فعالان معدنی تفاهمنامه های فعالسازی و توسعه معادن كوچك را امضا كردند

تهران- ایرنا- تفاهمنامه های فعال سازی و توسعه معادن كوچك مقیاس بین معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و خانه معدن ایران با حضور وزیر صنعت، معدن وتجارت به امضا رسید.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، علاوه بر موارد بالا شركت های معدنی میدكو و گل گهر و انجمن سنگ آهن ایران شامگاه دوشنبه 2 تفاهمنامه جداگانه را امضا كردند.
براساس این تفاهمنامه ها شركت های یاد شده در زمینه احیای حدود 500 معدن كوچك مقیاس برای یك دوره پنج سال فعالیت خواهند داشت.
به گزارش ایرنا این تفاهمنامه ها، احیای معادن متروك و اشتغالزایی مستقیم و غیر مستقیم 425 هزار نفر را در دستور كار خود دارد.
یكی از تفاهمنامه ها بین خانه معدن، ایمیدرو، شركت هلدینگ توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه (میدكو) و معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت به امضا رسید كه نوع مشاركت میدكو در آن ورود به عرصه معادن غیر آهنی است.
همچنین خانه معدن، ایمیدرو، گل گهر و معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت تفاهمنامه دیگری را به امضا رساندند كه شركت گل گهر نیز با هدف تامین مواد اولیه زنجیره فولاد (معادن سنگ آهن) در این طرح مشاركت دارد.
فعالسازی معادن كوچك و توسعه اشتغال و بهره وری، تجمیع دپوهای موجود و برندسازی محصولات با توجه به استانداردها و كنترل كیفی به منظور تامین منابع مالی پایدار معادن، ارتقای سطح دانش معدنكاری كشور با افزایش آموزش و توسعه میزان تولید در معادن نیمه فعال با تامین بازار مطمئن محصول از اهداف كلان طرح احیای معادن كوچك و متوسط اعلام شده است.
بر اساس آخرین آمار ستاد وزارت صنعت، معدن و تجارت، شمار معدن های دارای مجوز بهره برداری كشور 9 هزار و 950 مورد است.
اكنون حدود چهار هزار معدن غیرفعال در همه گروه ها وجود دارد و مشتمل بر 9 درصد معادن فلزی، 21 درصد معادن سنگ تزیینی، 51 درصد معادن مصالح ساختمانی و 15 درصد از سایر معادن مانند نسوزها و غیره بوده است.
ایمیدرو در چارچوب وظایف خود برای تامین مواد اولیه صنایع معدنی، ایجاد اشتغال پایدار در مناطق مستعد معدنی كه بویژه در مناطق محروم و دور افتاده كشور قرار دارد، علاوه بر بهره برداری از ظرفیت های خود و تعریف محدوه های اكتشافی جدید در نظر دارد معادن شامل این طرح را با جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی فعال سازد.
این تفاهمنامه ها یكی دیگر از نمونه های مشاركت بخش خصوصی و دولت در بخش معدن و صنایع معدنی محسوب می شود كه امروز دوشنبه در محل وزارت صنعت، معدن وتجارت امضا شد.
'جعفر سرقینی' معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، 'مهدی كرباسیان' معاون وزیر صنعت و رییس هیات عامل ایمیدرو، 'محمدرضا بهرامن' رییس خانه معدن ایران، 'مهرداد اكبریان' رییس انجمن سنگ آهن ایران، 'علی اصغر پورمند' رییس هیات مدیره هلدینگ میدكو و 'ناصر تقی زاده' مدیرعامل گل گهر، این تفاهمنامه ها را امضا كردند.
در آیین امضای این تفاهمنامه ها «محمد شریعتمداری» وزیر صنعت، معدن و تجارت، حضور داشت.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام *1559*1961*
خبرنگار: حسین عضدی فسا*انتشاردهنده: مریم مسعود