روحانی: دولت ساخت مسكن را به مردم واگذار خواهد كرد/صدای زلزله و خانه اولی ها را شنیده ایم

تهران- ایرنا- رییس جمهوری با بیان این كه دولت خانه ساز خوبی نیست، كما این كه بنگاه دار خوبی هم نیست گفت: در بخش مسكن دولت بنا دارد ساخت مسكن را به مردم واگذار كند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی صبح روز پنج شنبه با حضور در وزارت راه و شهرسازی با آغاز اجرای برنامه باآفرینی ملی شهری همزمان در 9 استان كشور افزود: همیشه به فكر مسكن و بافت فرسوده از اول دولت یازدهم بوده ایم ولی زلزله كرمانشاه برای من یك پیام مهم داشت.
وی ادامه داد: باید صدای مردم را بشنویم و باید صدای آسمان و زمین را هم بشنویم، الان صدای آسمان را می شنویم كه می گوید سال آینده سال خشكسالی است و كشاورزان برای نوع كشت باید الگوها را تغییر دهند و بدانند كه كشت بهار 97 با 96 متفاوت است.
وی اظهار داشت: آسمان به همه كشاورزان، دولت و مسوولان می گوید كه خودتان را برای شرایط جدید آماده كنید.
روحانی افزود: زلزله صدای خیلی رسا و روشنی داشت مخصوصا تكانی كه در تهران یك شب ایجاد كرد و موجب نگرانی مردم شد.
رییس جمهوری گفت: مگر خانه هایی كه در سكونت داریم چقدر مقاوم است و تا چند ریشتر می تواند ایستادگی كند، بخشی از كشور روی خط زلزله قرار دارد و برخی ممكن است این گونه نباشد، اگر جایی ساختمان قدیمی و یا مسجد قدیمی دارد معلوم است كه در آن مكان زلزله نیامده و یا كمتر می آید ولی برخی استان ها در خط زلزله قرار دارند و خطرشان زیاد است.
روحانی افزود: البته همه استان ها باید برای مقاوم سازی تلاش كنند و اگر می خواهیم اولویت بندی كنیم برای استان ها و شهرهایی اولویت دهیم كه احتمال زلزله آنان بیشتر است.
وی با بیان این كه اولین هدف در اجرای این طرح بازآفرینی و مساله جان مردم و سلامت آنان اصل است، گفت: زلزله كرمانشاه به ما اعلام كرد كه باید به فكر سكونت گاه های مردم باشیم و برای این كار باید طراحی كنیم كه مردمی كه در بافت فرسوده زندگی می كنند با شرایط آسان به یك خانه امن برسند.
رییس جمهوری گفت: باید به این افراد برای بازسازی امتیازاتی بدهیم و راه اساسی این است كه اگر محله ای بافت فرسوده و قدیمی دارد به بافت پایدار و سالم و كم مصرف تبدیل شود.
روحانی افزود: فقط سلامت و معیشت فرد مورد نظر نیست بلكه مساله مصرف انرژی نیز در این طرح در نظر گرفته شده است چرا كه خانه های فرسوده به صورت هفتگی یا معمولا به دنبال تعمیر هستند و برای ساكنان گرفتاری ایجاد می كنند و از سوی دیگر فرسودگی محلات مشكلات اجتماعی هم ایجاد می كند.
وی ادامه داد: ما شاید تنها به ظاهر ساخت و ساز فكر می كنیم ولی در آن مسائل اجتماعی و فرهنگی هم وجود دارد البته مهم است كه چه طور ساختمان بسازیم و ساختمان هایی همراه با فرهنگ و سنت و سلیقه ایرانی بسازیم.
رییس جمهوری خاطر نشان كرد: در زمان جنگ نهادی در خوزستان اقدام به ساخت خانه كرد ولی كسی به داخل آن نرفت و به درد آنان نمی خورد چرا كه در آن محله مردم گاو، گاومیش و مرغ و خروس خود را به داخل این خانه ها می بردند؛ بنابراین در ساختن خانه باید به ویژگی ها و نیازمندی ها توجه كرد.
روحانی گفت: باید محله را مدنظر دهیم و بازآفرینی كنیم قبل از پول و آمادگی دولت آمادگی مردم مهم است و باید با مردم صحبت كنیم و اولین اقدام را باید صدا و سیما، روزنامه ها و فضای مجازی انجام دهند و باید توضیح دهند كه چه كاری انجام خواهند داد و باید نقشه بازآفرینی آن محله مقابله چشم مردم قرار گیرد تا مردم ببینند و ویژگی های محلات پس از بازآفرینی را مشاهده كنند تا موجب تشویق مردم شود.
