هشدار شدید تركیه به سربازان آمریكایی مستقر در شمال سوریه

آنكاراـ ایرناـ بكیر بوزداغ معاون نخست وزیر تركیه گفت: اگر سربازان آمریكایی در منبج و شرق فرات با لباس تروریست ها به مقابله با ارتش تركیه بپردازند، بی تردید مورد هدف سربازان ترك قرار خواهند گرفت.

به گزارش امروز (دوشنبه) ایرنا و به نقل از وبسایت خبری روزنامه سوزجو، معاون نخست وزیر و سخنگوی دولت تركیه با حضور در یك برنامه تلویزیونی در شبكه سی ان ان ترك اظهار داشت: تركیه پیش از عملیات سپر فرات و عفرین به آمریكایی ها هشدار داده بود كه در صورت خروج تروریست ها از این مناطق، از انجام عملیات صرفنظر خواهد كرد و امروز نیز اگر ایالات متحده تروریست های حزب كارگران كردستان تركیه (پ.ك.ك) و نیروهای حزب اتحاد دموكراتیك سوریه (پ.ی.د) و یگان های مدافع خلق(ی.پ.گ) را از منبج خارج كند، ارتش تركیه وارد شرق فرات و منبج نخواهد شد.
وی بیان داشت: آنكارا به هیچ وجه قصد رویایی با واشنگتن (در شمال سوریه) را ندارد، اما اگر سربازان آمریكایی در لباس تروریست ها و در صفوف آنها به مقابله با ارتش تركیه در منبج و شرق فرات بپردازند، بی تردید هدف حملات نظامیان ترك قرار خواهند گرفت.
به گزارش ایرنا، دولت تركیه مدعی است كه نیروهای آمریكایی با ارسال سلاح به معارضان كُرد سوری به ویژه ی.پ.گ به واقع از گروه های تروریستی در سوریه حمایت و علیه تركیه به طور غیر مستقیم اقدام می كند.
چندی پیش ركس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریكا در دیدار با چاووش اوغلو همتای ترك خود، پیشنهاد همكاری دو كشور به منظور ایجاد منطقه ای امن به عمق 30 كیلومتر در شمال سوریه را داده بود كه در مقابل، مقامات ارشد دولت تركیه هر گونه همكاری با آمریكا در سوریه را منوط به توقف كمك های این كشور به تروریست ها كردند.
رجب طیب اردوغان رییس جمهوری تركیه بارها در سخنان خود تاكید كرده كه بلافاصله پس از اتمام عملیات عفرین، ارتش تركیه وارد منبج و شرق فرات خواهد شد.
عملیات شاخه زیتون تركیه در منطقه عفرین در شمال غرب سوریه از روز شنبه 20 ژانویه (30 دی ماه)آغاز شده و تاكنون نیز ادامه دارد؛ بنا به اعلام رسانه های تركیه در جریان این عملیات بیش از 6 هزار نیروی نظامی ترك مشاركت دارند.
دولت تركیه هدف از این عملیات را نابودی تروریست های پ.ك.ك، ك.ج.ك، پ.ی.د، ی.پ.گ و داعش در منطقه عفرین در شمال غرب سوریه و نجات مردم این مناطق از ظلم و فشار تروریست‌ها اعلام كرده است.
آنكارا در حالی ادعا كرده كه قسمتی از اهداف حمله به عفرین علیه گروه تروریستی داعش می باشد كه هیچ عنصر این گروهك تروریستی در عفرین و اطراف آن حضور ندارد و به اعتقاد تحلیگران سیاسی - نظامی این مساله فقط دستاویزی برای ارتش تركیه برای حضور غیرقانونی در شمال غرب سوریه می باشد.
خاورم/1905**1275
انتشار دهنده:مجید جعفری