گزارش اختصاصی ایرنا از نشست اطلاعاتی ایران، روسیه، عراق و سوریه در بغداد

بغداد - ایرنا - در نشست 'مركز چهارجانبه اطلاعاتی ایران، روسیه، عراق و سوریه' بر ادامه و تقویت همكاری ها در مبارزه با داعش و گروههای تروریستی دیگر در عراق تاكید شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، این نشست روز یكشنبه در مقر این مركز در بغداد به ریاست سرلشگر سعد العلاق رئیس اطلاعات نظامی عراق و رئیس مركز چهارجانبه و با حضور افتخاری ایرج مسجدی سفیر جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.
در ادامه جلسه گزارش های تفصیلی در خصوص فعالیت ها اعضای مختلف درحوزه امنیتی و اطلاعاتی مبارزه با تروریسم ارائه شد و اعضا بر تقویت این كمیته و درصورت لزوم ارتقای سطح آن تاكید كردند.
سرلشگر العلاق در این نشست ضمن قدردانی از جمهوری اسلامی ایران در كمك به عراق در جنگ علیه داعش گفت: خون جوانان ایرانی و عراقی در جنگ علیه داعش بهم آمیخته شد.
وی همچنین فرارسیدن سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را به ملت و دولت ایران صمیمانه تبریك گفت.
این مقام عراقی گفت داعش در جنگ شكست خورد اما باید مراقب تحركات جدید آنها و سایر تروریست ها در قالب گروهها و نام های جدید و تلاش برای ایجاد ناامنی در كشور باشیم.
وی نقش ایفا شده از سوی مركز چهارجانبه درنبرد با داعش طی دوره اخیر را بسیار موثر و بزرگ خواند و باردیگر از جمهوری اسلامی برای ایستادن در كنار عراق و تاكید بر تداوم حمایت از ملت و دولت این كشور در دوران پساداعش قدردانی كرد.
سرلشگر العلاق همچنین بطور ویژه از نقش موثر سردار مصطفی مرادیان وابسته نظامی ایران در بغداد در تحقق دستاوردهای این مركز در جنگ علیه تروریسم تقدیر و تشكر كرد.
ایرج مسجدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد نیز طی سخنانی نقش مركز چهارجانبه اطلاعاتی ایران، روسیه، عراق و سوریه را در شكست داعش بسیار موثر دانست و از همه اعضا از جمله طرف های روسی و سوری تشكر كرد.
مسجدی همچنین با اشاره به اهمیتی كه جمهوری اسلامی به همكاری های چند جانبه بویژه با كشورهای عضو این مركز می دهد، آمادگی ایران برای تداوم فعالیت این مركز در هر سطحی كه اعضای بر روی آن توافق كنند، اعلام كرد.
گفتنی است مركز چهارجانبه اطلاعاتی از سال 1394 با عضویت وابستگان نظامی ایران، سوریه و روسیه در عراق و ریاست سرلشگر العلاق در بغداد تاسیس شد و از آن زمان تاكنون در جلساتی مداوم اما بدور از پوشش رسانه ای، آخرین هماهنگی ها و تبادل اطلاعات میان كشورهای عضو صورت می گرفت.
سردار مصطفی مرادیان وابسته نظامی جمهوری اسلامی ایران و عضو این مركز در حاشیه نشست امروز به خبرنگار ایرنا گفت كه تبادل اطلاعات و بویژه تغذیه اطلاعاتی نیروهای عراقی در شناسایی و هدف گرفتن مواضع مهم و حساس داعش و تروریست های تكفیری در عراق و مواردی نیز در سوریه یكی از مهمترین و موفق ترین كاركردهای این مركز درمدت فعالیت خود بوده است.
خاورم**380**