خون 174 شهید انقلاب در خراسان رضوی ترس از رژیم پهلوی را خنثی كرد

مشهد- ایرنا- مدیر كل بنیاد شهید انقلاب اسلامی خراسان رضوی گفت: شهادت 174 نفر در جریان مبارزات انقلاب در این استان، رعب و ترس مردم از رژیم پهلوی را خنثی و موجب تداوم مبارزات شد.

حجت الاسلام حسین معصومی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: وقایع روزهای 9 و 10 دی ماه سال 1357 و شهادت جمعی از شهروندان مشهد در آن روزها نقش بسزایی در برچیدن بساط حكومت پهلوی در این استان داشت.
وی به ریشه های عمومی قیام ملت ایران در سال 57 اشاره كرد و گفت: شهادت جمعی از مردم در جریان راهپیمایی های انقلابی، برگزاری مراسم چهلم شهدای این وقایع و خونخواهی مردم قم، آذربایجان، مشهد و دیگر شهرها، موجب تحرك جامعه و زمینه سازی سقوط رژیم 2 هزار و 500 ساله شاهنشاهی شد.
وی اظهار كرد: به بركت خون این شهدا رژیم پهلوی سرنگون و فرهنگ و نظام جدید بر گرفته از آموزه های اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) در این كشور شكل گرفت.
مدیر كل بنیاد شهید انقلاب اسلامی خراسان رضوی همچنین با تجلیل از مبارزات مردم این استان در دوران ستم شاهی گفت: در این استان 103 نفر به عنوان زندانیان سیاسی دوران رژیم پهلوی، در بنیاد شهید استان پرونده دارند.
استان خراسان رضوی در مجموع 17هزار و 111 شهید، 48 هزار و 384 جانباز و سه هزار و 372 آزاده تقدیم انقلاب اسلامی كرده است.
خبرنگار: ناصر اسدزاده هروی ** انتشار دهنده: محمد حسین علی مقدم
3221 / 6053

سرخط اخبار استان‌ها