جزئیات فیلم ضبط شده دوربین های مدار بسته از مرگ سینا قنبری/ گفت وگوی هیات نمایندگان زندان اوین با همبندی های سینا

تهران- ایرنا- نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی پس از بازدید هیات نمایندگان از زندان اوین در كانال تلگرامی خود در یادداشتی به بررسی ابعاد مرگ سینا قنبری پرداخته است.

به گزارش ایرنا، علیرضا رحیمی در كانال تلگرامی خود نوشت: طی بازدیدی كه بهمراه هیات نمایندگان مجلس از زندان اوین داشتیم موفق به صحبت با باقیمانده تعدادی از بازداشت شدگان حوادث دی ماه شدیم.
نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: سینا قنبری جوانی كه در غروب یازدهم دی ماه 96 در یكی از ایستگاه‌های مترو تهران همراه با 21 نفر دیگر، پس از مقاومت و درگیری با مامورین دستگیر و در ساعت 12 شب به اتهام اخلال در نظم عمومی و نیز تبانی و اقدام علیه امنیت ملی تحویل بازداشتگاه اوین می‌شود. سینا در كنار سایر بازداشت شدگان حوادث دی ماه در بند موقت (در محل ساختمانی كه قبلا واحد اجرای احكام زندان بوده) مدت 6 روز را به عنوان متهم سپری می‌كند.
نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: برابر گزارش رییس سازمان زندان‌ها بازپرس شعبه 6 قرار وثیقه صد میلیون تومانی برای سینا قنبری صادر می‌كند و در بدو ورود برابر فرمی كه سینا پركرده است اظهار داشته كه اعتیاد ندارد و لذا در بند افراد سالم و پاك نگهداری می‌شده است. در روز 16 دی ماه ساعت 3 بامداد وارد محل سرویس های بهداشتی زندان می‌شود كه در مجاورت بند خود در داخل ساختمان بند بوده. پس از ورود به یكی از توالت‌ها بیرون نمی‌‌آید. حدود دو ساعت بعد زندانی دیگری وارد محوطه سرویس بهداشتی می‌شود و مستقیما به‌‌ همان سرویسی می‌رود كه سینا وارد شده بود و با در بسته مواجه می‌شود؛ او تلاش می‌كند در را باز كند و با صحنه جسد افتاده سینا در كف سرویس بهداشتی مواجه و به حالت شوكه دوان دوان برمی‌گردد و لحظاتی بعد‌‌ همان شخص با دو زندانی دیگر سراسیمه برگشته و جسد سینا را از سرویس بیرون كشیده و در كف محوطه سرویس‌ها تلاش به احیای وی (به روش عادی با فشار سنگین دست بر سینه وی) می‌نمایند.
رحیمی تصریح كرد: در آغاز بازدید از زندان وارد جلسه‌ای شدیم كه رییس سازمان زندان های كشور و مقامات قضایی و مدیران اجرایی زندان حضور داشتند و پس از ارائه گزارش آماری حوادث، نحوه مرگ سینا قنبری را كه ظاهرا خودكشی بوده و پزشكی قانونی هم وقوع عمل خودكشی را در علت فوت وی تایید كرده، برای هیات نمایندگان مجلس تشریح كردند و فیلمی را نشان دادند كه دوربین‌های مداربسته نصب شده در سرویس های بهداشتی ضبط كرده‌اند.
نماینده مردم تهران در مجلس اضافه كرد: در این فیلم محوطه سرویس های بهداشتی با 6 واحد سرویس نشان داده می‌شود و یكی از زندانیان (با هویت سینا قنبری) كه زیرپوش سفید به تن دارد با دمپایی آبی رنگ در حالی كه كیسه پلاستیك مشكی بلند و پیچیده شده‌ای در دست راست دارد وارد می‌شود و مستقیما به سمت یكی از سرویس‌ها رفته و وارد آن می‌شود و در را بسته و دیگر هیچ چیز نمایش داده نمی‌شود. مدت بسیار طولانی بدون هیچ اتفاق یا حركتی محوطه سرویس‌ها ضبط شده تا اینكه حدود دو ساعت بعد یكی از زندانیان وارد شده و مستقیما به‌‌ همان سرویسی كه سینا رفته وارد می‌شود و با صحنه جسد افتاده بر زمین مواجه و به حالت بهت و شوكه برمی گردد.
رحیمی عنوان داشت: از این فیلم در جاهای مختلف به اشتباه به نام فیلم خودكشی سینا قنبری نام برده می‌شود درحالی كه فیلم حاوی ساعاتی از وضعیت محوطه سرویس‌های بهداشتی زندان بوده و داخل سرویس یا ماجرایی كه منجر به مرگ شده در فیلم وجود ندارد و اساسا فیلمی از خودكشی وجود ندارد. با انجام تحقیقات از هم بندی‌های وی و نیز اشخاصی در محل سكونتش؛ مقامات زندان به این نتیجه رسیده‌اند كه وی قبلا قرص اعصاب مصرف می‌كرده و به گواهی هم بندی‌هایش حالت‌های بی‌قراری در او مشهود بوده است. پزشكی قانونی ضمن حضور در محل كشف جسد معاینات اولیه را انجام داده‌اند و در ساعت 7 صبح جسد وی تحویل پزشكی قانونی گردیده است. متعاقبا نیز دادستان در زندان حضور یافته و شخصا با تمام هم بندی‌های سینا صحبت كرده است و بی‌واسطه تحقیقات لازم را بعمل آورده است.افرادی از هیات نمایندگان مجلس در این بازدید با سه تن از زندانیان كه هم بند سینا قنبری بوده‌اند نیز گفت وگو داشتند.
به گزارش خانه ملت، نماینده مردم تهران در مجلس بیان كرد: هیات نمایندگان مجلس در مقام قضاوت درخصوص نحوه مرگ سینا قنبری نبوده و اساسا چنین قضاوتی پس از طی مقدمات و روند قانونی پس از اخذ نظر كار‌شناسان و پزشكی قانونی صرفا در صلاحیت مقام قضایی رسیدگی كننده است. با فرض خودكشی این متهم، در اینكه آیا امكان پیشگیری از خودكشی وجود داشته یا خیر قطعا پس از بررسی پرونده و مستندات قابل اظهارنظر قطعی است. صرفنظر از تاخیر بلاوجه حاصله در بازدید نمایندگان مجلس از زندان اوین مقامات زندان می‌توانستند با روشنگری بموقع از ایجاد بسیاری شبهات درخصوص نحوه مرگ سینا قنبری در افكار عمومی جلوگیری نمایند.
سیام*3061*1449*تنظیم: میترا بلندقامتی*انتشار: امیر كاردان راد