روزنامه ولايت: گذري كوتاه بر كتاب داستان‌هاي هزار افسان و يا هزار و يك شب

شماره جديد روزنامه ولايت در مطلبي با عنوان 'گذري كوتاه بر كتاب داستان هاي هزار افسان و يا هزار و يك شب' به معرفي اين اثر كه گفته مي شود نخستين كتاب بلند داستاني ايران زمين مي باشد، پرداخته است.

در اين مطلب كه نسرين افشار محرابي كارشناس ارشد زبان و ادبيات فارسي آنرا نگارش كرده، آمده است: هزار و يك شب مجموعه‌اي از داستان‌هاي افسانه‌اي قديمي ايراني، عربي و هندي مي باشد كه به زبان‌هاي متعددي منتشر شده است.
نويسنده اين مطلب اين اثر را اولين كتاب بلند داستاني در ايران زمين معرفي كرده است كه نقل داستان‌هاي آن بين مردم ايران و حتي اقوام همسايگان رواج داشته و در اصل يك گردآوري است از مجموعه‌ حكايت‌هاي مختلف كه نويسنده‌ آن مشخص نيست.
تاريخ دقيق نگارش كتاب نيز نامعلوم است، اما تكنيك و فرم نگارش،قصه در قصه و نقل داستان‌ها از زبان جانوران ما را به حدود سه هزار سال پيش رهنمون مي‌كند.
در اين مطلب همچنين نوشته شده هزار و يكشب يك اثر شرقي و به طور اخص ايراني است كه فرآورده‌ ميراث فرهنگي ايران،هند و عرب است و از تلفيق قصه‌ها و افسانه‌هاي اين سه قوم برآمده است.
ورودي هاي قزوين معرف هويت تاريخي شهر نيست تيتر اول اين روزنامه است كه با قلم مريم ميرحسيني به عدم ساماندهي مناسب ورودي هاي شهر پرداخته است.
خبرنگار ولايت در ابتداي اين گزارش نوشته است ايجاد كمربندي، افزايش سرعت عبور و مرور خودرو در شهر، نبود زيرساخت‌هاي موردنياز گردشگري، ايجاد شكاف در بافت تاريخي با اجراي پروژه‌هايي مانند خيابان انصاري شرقي،آشفتگي بصري ورودي‌هاي شهر و موارد مشابه ديگري رسيدن به قزوين، مقصد گردشگري را تحت‌الشعاع خود قرار داده است.
موسيقي قزوين، از اقبال آذر تا عارف قزويني در گفت و گو با استاد محمد وكيل ها،اوج و فرود طلا در بازار قزوين، تخلف 5/3 درصدي رانندگان در جاده‌هاي استان به نقل از مديركل راهداري و حمل و نقل استان و برگزاري نمايشگاه لوازم خانگي در قزوين از ديگر عناوين روزنامه ولايت در اين شماره هستند.
سخنان روح الله بابايي صالح نماينده مردم آوج و بويين زهرا در مجلس شوراي اسلامي در انتقاد از مشكلات فرهنگيان براي ادامه تحصيل و همچنين وضعيت مدارس شبانه روزي نيز يكي ديگر از مطالب اين شماره ولايت است.
روزنامه ولايت به مديرمسئولي سيدعبدالعظيم موسوي و سردبيري محمدحسن سليماني روزهاي شنبه تا چهارشنبه در قزوين منتشر مي شود.
7388*3013
خبرنگار:پريسا نوروزي**انتشار دهنده: رضا اولادي

سرخط اخبار استان‌ها