معافیت چای وارداتی و داخلی از مالیات برارزش افزوده به استناد مصوبات مجلس

تهران- ایرنا- معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی كشور از معافیت چای وارداتی و تولید داخل از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده «براساس قوانین تصویب شده مجلس شورای اسلامی» خبر داد.

به گزارش دوشنبه تارنمای سازمان امور مالیاتی كشور، «محمد مسیحی» گفت: به موجب اصل 51 قانون اساسی، هیچ نوع مالیات وضع نمی‎شود مگر به موجب قانون. همچنین موارد معافیت و بخشودگی و تخفیف مالیاتی نیز به موجب قانون مشخص می شود.
وی تصریح كرد: طبق ماده 12 قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب 1387، عرضه و واردات محصولات كشاورزی فرآوری نشده شامل تولید داخل یا وارداتی، هنگام واردات و عرضه، از پرداخت مالیات و عوارض معاف شده است.
مسیحی ادامه داد: به استناد مفاد بند (ر) ماده 33 قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی، چای از جمله محصولات كشاورزی فرآوری نشده محسوب می شود.
وی افزود: بنابراین از آغاز امسال به استناد قوانین یادشده، چای تولید داخل و وارداتی مشمول پرداخت مالیات بر ارزش افزوده نمی شود.
معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی كشور یادآوری كرد: درباره سایر محصولات كشاورزی مانند برنج و آرد نیز این معافیت، تولید داخل و واردات را شامل می شود.
وی تاكید كرد چنانچه نظر مجلس شورای اسلامی، حمایت از تولید داخل و مقابله با واردات باشد، این امر مستلزم اصلاح قانون بوده و سازمان امور مالیاتی نیز مجری قانون خواهد بود.
معاون اول رییس جمهوری دهم بهمن ماه در سفر به گیلان درباره برخی ناهنجاری ها در عرصه تجارت نظیر قاچاق چای و برنج به كشور گفت: دولت بویژه وزارت جهاد كشاورزی تلاش خواهد كرد كشاورزان استان گیلان از بابت واردات این محصولات آسیب نبینند و حتما با كمك نمایندگان گیلان درباره تعرفه ها و محدودیت واردات به تفاهم می رسد.
رییس موسسه تحقیقات علوم باغبانی كشور چهاردهم بهمن ماه به ایرنا گفت: چای یكی از مهمترین محصولات باغبانی كشور است كه از مجموع 2میلیون و 600 هزار هكتار باغ های كشور حدود 30هزار هكتار آن را تشكیل می دهد.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام*1070*1961*
تنظیم: فریبا بابائی* انتشار: مریم مسعود