كاهش چشمگير بيسوادي در الجزاير طي 10 سال گذشته

الجزيره-ايرنا-«عايشه باركي » رئيس جمعيت «اقرا» الجزاير گفت، ميزان بيسوادي در الجزاير طي 10 سال گذشته كاهش چشمگيري يافته است و اكنون 10درصد الجزايري ها بيسوادند.

به گزارش روز دوشنبه ايرنا و به نقل از پايگاه خبري «الخبر»عايشه باركي در كنفرانس مطبوعاتي در حاشيه افتتاح يك مركز سواد آموزي در «عين بسام» البويره واقع در130 كيلومتري جنوب شرق پايتخت الجزاير گفت: پيش از سال 2006ميلادي 42درصد مردم الجزاير بيسواد بودند اما با برنامه هايي كه با حمايت «عبدالعزيز بوتفليقه» در اين خصوص اجرا شد، اين ميزان در سال 2017ميلادي به 9.11 درصد ميان زنان و 11.16 درصد ميان مردان و به طور كلي به حدود 10درصد رسيده است.
باركي در مورد برنامه هاي آينده جمعيت اقرا نيز گفت، قرار است به زودي مراكز ديگري براي آموزش بزرگسالان تاسيس شود و علاوه بر اين قرار است برنامه هايي آموزشي از طريق تلفن همراه براي سواد آموزان ارسال شود.
بر اساس آخرين آمارها، الجزاير حدود 42 ميليون نفر جمعيت دارد در نتيجه اكنون حدود چهار ميليون و 200هزار نفر در الجزاير بيسواد اند.
رئيس جمعيت اقرا اشاره اي به متوسط سن بيسوادان و مناطقي كه بيشترين ميزان بيسوادي را دارد، نكرد اما به نظر مي رسد بيشتر اين بيسوادان درمناطق دورافتاده و از جمله افراد ميانسال يا كهنسال باشند.
الجزاير در سال 1962ميلادي پس از سال ها مبارزه موفق به كسب استقلال از فرانسه شد.
فرانسوي ها 132 سال در الجزاير حضور داشتند و الجزاير را بخشي از خاك خود مي دانستند و طي اين مدت زبان فرانسوي آموزش داده مي شد و آموزش زبان عربي و همچنين زبان آمازيغي تقريبا ممنوع بود.
بر اساس آمارهاي موجود، در زمان استنقلال الجزاير در سال 1962ميلادي ، 85درصد مردم اين كشور بيسواد بودند و يك سال پس از استقلال، سازمان سواد آموزي الجزاير آغاز به كار كرد.
گفته مي شود شمار بيسوادان در الجزاير در زمان ورود فرانسوي ها به اين كشور در سال 1831ميلادي، 14درصد بود اما ميزان بيسوادي در اين كشور در سال 1948ميلادي يعني 14 سال پيش از استقلال الجزاير، به 94درصد رسيد.

خاورم **2041**انتشار دهنده: سيد شاهپور حسيني