۱۵ بهمن ۱۳۹۶،‏ ۱۲:۴۱
کد خبر: 82819354
۰ نفر
كلیات بودجه سال 97 شهرداری تهران در شورای شهر تصویب شد

تهران- ایرنا- كلیات بودجه سال 97 شهرداری تهران با 19 رای موافق در صحن شورای اسلامی شهر تهران تصویب شد.

به گزارش ایرنا، كلیات بودجه سال 97 شهرداری تهران در صحن علنی چهل و سومین جلسه شورای اسلامی شهر و در حضور محمد علی نجفی شهردار، با 19 رای موافق تصویب شد.
محسن هاشمی رئیس شورای اسلامی شهر تهران در صحن شورا در مورد این لایحه خطاب به اعضا و خبرنگاران تاكید كرد كه تنها كلیات این لایحه بدون عدد و رقم تصویب شده است.
وی تاكید كرد كه همواره و در 20 سال گذشته كلیات بودجه شهرداری تهران در صحن شورا مطرح و مستقیما به سمت درآمدها و هزینه ها می رفتند و ما نیز به مانند گذشته عمل می كنیم.
در ابتدای بررسی كلیات لایحه بودجه پیشنهادی سال 97 شهرداری تهران مرتضی الویری رئیس كمیسیون بودجه شورای شهر گفت: 17 هزار و 517 میلیارد تومان رقم پیشنهادی این لایحه برای سال آینده است كه شاهد بودجه ای انقباضی نسبت به امسال هستیم.
وی با بیان اینكه 3 فصل برای درآمدهای موردنظر بودجه در سال 97 درنظر گرفته شده است، افزود: در این رابطه 517 میلیارد تومان فصل درآمدها افزایش و فصل دوم كه كسب درآمد عمدتا از طریق فروش تراكم است كاهش یافته و همچنین شاهد كاهش 200 میلیارد تومان فصل سوم كه شامل وام ها می شود، هستیم.
الویری با بیان اینكه بودجه به سمت شفاف سازی رفته است، ادامه داد: تبصره های تاریك شفاف و كاهش یافته و از 41 تبصره به 24 تبصره رسیده است.

* نظرات اعضا در مورد بودجه
پس از استماع سخنان الویری، الهام فخاری عضو كمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران به عنوان مخالف بودجه سال 97 گفت: نشانه‌های انسان‌ و جامعه‌ محور بودن نسبت به سازه‌ محور بودن در این بودجه كم رنگ است.
وی افزود: فكر می كنم به نوعی بنیان بودجه 97 مشابه بنیان‌های بودجه‌های گذشته است و به همین دلیل است كه همان ایرادها، جداول و اختلاف‌هایی كه در مقایسه بین سال‌های گذشته دیده شده هنوز هم وجود دارد.
وی با اشاره به نكات مثبت بودجه سال 97، تاكید كرد: چند نكته ارزنده و مثبت‌تری نسبت به بودجه‌های گذشته دارد كه آقای نجفی هم به آنها اشاره كردند مثلا در مورد واریزی به سازمان‌ها و... است،چند نكته منفی برجسته جدید هم دارد، در مقایسه، در بودجه 96 تقریبا 80درصد تحقق نیافته و به نوعی بودجه متكی بر شیوه‌های تحقق نیافته بودجه به نوعی غیرواقعی است.
نائب رئیس كمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران گفت: شورای شهر و شهردار تهران تغییر پیدا كردند ولی هنوز زیرساخت‌ها و وضعیت سازمانی‌ شهرداری آنقدر تغییر یافته نیست كه پیش‌بینی‌ها را به سمت تحقق پیش ببرد.
احمد مسجد جامعی نیز در جریان بررسی كلیات لایحه بودجه شهرداری برای سال 97 گفت: چالش اصلی مدیریت شهری دربودجه كسب درآمد است.
وی ادامه داد: ما مدیر هزینه هستیم نه برنامه، این موضوع را سیاست های كلان بودجه نشان می دهد.
وی تاكید كرد: بودجه واقعیت اجتماعی است كه با شهروندان پیوند دارد و نمی توانیم برای كسب درآمد فقط عوارض را افزایش دهیم.
مسجد جامعی خاطرنشان كرد: افزایش عوارض باید منشاء بهبود زندگی شهروندان باشد.
علی اعطا سخنگوی شورای شهر تهران نیز در مورد لایحه بودجه سال 97 شورای شهر اظهار كرد: رویكرد شهرداری در ردیف عوارض پذیره (پروانه‌های ساختمانی) در لایحه در صورت تصویب، به‌معناي تداوم گرایش شهرداری به مال سازی و تجاری سازی‌هاي بزرگ مقیاس در پایتخت خواهد بود.
پس از استماع نظرات مختلف اعضا شهردار تهران به دفاع از لایحه بودجه پیشنهادی شهرداری پرداخت و از اعضای شورا درخواست كرد كه به این لایحه رای موافق دهند و در پایان رای گیری در مورد كلیات این لایحه انجام و در نهایت با 19 رای مثبت لایحه بودجه 97 شهرداری تهران تصویب و جزئیات آن مقرر شد تا در جلسات فشرده بررسی و تصویب شود.
*برای اطلاع از اخبار متنوع انتشار یافته در شبانه روز با كانال ایرنا استان تهران در تلگرام به نشانی IRNATEHRAN@ همراه شوید.
خبرنگار:مهدی مقدر انتشاردهنده:موسی فعالیان
تهرام/9343/1735 / 1539

سرخط اخبار جامعه