۱۶ بهمن ۱۳۹۶،‏ ۱۵:۲۷
کد خبر: 82820992
۰ نفر
صادرات دام زنده متوقف شد

تهران- ایرنا- رئیس مجمع ملی صادركنندگان دام زنده، از متوقف شدن طرح صادرات دام زنده در ازای واردات گوشت قرمز خبر داد و گفت: سازمان دامپزشكی صادرات دام زنده را متوقف كرده است.

«منصور پوریان» روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: بیست و پنجم دی ماه امسال نامه ای از سوی «علی اكبر مهرفرد» قائم مقام وزیر جهاد كشاورزی در امور بازرگانی به رییس كل سازمان توسعه تجارت مبنی بر واردات لاشه گوشت قرمز در ازای صادرات دام زنده صادر شد، اما تاكنون این طرح عملیاتی نشده است.
وی با بیان اینكه این نامه برای اجرا به گمرك جمهوری اسلامی و سازمان دامپزشكی كشور نیز ابلاغ شده است، افزود: با اینكه یك ماه از ابلاغ این نامه می گذرد، تاكنون سازمان دامپزشكی اقدامی برای اجرایی كردن این طرح انجام نشده است.
پوریان اضافه كرد: این طرح در شرایطی متوقف شده است كه دامپروری كشور با دام مازاد مواجه است و دامپروران در این شرایط متضرر شده اند.
به گزارش ایرنا، سالانه 840 هزار تن گوشت قرمز در كشور تولید و 100 هزارتن گوشت قرمز نیز وارد می شود.
ماه رمضان امسال (اوایل خرداد) برای تنظیم بازار گوشت قرمز و تنظیم بازار در كنار واردات شركت پشتیبانی امور دام كشور، واردات گوشت گوسفندی گرم از كشورهای استرالیا، ارمنستان، گرجستان، داغستان، مغولستان، روسیه، قرقیزستان و قزاقستان كلید خورد.
در آن زمان قیمت گوشت قرمز گوسفندی و گوساله در خرده فروشی های سطح شهر با قیمت هایی بیش از نرخ مصوب بین 380 تا 450 هزار ریال عرضه می شد، به طوری كه با قیمت های بیش از 500 هزار ریال به دست مصرف كنندگان می رسید.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام**9186**6075
گفت و گو: هما همت خواه** انتشاردهنده: زهرا هجینی نژاد