۱۸ بهمن ۱۳۹۶،‏ ۱۰:۰۴
کد خبر: 82823148
۰ نفر
سدهای همدان نیمه خالی است

همدان - ایرنا - مدیرعامل شركت آب منطقه ای همدان با اشاره به وجود 6 سد در استان گفت: 58 درصد از حجم مخازن این سدها آب دارد و سدهای همدان هم اینك تا نیمه خالی است.

منصوره ستوده سه شنبه شب در جمع خبرنگاران، به تشریح آخرین وضعیت منابع آبی استان همدان پرداخت و افزود:‌ سدهای اكباتان، شیرین سو و آبشینه در مدار بهره برداری قرار دارند و سدهای شنجور، سرابی تویسركان و كلان ملایر مراحل نهایی را طی می كنند.
وی افزود: در مجموع حجم سدهای همدان 102 میلیون مترمكعب است كه این سدها درحال حاضر 60 میلیون مترمكعب آب دارند.
ستوده با اشاره به مصرف 87 درصد آب منابع زیر زمینی همدان گفت: 2 هزار و 248 میلیون متر مكعب حجم آب مصرفی در استان همدان است.
مدیرعامل شركت آب منطقه ای همدان اضافه كرد: بر اساس شاخص كم آبی سازمان ملل متحد اگر در منطقه ای بیش از 60 درصد آب زیر زمینی مصرف شود، وارد بحران آبی شده است و این مورد در همدان صدق می كند.
ستوده خاطرنشان كرد: باید واقعیت های وضعیت آب را به مردم اطلاع رسانی كرد تا آنها نیز بحرانی شدن شرایط آبی همدان را احساس كنند.
وی همچنین به افت سالانه 91 سانتی متر از حجم مخازن آب زیرزمینی در همدان اشاره كرد و گفت: در دوره آماری 29 ساله كبودرآهنگ با 42 متر بیشترین كاهش و نهاوند در دوره 21 ساله 10متر و كمترین افت سفره های زیرزمینی را تجربه كرده اند.
ستوده یادآورشد: بنابر آمارهای موجود، سالانه 201 میلیون متر مكعب از حجم مخازن آبی كشور كاسته می شود كه هشداری جدی برای همه مصرف كنندگان آب است.
مدیرعامل شركت آب منطقه ای همدان به وجود 15 هزار و 283 حلقه چاه مجاز در سراسر استان اشاره كرد و افزود: یك هزار و 546 حلقه از این چاه ها برای تامین آب آشامیدنی، 2 هزار و 420 حلقه برای بخش خدمات و صنعت و مابقی نیز متعلق به بخش كشاورزی است.
وی خاطرنشان كرد: بخش كشاورزی با رقم 90 درصد بیشترین مصرف كننده آب استخراج شده از چاه های استان محسوب می شود.
ستوده در ادامه به وضعیت بحرانی دشت های استان همدان اشاره كرد و گفت: از هفت دشت مستقل همدان سه دشت اسدآباد، رزن - قهاوند و كبودرآهنگ در مرحله ممنوعه بحرانی هستند و دشت های دیگر نیز از لحاظ توسعه بهره برداری در مرحله ممنوعه قرار دارند.
وی اضافه كرد: استان همدان 13 دشت دارد كه 6 دشت در اشتراك با استانهای مجاور و هفت دشت نیز به صورت مستقل در اختیار همدان است.
مدیرعامل شركت آب منطقه ای همدان همچنین به تولید 82 میلیون متر مكعب پساب در تصفیه خانه های فاضلاب استان اشاره كرد و گفت: بخشی از پساب تولیدی در بخش صنایع مانند نیروگاه شهید مفتح مورد استفاده قرار می گیرد.
ستوده به معرفی مهمترین طرح های آبرسانی در حال اجرا پرداخت و بیان كرد: در مجموع 37 طرح آبرسانی در سطح استان در حال اجراست كه سد تالوار تنها طرح دارای ردیف اعتباری ملی و 13 طرح ملی - استانی و 23 طرح از محل اعتبارات استانی تغذیه می شوند.
وی از طرح آبرسانی قهاوند - فامنین به طول هفتاد كیلومتر به عنوان طرحی با اهمیت یاد كرد و افزود: تصمیم گیری در مورد اجرای این طرح منوط به سامان گرفتن سد تالوار است.
ستوده 2 طرح ایستگاه پمپاژ و تصفیه خانه سد كلان ملایر با 55 درصد پیشرفت و سد سرابی كه 35 درصد پیشرفت را از طرح های مهم آبرسانی برشمرد.
مدیرعامل شركت آب منطقه ای همدان خاطرنشان كرد: سد خرم رود با پنج درصد و گرین نهاوند با 10 درصد پیشرفت فیزیكی با سرمایه گذاری بخش خصوصی در حال ساخت هستند.
از ابتدای سال 93 تاكنون 2 هزار و 417 حلقه چاه غیرمجاز در سطح این استان مسدود شده كه به صرفه‌ جویی 203 میلیون و 64 هزار مترمكعبی آب كمك كرده است.
اخبار مهم خبرگزاری ایرنا كشور و استان همدان را به طور شبانه روزی از كانال خبری تلگرام 'اخبار ایرنا همدان' به نشانی irnahamadan@ دریافت كنید.
2087/7527
خبرنگار: زهرا زارعی**انتشار دهنده: سعید زارع كندجانی