60 تروریست سرشناس تحت تعقیب عراق: دخترصدام حاضر، البغدادی غایب

بغداد - ایرنا -مقامات عراقی برای اولین بار لیستی حاوی نام 60 چهره مهم متهم به ارتباط با داعش والقاعده وحزب بعث را منتشر كرد، لیستی كه نام رغد دختر صدام حسین دیكتاتور سابق عراق در آن دیده می شود اما از نام ابوبكر البغدادی سركرده داعش در آن خبری نیست.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا در این لیست كه رسانه های عراقی به نقل از خبرگزاری فرانسه منتشر كرده اند اسم دختر صدام كه در حال حاضر در اردن اقامت دارد به چشم می خورد.
در میان دیگر نام ها 28نفر از سران داعش و 12 نفر از سران القاعده و 20 نفر از چهره های حزب بعث وجود دارد و تصویر بعضی از آنها نیز منتشر شده است.
همه كسانی كه نام آنها در لیست وجود دارد عراقی هستند به جز یك نفر لبنانی ( معن بشور دبیركل سابق كنفرانس قومی عربی ) كه متهم به جذب و سازماندهی تروریست ها برای انجام فعالیت های تروریستی در عراق می باشد.
نام ابوبكر البغدادی رهبر خلافت داعش در فهرست ذكر نشده است امری كه مایه تعجب بسیاری از ناظران شده است.
یك مقام امنیتی ارشد از گفتن دلایل این كار خودداری كرد ، اما توضیح داد كه این فهرست شامل برجسته ترین افراد تحت تعقیب نهاد قضایی عراق است كه مقامات عراقی تصمیم به انتشار آن گرفته اند..
داعش در سال 2014 توانست مساحت وسیعی از عراق را اشغال كند كه استانهای الانبار نینوا و جزئی از كركوك وصلاح الدین و دیالی را در بر میگرفت ، اما نیروهای عراقی با بسیج عمومی در پی صدور جهاد كفایی مرجعیت عالی عراق توانستند بعد از سه سال جنگ آنها را شكست دهند.
ادامه گزارش خبرگزاری فرانسه حاكی است نام های داخل فهرست شامل فرماندهان، مسئولان ، مقامات، سرمایه داران و حامیان و عاملان ترور ونصب و كمین های انفجاری است كه برغم پایان عملیات نظامی همچنان فراری هستند.
از میان این اسامی به فارس محمد یونس المولی به عنوان فرماندار عالی فرات و فرمانده تشكیلات نظامی منطقه زمار وسد موصل و همچنین فردی به نام صلاح عبد الرحمن العبوش مسوول كل لجستیك استان كركوك و فرمانده نظامی داعش در ولایت الزاب اشاره شده است.
یكی دیگر از اشخاص فهرست «صدام حسین حمود الجبوری» فرمانده ولایت جنوب موصل و شرقاط و همچنین محمود ابراهیم المشهدانی افسر سابق در رژیم صدام می باشد.
این لیست همچنین شامل فواز محمد المطلك وسه نفر از پسرانش است كه از گروه فدائیان صدام بوده اند. گروه شبه نظامی كه در دهه 90 میلادی تشكیل شده بود. این فرد همچنین در دولت داعش به عنوان عضو مجلس نظامی فعالیت می كرد.
در این لیست همچنین نام های احمد خلیل حسن وعبد الناصر الجنابی از برجسته ترین رهبران القاعده در كركوك و تامین كننده مالی ومفتی در منطقه جرف الصخر در جنوب بغداد كه پیشتر به آن مثلث مرگ شناخته می شد، دیده می شود.
از سوی دیگر و در میان اسامی مجموعه مرتبط با رژیم سابق عراق به نام محمود بونسف الاحمد یكی از رهبران حزب منحل شده بعث بر می خوریم.
در این گزارش آمده است این نخستین باری است كه مقامات عراق لیست محرمانه حاوی نام اشخاص متهم به عملیات تروریستی را فاش می كنند.
این مقام امنیتی كه در گزارش نامی از او آورده نشده اعلام كرد كه مقامات عراقی كار اعلام نام افراد تحت تعقیب را در قالب لیست های مجزا ادامه خواهند داد.
با اعلام پایان نظامی داعش در دو ماه گذشته دولت حیدر العبادی نخست وزیر عراق مبارزه اطلاعاتی و امنیتی با تروریسم و نیز فساد اقتصادی در كشور را جزو اولویت های خود در دوره جدید اعلام كرده است.
خاورم**380**

سرخط اخبار جهان