سالی هزار نفر برای تحصیل علوم پزشكی به خارج می روند/45 درصد در ارزیابی داخلی رد می شوند

تهران-ایرنا- معاون آموزشی وزیر بهداشت گفت: هر سال هزار جوان ایرانی برای تحصیل علوم پزشكی به خارج می روند و 45درصد این دانشجویان در ارزیابی داخلی رد می شوند.

به گزارش خبرنگار سلامت ایرنا باقر لاریجانی روز سه شنبه در نشست خبری دهه فجر در وزارت بهداشت در پاسخ به خبرنگار ایرنا افزود: بسیاری از جوانان ایرانی برای تحصیل در رشته های علوم پزشكی به كشورهایی مثل فیلیپین، هند، جمهوری آذربایجان یا ارمنستان می روند كه سطح علمی بالایی ندارند و مدرك بیش از 45 درصد آنان پس از بازگشت به كشور به علت قبول نشدن در آزمون جامع یا اینترنتی حتی با وجود چندین بار شركت در این آزمون ها رد می شود.
وی گفت: برخی از این دانشجویان حتی دیپلم علوم انسانی دارند. شرایط علمی تحصیلی در دانشگاه هایی كه می روند نیز بسیار ضعیف است به همین علت هر سال عده زیادی از این جوانان دچار مشكل می شوند.
وی اضافه كرد: توصیه وزارت بهداشت به جوانان ایرانی این است كه برای ادامه تحصیل در خارج به فهرست مورد تایید وزارت بهداشت توجه كنند. این فهرست بر مبنای آخرین رتبه بندی بین المللی شانگهای، QS و تایمز به روز رسانی شده و فهرست جدید كه مربوط به سال 2018 است و 645 دانشگاه را شامل می شود برای تحصیل از مهر 97 در سایت وزارت بهداشت قرار گرفته است البته برای ورودی های سالهای قبل به فهرست های اعلام شده همان سالها استناد می شود.
وی همچنین نسبت دانشجو به استاد را در دانشگاه های علوم پزشكی كشور 10 به یك اعلام كرد و از فراخوان جذب دو هزار هیات علمی جدید در دانشگاه ها تا پایان سال خبر داد.
لاریجانی گفت: طی سالهای پس از انقلاب جمعیت كشور 2.5 برابر شده اما تعداد دانشكده های علوم پزشكی، داروسازی، دندانپزشكی، بخش های بیمارستانی، اعضای هیات علمی علوم پزشكی و دانشجویان این رشته ها در این مدت هفت تا 10 برابر بیشتر شده است.
لاریجانی گفت: امسال نیز 1400 عضو هیات علمی در دانشگاه های علوم پزشكی استخدام شدند و به مرور كمبود هیات علمی آموزشی دانشگاه ها را بر طرف می كنیم.
معاون آموزشی وزیر بهداشت گفت: در طرح تحول آموزش پزشكی به حوزه های مختلفی از جمله نوآوری در آموزش علوم پزشكی، حركت به سمت مرجعیت علمی در برخی علوم پزشكی، ایجاد دانشگاه های كارآفرین و نسل سوم، آموزش پاسخگو، ماموریت گرایی دانشگاه های علوم پزشكی، مجازی سازی، بین المللی سازی و اعتباربخشی دانشگاه ها و بیمارستان های آموزشی توجه شده است.
وی افزود: بیش از 50 مأموریت اختصاصی به دانشگاه های علوم پزشكی واگذار شده است و هر یك از دانشگاه ها در حوزه ای مسئولیت پذیرفته است به عنوان مثال گسترش علوم توانبخشی به دانشگاه علوم توانبخشی، گسترش علوم پرستاری به دانشگاه اصفهان، اعتباربخشی دانشگاه ها به دانشگاه ایران، آینده نگاری علوم پزشكی به دانشگاه كرمان و مرجعیت علمی به دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی واگذار شده است.
لاریجانی اضافه كرد: ساماندهی آموزش های مهارتی نیز در دستور كار وزارت بهداشت قرار گرفته و موسسه ای برای اعتباربخشی و ساماندهی آموزش های مهارتی و غیر آكادمیك تشكیل شده است و لیست دوره های آموزشی مختلف از جمله منشی گری مطب و دارویابی در داروخانه ها به زودی منتشر می شود.
وی گفت: الكترونیك شدن آزمون های مختلف وزارت بهداشت از جمله آزمون های فوق تخصصیی نیز در دستور كار است.
معاون وزیر بهداشت اضافه كرد: محاسبات لازم در مورد نیاز كشور به نیروی انسانی در رشته های مختلف علوم پزشكی تا 5 سال آینده انجام شده و بر اساس این محاسبات برش های آمایش سرزمینی و تغییر ظرفیت های پذیرش انجام می شود.
وی به خبرنگار ایرنا گفت: در دوره جدید یكی از اولویت های وزارت بهداشت، آموزش حدود 70 درصد نیروهای مورد نیاز رشته های علوم پزشكی هر استان و هر دانشگاه علوم پزشكی در همان دانشگاه است و این غیر از سهمیه 30 درصدی پذیرش بومی است كه مطابق قانون مصوب مجلس انجام می شود.
لاریجانی اضافه كرد: یكی از مشكلات فعلی آموزش پزشكی كشور در زمان حاضر این است كه بیش از 40 درصد تخصص های مختلف در تهران و كلانشهرها تمركز دارند و سایر مناطق كشور از این نظر با كمبود مواجه هستند، برنامه وزارت بهداشت این است با ظرفیت سازی تربیت و توزیع پزشكان متخصص در استان ها انجام و ظرفیت دانشگاه های بزرگ برای بین المللی سازی آموزش پزشكی كشور استفاده شود.
وی همچنین از ابلاغ دستورالعمل درج برنامه های آموزشی دانشگاه های مختلف در دانشگاه علوم پزشكی مجازی در مسیر عدالت آموزشی و استفاده بیشتر دانشجویان داخلی و خارجی از منابع داخلی خبر داد.
معاون وزیر بهداشت گفت: برای تحرك و پویایی دانشگاه های علوم پزشكی تعیین 20 درصد سرفصل دروس رشته های مختلف علوم پشكی را در اختیار دانشگاه های علوم پزشكی قرار داده ایم.

