صرف سالانه هزاران میلیارد تومان برای ٢٠٠ ساعت اوج مصرف برق، باید متوقف شود

تهران - ایرنا - وزیر نیرو با تاكید بر اینكه سالانه هزاران میلیارد تومان برای تامین٢٠٠ ساعت اوج مصرف برق صرف می شود، گفت: این روند باید تغییر كند و این منابع به بخش هایی مانند تعادل بخشی آبهای زیرزمینی، آبرسانی روستایی و رفع فرسودگی شبكه برق اختصاص یابد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «رضا اردكانیان» امروز (یكشنبه) در نخستین نشستی خبری خود، افزود: ظرفیت نصب شده تولید برق در كشور 2 برابر اوج مصرف(پیك) در بیشتر روزهای سال است.
وی با بیان اینكه در سال ٩٦ اوج مصرف به 55 هزار مگاوات رسید، گفت: اگر یك درصد میزان مصرف را در زمان پیك كاهش دهیم، میزان مصرف 550 مگاوات كاهش می یابد و از صرف ٢ هزار میلیارد تومان هزینه در احداث نیروگاه جلوگیری می شود.
اردكانیان افزود: در زمان اوج مصرف سال گذشته، مصرف برق هفت درصد افزایش یافت كه همه این رشد شامل توسعه صنعت نبود و بیشتر پرمصرفی ها این نتیجه را به دنبال داشت.
وزیر نیرو تاكید كرد: ادامه این مسیر پایدار نخواهد بود و در صورت ادامه، با مشكلاتی جدی مواجه خواهیم شد.
وی با اشاره به اینكه ٧٨ هزار و 500 مگاوات ظرفیت در كشور ایجاد شده، گفت: یكی از راه های بكارگیری این ظرفیت ها، صادرات برق است.
اردكانیان ادامه داد: اكنون با همه كشورهای همسایه از جمله پاكستان، افغانستان، تركمنستان، جمهوری آذربایجان، تركیه، عراق و سوریه مبادلات انرژی داریم كه در این ارتباط یك راه، بازتر كردن مسیر ایجاد شده فعلی و در كنار آن، ایجاد كریدورهای جدید از جمله اتصال به اروپا است.
وی با بیان اینكه فرصتی مناسب برای تجدیدپذیرها ایجاد شده است، افزود: سرمایه گذاران می توانند با ایجاد مزارع خورشیدی در دشت های كشور، برق تولیدی را از طریق شبكه برق و بر اساس قراردادهای خود، صادر كنند و وزارت نیرو هم حق ترانزیت حداقلی را دریافت كند.

**تخصیص منابع طرح تعادل بخشی آبهای زیرزمینی كمتر از انتظار
وی در پاسخ به سوال یكی از خبرنگاران در مورد دلایل توفیق نیافتن طرح تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی، گفت: در بخش آب‌های زیرزمینی نیازمند یك سیستم به هم پیوسته مدیریت منابع آب هستیم.
اردكانیان محدویت منابع مالی را یكی از چالش های اصلی این طرح ذكر كرد و گفت: با این حال در قالب طرح های مشترك به این نتیجه رسیده ایم كه برخی از دشت‌های كشور را به صورت آزمایشی انتخاب و به همراه وزارت جهاد كشاورزی به موضوع تعادل بخشی بپردازیم تا براساس مقایسه منابع مالی مورد نیاز، زمان اختصاص داده شده و نتیجه كار، به یك راه حل عمومی تر در سطح كشور برسیم.
وزیر نیرو اضافه كرد: استفاده از پساب‌، تعادل بخشی منابع زیرزمینی، تفویض اختیارات لازم به استانداران، كاهش آب به حساب نیامده، فعال كردن بازار آب و تهیه طرح آمایش آب محور از برنامه‌های جدی ما در دولت دوازدهم خواهد بود.

**در حوضه های آبریز مشترك همه هم سرنوشت هستیم
اردكانیان در ارتباط با برنامه های وزارت نیرو در مورد آب های مرزی گفت: 286 حوضه آبریز مشترك در دنیا وجود دارد كه همه در این حوضه های آبریز مشترك هم‌سرنوشت هستیم.
وی تاكید كرد: موفقیت در حوضه های آبریز مشترك مستلزم این است كه ما در حوضه‌های آبریز داخلی این تمرین را كرده باشیم كه می توانیم در كنار هم كار كنیم.
وزیر نیرو با بیان اینكه در ارتباط با همسایه شرقی یك كمیته آبی تشكیل شده است، گفت: حفظ حیات در مرزهای شرقی برای ما در اولویت است و به هر شكل ممكن آب مورد نیاز این مناطق را تامین خواهیم كرد.

** آخرین وضعیت طرح های انتقال آب خلیج فارس و آب های ژرف
وزیر نیرو در مورد طرح انتقال آب خلیج فارس به كرمان كه هفته گذشته توسط رییس جمهوری مطرح شد، گفت: سال ها قبل توافق نامه این طرح بین شركت های خصوصی و وزارت نیرو امضا شده و وزارت نیرو در خواست كرده این طرح برای تامین آب شرب مناطقی از هرمزگان و شهرهای كوچكی در استان كرمان توسط بخش خصوصی سرمایه گذاری و اجرا شود و دولت آن را به صورت تضمینی خریداری كند.
وی در مورد استفاده از آب‌های ژرف نیز گفت:‌ این طرح، پروژه ای مطالعاتی است و نفس مطالعه آن یك كار موجه است.
اردكانیان گفت: هم اكنون با درخواست‌هایی حتی از ناحیه استانداران مواجه می شویم، ولی تا نتیجه طرح مطالعاتی كه در سیستان و بلوچستان در حال انجام است، مشخص نشود؛ این موضوع عملیاتی نخواهد شد.

** آخرین وضعیت سدها
وی در بخش دیگری از سخنان خود ورودی آب به سدهای كشور از ابتدای مهرماه تا یازدهم بهمن‌ ماه سال آبی جاری را 5.75 میلیارد مترمكعب ذكر كرد و گفت: این میزان در مقایسه با سال گذشته 34 درصد كاهش داشته است.
اردكانیان افزود: در این بازه زمانی حجم آب موجود مخازن سدها نیز 20.3 میلیارد متر مكعب بوده كه در مقایسه با سال گذشته مخازن سدها افت 15 درصدی داشته‌اند. همچنین در حال حاضر 41 درصد مخازن سدهای كشور نیز پر هستند.
به گفته وزیر نیرو، هم‌اكنون 30 درصد مخازن سدهای تهران پر است و حجم آب موجود مخازن سدهای پنجگانه تهران (لار، طالقان، كرج، لتیان، ماملو) نیز در یازدهم بهمن‌ ماه 566 میلیون متر مكعب بوده كه در مقایسه با سال گذشته چهار درصد كاهش داشته است.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام**٩١٨٩*1070*2025
خبرنگار: اسماعیل داودی** انتشار دهنده: لیلا جودی

سرخط اخبار اقتصاد