حمله هماهنگ اروپا و آمریكا علیه روسیه با بهانه سوریه

نیویورك- ایرنا- اعضای اروپایی و آمریكایی در حمله ای هماهنگ، استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه را دستاویزی علیه روسیه قرار داده و برآنند تا با ایجاد فضای روانی، روسیه را در استفاده از حق وتو به عقب نشینی وادار كنند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، فرانسوا دلاتره نماینده دائم فرانسه در سازمان ملل متحد، روز دوشنبه پیش از نشست شورای امنیت كه درباره سوریه برگزار شد، در جمع خبرنگاران افزود: امروز نشست مهمی درباره استفاده ازسلاح شیمیایی در سوریه داریم كه رسیدن به نتیجه، یكی از اولویت های بالای ما است.
وی این مساله را برای آینده رژیم منع گسترش سلاح های كشتار جمعی و همچنین استفاده از سلاح های شیمیایی در این منطقه، مهم دانست و ادامه داد: ما از اختیارات مان در مقابله با این اقدام وحشیانه یعنی چندین بار به كارگیری سلاح شیمیایی علیه شهروندان سوریه، استفاده خواهیم كرد.
سفیر فرانسه اضافه كرد: ما اینجا هستیم تا عاملان استفاده از این سلاح ها بدون مجازات نمانند. نمی توانیم بپذیریم كه ساختار جامعه بین المللی نتواند آن ها را پاسخگو كند.
دلاتره همچنین از احیای مكانیزم جدید و هر تلاشی برای بررسی این مساله در سوریه حمایت كرد و گفت: ما باید به فرایندی استاندارد، مستقل، حرفه ای كه ما را به احیای مجدد فرایند بررسی استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه (جیم) راهنمایی می كند، احترام بگذاریم.
وی تاكید كرد: تداوم استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه یك مشكل جدی برای اعضای شورای امنیت است و باید به صورت متحد اقدام كنیم.

** نماینده انگلیس:وتوی روسیه برای نجات اسد است
جاناتان آلن معاون نماینده انگلیس در سازمان ملل متحد هم با حضور در جمع خبرنگاران اظهار كرد: انگلیس شدیدا از گزارش رسیده مبنی بر سه بار بمباران شیمیایی در غوطه شرقی توسط رژیم اسد نگران است.
وی افزود: این گزارش تایید می كند كه اسد علیه مردمش از سلاح كشتار جمعی استفاده كرده است كه همچنین حمله به جامعه بین المللی و رژیم بین المللی منع گسترش سلاح های كشتار جمعی است.
معاون نماینده انگلیس در سازمان ملل متحد ادامه داد: وتوی روسیه علیه فرایند كارشناسی مستقل(جیم) برای نجات اسد است. ما كاملا از سه بار وتوی روسیه ناامید شدیم، در حالی كه می بینیم، حملات ادامه دارد و باید در این باره گفت و گو كنیم.

**نماینده هلند:مساله سوریه باید همه جانبه بررسی شود
كارل وال استروم نماینده هلند در سازمان ملل متحد هم پیش از حضور در نشست شورای امنیت به خبرنگاران گفت: در وهله اول از شنیدن گزارش های متعدد در استفاده از سلاح شیمیایی در مناطق مختلف سوریه شوكه شدیم.
وی فرایند بررسی استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه را كه مهلت فعالیت وی به اتمام رسید و به دلیل نداشتن توجیه مناسب، ادامه فعالیت آن توسط روسیه وتو شد، مناسب دانست و افزود: تلاش می كنیم تا به فرایند جدید دست یابیم، بهترین راه حل این است كه موضوع سوریه را به صورت همه جانبه مشتمل بر سلاح شیمیایی استفاده شده، مد نظر قرار دهیم.
نماینده هلند در سازمان ملل متحد با بیان این كه در مكانیسم بازرسی باید حداقل سه مورد زیر وجود داشته باشد، گفت: نخست، باید مستقل از شورای امنیت كار كند. جداسازی قدرت برای جلوگیری از سیاسی شدن ضروری است.
وال استروم افزود: مكانیسم باید به طور مستقل تصمیم بگیرد كه چگونه این تحقیقات خود را از جمله در تجزیه و تحلیل واقعیت ها و ارزیابی كیفیت شواهد انجام خواهد داد.
وی ادامه داد: در نهایت، باید عاملان از همه طرف های درگیری، بررسی و شناسایی شوند . تا كنون، پیش نویس مورد بحث، تمام این الزامات مهم تضمین نشده است.

**سوئد:كمیته بررسی باید مستقل باشد
اولوف اسكوگ نماینده دائم سوئد در سازمان ملل متحد نیز اظهار كرد: همانطور كه دبیر كل اعلام كرده است، اتهامات مداوم، مجددا مورد توجه مشترك ما قرار می گیرد تا مسئولان استفاده از سلاح های شیمیایی در سوریه را شناسایی و پاسخگو نگهدارد.
وی افزود: ما باید تماس خود را مورد توجه قرار دهیم و برای وحدت در این زمینه تلاش كنیم. به همین دلیل است كه سوئد در مذاكرات در مورد ایجاد یك سازوكار جدید مستقل و بیطرفانه مشاركت كرده است.
نماینده سوئد ادامه داد: این شورا مسئول حفاظت از رژیم بین المللی خلع سلاح و غیرنظامیان و تضمین پاسخگویی است. مذاكرات باید با حسن نیت و با هدف ایجاد یك مكانیسم مستقل، بی طرف و موثر برای پاسخگویی باشد.

**پرو
گوستاوا مزو كوادرا نماینده پرو در سازمان ملل متحد هم در سخنانی ضمن اعلام همبستگی با قربانیان سلاح شیمیایی در سوریه، تكرار استفاده از این تسلیحات را نیازمند فوری به شناسایی و تحقق عدالت برای مرتكبان این جنایت دانست.
وی ادامه داد: ما با اكثریت اعضای شورا موافق هستیم كه پاسخگو كردن عاملان این جنایت، برای حفظ رژیم های بین المللی ضروری است و پیشگیری از گسترش این تهدید، نیاز به بازدارنده قابل اعتماد دارد.
سفیر پرو در سازمان ملل متحد اضافه كرد: به این ترتیب، ایجاد یك مكانیزم برای آن ضروری است، به گونه ای كه بالاترین استانداردها، عینیت و شفافیت داشته باشد و حرفه ای بودن و استقلال خود را حفظ كند.
مزو كوادرا اظهار كرد: ما برای رسیدن به یك سازوكار جدید كه نگرانی های مشروع اعضای شورای امنیت و جامعه بین المللی را مورد توجه قرار می دهد، تلاش می كنیم.
موضوع استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه بارها از سوی كشورهای غربی و آمریكا مطرح شده و سعی كرده اند كه مسئولیت آن را به گردن دولت سوریه بیندازند.
بر این اساس، آمریكا بسیار تلاش كرد تا فرایند بررسی استفاده از سلاح شیمیایی (جیم) به عنوان اهرم فشاری علیه سوریه و كشورهای حامی وی، باقی بماند اما ایستادگی روسیه به عنوان عضو دائم و دارای حق وتوی شورای امنیت سازمان ملل، مانع دستیابی این كشور به هدف خود شد.
روسیه تا كنون سه بار از حق وتو در این باره استفاده كرده و البته كشورهای غربی و آمریكا هم به پیشنهاد روسیه برای بررسی در این زمینه رای موافق ندادند.
اروپام**1429
ناشر:محسن طاهرزاده

سرخط اخبار جهان