روحانی گفت: برای این كه مردم به راحتی به سمت این هدف حركت كنند مردمی كه خانه فرسوده دارند به جز واگذار كردن خانه فرسوده خود چیز دیگری نباید بدهند یعنی اگر فردی خانه فرسوده 80 متری با اجرای این طرح خانه 100 متری به آن تعلق می گیرد.
وی ادامه داد: برای اجرای این طرح دولت از پیش بودجه ای نیاز ندارد و بانك ها باید وارد عمل شوند و زمانی كه توسعه گر می آید زمین در اختیارش قرار می گیرد كه حدودا 2 برابر خانه های فرسوده محله خانه می سازد كه 50 درصد آن به مردم همان محل واگذار می شود كه از هر نظر دقیق، مقاوم و مجهز است و 50 درصد نیز به توسعه گر تعلق دارد و دولت تنها در تسریع فروش این خانه ها اقدام و تضمین خواهد كرد.
رییس جمهوری گفت: در اجرای این طرح، شهرداری ها از توسعه گر پول پروانه نمی گیرند و حتی نقشه هم می دهند و تنها نظارت خواهند كرد و تمام امور زیرساختی و روبنایی بر عهده دولت است.
روحانی افزود: بانك ها را مكلف كردیم تا نسبت به ارائه وام به توسعه گر تسریع كند، بنا بر این دولت زمین مجانی می دهد و هر مكانی كه وزارت راه و شهرسازی زمینی را مدنظر برای این طرح قرار دهد به سایر دستگاه ها تكلیف می شود كه در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دهند.
وی ادامه داد: خانه اولی ها و زوج هایی كه ازدواج كرده اند با كمك پول خودشان كه در صندوق پس انداز مسكن سرمایه گذاری كرده اند می توانند در این طرح شركت كنند و تعهد ما به توسعه گر این است كه خانه ها را سریع به فروش برسانیم و از سوی دیگر در توانمندی زوج جوان كمك كنیم.
رییس جمهوری گفت: هر زوجی كه پولی در صندوق پس انداز مسكن گذاشته باشد با نرخ تسهیلات هشت درصد می تواند برای خرید خانه اقدام كند و اگر این زوج بخواهد در منطقه های بازآفرینی شده خانه بخرد سود تسهیلات شش درصد خواهد بود از زوج های جوان خواهش می كنم كه ساختمان های جدید بافت فرسوده را مدنظر قرار دهند.
روحانی افزود: در حال حاضر روزانه هزار نفر برای سپرده گذاری در بانك مسكن اقدام می كنند كه امیدواریم این افزایش پیدا كند و این طرح هدیه ای از طرف دولت دوازدهم است به مردم و شرایطی است كه نسل جوان به راحتی خانه دار شود، البته فوائد دیگری هم دارد كه افزایش سرمایه مردم است.
رییس جمهوری خاطر نشان كرد: فردی كه خانه 50 متری یا 60 متری دارد و قدمت آن بالای 70 سال است با اجرای این طرح به ساختمان های نوساز و مستحكم و بهداشتی مجهز می شود كه قیمت آن با خانه قدیمی متفاوت است.
روحانی گفت: مسكن یكی از بخش های پیشران است كه اگر شروع شود اقتصاد را به حركت در می آورد و معادن و بنگاه ها فعال می شود و صنعت به حركت در می آید.
وی افزود: البته محله هایی هم كه بخواهند خودشان این طرح را اجرا كنند دولت در ارائه تسهیلات و نقشه كمك خواهد كرد و مسائل زیرساختی و رونمایی را بر عهده خواهد گرفت این طرح دولتی نیست و ما می خواهیم برای بازآفرینی محل های فرسوده سراسر كشور كمك كنیم.
رییس جمهوری گفت: نهادهای عمومی را هم تشویق می كنیم كه در اجرای این طرح وارد عمل شوند، چرا كه این طرح برای سلامت و نشاط مردم با اهمیت است.
روحانی افزود: ما صدای زلزله را شنیدیم و صدای مشكلات مردم در بافت فرسوده را شنیده ایم و صدای مردم ضعیف و كم توان برای این كه زندگیشان بهتر شود را هم شنیدیم و صدای نسل جوان خانه اولی ها را هم شنیده ایم و صدای آن هایی كه می خواهند شهرشان زیبا باشد و به آن افتخار كنند را نیز شنیده ایم و می خواهیم در این افتخار سهیم شویم.
وی گفت: انشالله دست در دست هم می دهیم و این طرح را به ثمر می رسانیم و در این راه از وزارت راه و شهرسازی، شهرداری تهران، استانداران و شهرداران و اعضای شورای اسلامی شهر و روستا و تمام دستگاه هایی كه در اجرای این طرح سهیم هستند تشكر می كنم.
روحانی افزود: در ابتدای این مساله از صدا و سیما تشكر می كنم كه پیشاپیش در این زمینه وارد شود و كمك كند و مردم را آماده كند.
