قاتل خاموش در خراسان جنوبي يك فوتي و 9 مسموم برجا گذاشت

بيرجند - ايرنا - مدير مركز مديريت حوادث و فوريتهاي پزشكي دانشگاه علوم پزشكي بيرجند گفت: طي هفته گذشته چهار حادثه مسموميت با گاز مونوكسيد كربن در استان رخ داد كه بر اثر آن 9 نفر مسموم و يك نفر فوت شد.

به گزارش ايرنا دكتر علي دلخروشان روز شنبه در جمع خبرنگاران افزود: در يكي از اين حوادث، زن 19 ساله اي در روستاي چاه عباس اردوني نهبندان به دليل استفاده غيراصولي از آبگرمكن گازي جان باخت.
وي ادامه داد: همچنين 9 نفر نيز در شهرستان هاي بيرجند، سربيشه و نهبندان دچار مسموميت با گازمونوكسيدكربن شدند كه توسط كارشناسان اورژانس به بيمارستان هاي سطح استان اعزام شدند.
وي بيان كرد: درصورت مواجهه با فردي كه دچار مسموميت شده است بايد او را به سرعت از محيط آلوده خارج كرد و بلافاصله با اورژانس 115 تماس بگيريد.
وي ادامه داد: در صورت كاهش سطح هوشياري مسموم تا رسيدن كارشناسان اورژانس نبايد هيچ خوراكي يا نوشيدني ‌به فرد مسموم داد و بايد او را به پهلوي چپ چرخاند.
به اساس گزارش مركز مديريت حوادث و فوريت هاي پزشكي خراسان جنوبي طبق آمار اورژانس استان، سال گذشته بر اثر وقوع 81 حادثه مسموميت با گاز مونوكسيدكربن، 117 نفر در استان دچار مسموميت شدند و 5 نفر نيز جان باختند.
از لحاظ تعداد حادثه در اين مدت شهرستان نهبندان با 17 حادثه، از لحاظ تعداد مسمومان شهرستان قاينات با 43 مسموم و از لحاظ تعداد فوتي شهرستان هاي بيرجند و قاينات هر كدام با 2 فوتي بيشترين آمار مسموميت با منوكسيدكربن در استان را به خود اختصاص دادند.
بيشترين علل مسموميت با منوكسيدكربن در استان استفاده از زغال و چوپ و روشن كردن وسايل گازسوز غيراستاندارد در محيط بسته براي گرمايش است و از ساير علل نيز مي توان به خوابيدن در كنار چاه موتورهاي گازوئيلي، روشن بودن خودرو در پاركينگ و محيط سر بسته، استفاده از پيكنيك براي گرمايش داخل خودرو و نشت گاز از لوله هاي دودكش بخاري، آبگرمكن و پكيج اشاره كرد.
سايت ايرنا خراسان جنوبي: www.irna.ir/skhorasan و كانال تلگرام: irnabirjand@
7557* 6054*
خبرنگار: رقيه محمدي * انتشار: مريم پنجابي

سرخط اخبار استان‌ها