این تعداد در سال های اخیر به شهر ارتقاء یافته اند و بافت های فرسوده در آنها یا وجود ندارد و یا بسیار اندك است .
بیشترین وسعت بافت فرسوده شهری در مازندران مربوط به شهرهای ساری ، بابل ، آمل و قائشمهر است كه در زمره شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت قرار دارند.
بر اساس سرشماری سال 95 ،استان مازندران حدود سه میلیون و 258 هزار نفر جمعیت دارد كه 53درصد از آنان در مناطق شهری ساكن هستند.
به گزارش خبرنگار ایرنا، همزمان با صدور دستور اجرای طرح ملی بازآفرینی شهری ، اجرای این طرح در تمامی 38 شهر مازندران آغاز شد.
این طرح در شهر ساری مركز استان مازندران در 640 هكتار از بافت های فرسوده اجرا می شود.
خبرنگار: سید رضا هاشمی كروئی ** انتشار دهنده: حسن فلاحتی
6990/1654