** 10 هزار پزشك متخصص ایرانی خارج از كشور هستند
لاریجانی ادامه داد: بررسی های وزارت بهداشت نشان می دهد كه حدود 10 هزار پزشك متخصص ایرانی خارج از كشور فعالیت می كند برای استفاده از ظرفیت آموزشی و خدماتی و پژوهشی این افراد، دستورالعمل جدیدی ابلاغ شده است كه این افراد می توانند زیر نظر موسسات پزشكی داخلی فعالیت كنند و شماره نظام پزشكی با امكان فعالیت محدود در مراكز درمانی خاص به آنها داده می شود.
وی گفت: این اقدام بر اساس مصوبه شورای ارزشیابی وزارت بهداشت انجام می شود و متخصصان ایرانی خارج از كشور می توانند مجوز موقت فعالیت شش ماهه دریافت كنند. البته اجازه فعالیت محدود برای پزشكان خارجی نیز از گذشته صادر می شده است و روالی است كه در بسیاری از كشورهای دنیا برای تبادلات علمی و انتقال تجربه انجام می شود.
معاون وزیر بهداشت افزود: رتبه آموزش پزشكی ایران با توسعه دانشگاه های كشور در 40 سال گذشته از رتبه 101 به رتبه 17 ارتقا پیدا كرده است و دانشگاه علوم پزشكی تهران به فهرست 500 دانشگاه برتر دنیا وارد شده است، ضمن اینكه 19 دانشگاه علوم پزشكی كشور در فهرست یك درصد برتر دانشگاه های دنیا قرار گرفته اند.
لاریجانی در پاسخ به پرسشی درباره فعالیت دانشگاه آزاد در رشته های علوم پزشكی گفت: همكاری وزارت بهداشت با دانشگاه آزاد از گذشته وجود داشته است. تلاش این دانشگاه همواره بر ارتقای استانداردهای آموزشی بوده است و با آمدن دكتر ولایتی امیدواریم ارتقای كیفی آموزش های دانشگاه آزاد را در رشته های علوم پزشكی بیش از گذشته شاهد باشیم.
معاون وزیر بهداشت گفت: در صدور مجوز یا تعیین ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه آزاد همان شاخص ها و استانداردهایی كه برای دانشگاه های دولتی وجود دارد در نظر گرفته می شود و اگر تقاضای ایجاد رشته جدیدی داشته باشند موضوع مانند تقاضای دانشگاه های دولتی بررسی شده و در مورد آن در وزارت بهداشت تصمیم گیری می شود.
وی افزود: 90درصد آموزش علوم پزشكی در دانشگاه آزاد در رشته های پرستاری، مامایی و پیراپزشكی است و اگر شرایط لازم را داشته باشند امكان ایجاد رشته های جدید در این دانشگاه وجود دارد.
لاریجانی در پاسخ به پرسشی درباره بازگشت ادغام آموزش پزشكی در وزارت بهداشت گفت: این سوال دیگر كهنه شده است و ما نباید به عقب بازگردیم، ادغام آموزش پزشكی در وزارت بهداشت دستاوردهای بزرگی داشته است، از جمله اینكه تولید علوم پزشكی را در كشور به شدت گسترش یافته و در حالی كه 10 تا 12 درصد هیات علمی كشور را در وزارت بهداشت داریم بیش از 30 درصد تولیدات علمی كشور در دانشگاه های علوم پزشكی است.
معاون وزیر بهداشت همچنین بر اهمیت آموزش و اجرای اخلاق پزشكی تأكید كرد و گفت: پزشكان جزو گروه های ارزشمند كشور هستند كه در صحنه های حساس مانند زلزله اخیر كرمانشاه به كمك كردم می شتابند و در این حادثه پزشكانی داشتیم كه 48 ساعت نخوابیدند و به بیماران و مصدومان رسیدگی كردند.
وی گفت: البته چالش هایی در حوزه اخلاق پزشكی وجود دارد اما این طور نیست كه این مسائل رو به افزایش باشد از رسانه ها نیز می خواهیم موارد تخلف را قبل از اثبات آن در یك مجمع تخصصی منتشر نكنند زیرا گروه پزشكی گروه مهمی است كه با جان و سلامت مردم سر و كار دارد.
لاریجانی در پاسخ به پرسش ایرنا درباره افزایش مالیات پزشكان عضو هیات علمی گفت: هم اكنون حدود 20 درصد درآمد تعرفه های پزشكی در بیمارستان های دولتی به عنوان مالیات پرداخت می شود، افزایش این میزان باعث می شود كه سهم درآمد پزشكان كه برای اداره بیمارستان و كارانه پستاران و سایر كاركنان هزینه می شود كمتر شود و این تصمیم به افت كیفیت خدمات بیمارستانی و نارضایی سایر كاركنان بیمارستان منجر می شود.
خبرنگار: افشین شاعری** ناشر: مریم برزآبادی
اجتمام**3063** 1418
*آگاهی از آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان در كانال تلگرام گروه اجتماعی ایرنا:
@irnaej
https://t.me/irnaej