بررسی چالش های تالاب انزلی در ویدئو كنفرانس دانش آموزان ایران و ژاپن

انزلی-ایرنا- دانش آموزان مدرسه نمونه دولتی شرف بندرانزلی و دانش آموزان مدرسه كوریوی شهر كوشیروی ژاپن در راستای برنامه های زیر كمیته آموزش حفاظت ازتالاب بین المللی انزلی در ویدئو كنفرانسی چالش های موجود و موضوعات مربوط به محیط زیست و تالاب های شهرشان را به بحث و تبادل نظرگذاشتند.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، كارشناس مسئول آموزش زیست محیطی پروژه مدیریت اكولوژیك تالاب انزلی (جایكا) روز سه شنبه در حاشیه برگزاری این مراسم به خبرنگار ایرنا گفت: در سال گذشته تعداد زیادی از كارآموزان ایرانی برای گذراندن دوره های آموزشی چگونگی حفاظت از تالاب به ژاپن سفر كردند.
هیتوشی واتانابه با اشاره به وجود تفاهم نامه همكاری متقابل بین تالاب بین المللی انزلی و تالاب كوشیروی ژاپن افزود: تا به امروز كارآموزان اعزامی به كشور ژاپن از نهادهای دولتی یا سازمان هایی مثل آموزش و پرورش و محیط زیست و غیره بودند اما معتقدیم این همكاری ها نباید بین دو دولت و كارگزاران آن باشد و دانش آموزان دو كشور نقش بسیار مهمی در اشاعه فرهنگ حفاظت از محیط زیست دارند.
وی تاكید كرد: دانش آموزان امروز و دانشمندان فردا نقش مهمی به عنوان آینده سازان كشور ها دارند و باید گفت احیای تالاب و حفاظت از آن كار ساده ای نیست و برای رفع مشكل آن زمان زیادی صرف می شود.
واتانابه یادآور شد: برنامه ویدئو كنفرانس دانش آموزان ایران و ژاپن به عنوان پل ارتباطی بین دانش آموزان دو كشور بود تا این دانش آموزان تجربیات خود را در خصوص تالاب های شهرشان به اشتراك بگذارند .
وی در پاسخ به این سوال كه در صورت مهیا بدون همه شرایط لازم زمان مورد نیاز برای احیای كامل تالاب انزلی چقدر است گفت: فعالیت های مربوط به حفاظت و حفظ و صیانت از محیط زیست هیچ گاه تمام شدنی نیست و با وجود احیای تالاب كوشیروی ژاپن همچنان فعالیت های مربوط به حفاظت همه جانبه از آن ادامه دارد و در خصوص تالاب بین المللی انزلی نیز اینگونه خواهد بود.

***فرهنگ سازی مهمترین هدف محیط زیست گیلان است

كارشناس آموزش اداره كل حفاظت محیط زیست گیلان نیز در ادامه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار كرد: مهمترین بخش از فعالیت سازمان محیط زیست ،آموزش و فرهنگ سازی در جامعه است كه دانش آموزان به عنوان تاثیر پذیر ترین قشر جامعه همواره در اولویت هستند.
علی اصغر روشنی افزود: اداره كل حفاظت محیط زیست گیلان در گام اول آموزش از مهد های كودك را در دستور كار خود قرار داده و برای سهولت و بازخورد هرچه بهتر آن به مربیان مهد های كودك آموزش می دهد.
وی با تاكید براینكه هدف كلی محیط زیست ارتقای فرهنگ توجه به محیط زیست است تاكید كرد: محیط زیست و توسعه پایدار باید در كنار هم باشد و دانش آموزان نیز به عنوان محیط یاران كوچك و همیار محیط زیست در كنار این مجموعه باشند.
روشنی با اشاره به كمبود نیروی انسانی در محیط زیست گفت: در همه موارد سازمان ها و نهاد هایی مانند محیط زیست نیازمند مشاركت های مردمی هستند و بزرگتر ها در صورت مشاهده رفتار صحیح از فرزندانشان از آنها الگو می گیرند.
وی با اشاره به تاكیدات دین مبین اسلام درخصوص توجه به امر خطیر نظافت در جامعه اسلامی گفت: در آیات قرآن نیز آمده كه نظافت بخشی از ایمان است و كشورهای دیگر با اقتباس از این موضوع از كشور ما نیز جلوتر هستند و این آموزش ها تاثیر بسزایی در رشد و ارتقای فرهنگ حفاظت از محیط زیست در بین خانواده ها و جامعه دارد.

***حفاظت همه جانبه از تالاب انزلی ضرورت دارد

معاون پرورشی و فرهنگی اداره كل آموزش و پرورش گیلان نیز در این مراسم با اشاره به ضرورت توجه بیش از پیش به محیط زیست گفت: محیط زیست و تالاب ها زبان مشتركی هستند كه موجبات اتصال و ارتباط انسان ها رادر سراسر دنیا فراهم می آورند.
جابر اخلاقی افزود: دغدغه همه دوست داران و فعالان محیط زیست ، علاوه بر استفاده درست از محیط زیست، حفظ آن برای نسل های آینده است.
وی با اشاره به وجود آلودگی بسیار در تالاب انزلی به دلیل كوتاهی ها و كم كاری های گذشته تاكید كرد: جای خوشحالی است كه در دانش آموزان نیز حساسیت هایی در خصوص ضرورت حفظ محیط زیست ایجاد شده و برای محیط زیستشان ارزش قائل هستند.
اخلاقی افزود: باید علاوه بر انتقال تجربیات خود به دیگران ، از تجربیات سایر كشورها هم استفاده كنیم.
به گزارش خبرنگار ایرنا ، به همت آموزش و پرورش و محیط زیست بندرانزلی ویدئو كنفرانس دانش آموزان مدرسه نمونه شرف بندرانزلی ودانش آموزان مدرسه كوریوی شهر كوریشوی ژاپن در راستای برنامه های زیر كمیته آموزش حفاظت از تالاب بین المللی انزلی برگزار شد و دانش آموزان دو كشور در این ویدئو كنفرانس در خصوص موضوعات مربوط به محیط زیست و تالاب های شهرشان چالش های موجود را بررسی كردند.
تالاب انزلی با مساحتی حدود 19 هزار هكتار از مهمترین زیستگاههای پرندگان مهاجر و مناسب برای تخم ریزی و تكثیر ماهیان و نیز محل زمستـان گذرانی و جوجه‏آوری گونه های زیادی از پرندگان آبزی محسوب می‏شود.
تالاب انزلی جزو تالاب های بین المللی كنوانسیون رامسر است كه در سال 1971 میلادی تحت این كنوانسیون به ثبت رسید و هدف اصلی آن، حفاظت و استفاده خردمندانه از تالاب ها از طریق اقدامات ملی و همكاری های بین المللی به منظور دستیابی به توسعه پایدار است.
خبرنگار: رضا اكبری**انتشار دهنده: بابایی
7471 /6030