رییس جمهوری ادامه داد: طرحی كه به دنبال آن هستیم برنامه اصلی دولت برای مسكن است به یك معنا برای سلامت جان مردم و نوسازی و بازآفرینی محلات كهنه و فرسوده و طرحی نو در و جدید برای حل مشكل مسكن است
روحانی با بیان این كه مسكن برای همه ایرانیان مهم است، گفت: البته مسكن یعنی محلی كه وقتی انسان وارد آن می شود احساس آرامش كند و به تعبیر قرآن یك همسر باوفا هم باید باشد تا مسكن شود تا هم فرد احساس كند در كنار همسرش قرار دارد و هم بالعكس زن در كنار شوهر احساس آرامش كند.
روحانی افزود: ساختمان با ویژگی هایش و زوج و همسر در كنار هم آرامش را به وجود می آورد و اگر فرزند صالح هم باشد چه بهتر و اگر نوه هم به آن اضافه شود خوشحالیشان بیشتر خواهد شد.
وی خاطر نشان كرد: من خودم سال ها اجاره نشین بودم و چهار پنج صاحبخانه را تجربه كرده ام و مستاجری سخت است چرا كه اگر ذره ای بچه زیر دوش حمام بیشتر بماند و یا سر و صدا كند و یا صدای تلویزیون بلند باشد صدای صاحب خانه در می آید كه چه خبر است.
رییس جمهوری افزود: وظیفه بزرگ همه ما این است كه جوانان را خانه دار كنیم و این اقدام هر چه زودتر انجام شود بهتر است چرا كه احساس آرامش بهتری می كنند و فرزندانشان را راحت تر بزرگ می كنند.
روحانی با بیان این كه چگونه مردم باید مسكن دار شوند گفت: تمام حكومت ها و دولت ها برای مسكن دار شدن مردم طرح هایی داشته اند كه موفق بوده یا نبوده كاری ندارم ولی تلاش كرده اند.
وی گفت: دولت خانه ساز خوبی نیست كما این كه تاجر و بنگاه دار خوبی هم نیست و هر كاری به دولت سپرده شود اگر جایی است كه می شود به مردم واگذار كرد و نكنیم ضرر خواهیم كرد بنابر این كار را باید به مردم واگذار كنیم.
وی ادامه داد: در بخش كشاورزی تقریبا كارها دست مردم است ولی در بخش صنعت این گونه نیست و دولتی ها دو دستی به آن چسبیده اند و حس می كنند چه قدر سخت است كه بنگاهش را بگیرند ولی باید با همه توان این ها را جدا كنیم و بنگاه های اقتصادی باید به مردم واگذار شود و كار دولت اداره كردن بنگاه های اقتصادی نیست.
رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تبریك ایام دهه مبارك فجر گفت: این روز را به ویژه به پرسنل غیور نیروی هوایی كه در 19 بهمن 57 كار بزرگی انجام داد، تبریك می گویم شاید به تعبیری بتوان گفت كه ضربه نهایی را به پیكره رژیم پوسیده وارد كرد و كار عظیم نیروی هوایی به معنای السابقون السابقون اولئك المقربون بود.
روحانی گفت: هم نیروهای مسلح و هم ارتش در ایام انقلاب روزهای پیچیده ای را گذراندند اما در پایان نمره قبولی گرفتند و با الحاق به مردم به پیروزی انقلاب كمك كردند اما نمره نیروی هوایی از همه این ها بهتر و بیشتر بود.
وی ادامه داد: همافران، درجه داران و افسران و كارمندان نیروی هوایی هم با امام بیعت كردند و هم امید بزرگ را برای مردم آفریدند و برابر نیروها ایستادند و جنگیدند.
وی گفت: در رژیم گذشته بیشترین سرمایه گذاری در ارتش بر روی نیروی هوایی انجام شد و آنها تنها پرسنلی بودند كه با آن دیكتاتور سالانه ملاقات می كردند و برای رژیم اهمیت داشت و بعد از آن هم تلاش كردند كه بر روی نیروی هوایی سرمایه گذاری كنند كه ناموفق بود.
روحانی ضمن تبریك به نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران گفت: به خاطر تلاش ها در 39 سال پیش و در ایام دفاع مقدس كه كار نیروی هوایی كار بزرگی بود و یك روز بعد از جنگ با 140 فروند به داخل خاك عراق وارد شدند و اهداف استراتژیك عراق را بمباران كردند كه باعث تضعیف روحیه دشمن و امید مردم شدند.
رییس جمهوری افزود: دولت یازدهم و دوازدهم برای تقویت همه نیروهای مسلح به ویژه نیروهای هوایی قدم های خوبی برداشته و انشاءالله در دولت دوازدهم قدم های بیشتری برخواهد داشت.
سیام**1058**9121
خبرنگار: حمید شریفی كیا**انتشاردهنده: فرهاد راستی