برپایی نمایشگاه نقاشی «از تونر تا معجزه» در گالری كاما

تهران - ایرنا - نمایشگاهی از آثار مصطفی نوربخش هنرمند مطرح چهارمحال و بختیاری با عنوان «از تونر تا معجزه» در گالری كاما برپا شد.

به گزارش روز شنبه خبرنگار گروه فرهنگی ایرنا از گالری كاما، در این نمایشگاه 13 اثر از مصطفی نوربخش به نمایش درآمده، همچنین ویدیو آرتی با مفهوم آثار نقاشی این هنرمند با عنوان «آغاز، زیستن، مرگ و دوباره برخاستن» در طول برگزاری نمایشگاه اجرا می شود.
مصطفی نوربخش هنرمند خطاط و نقاش متولد 1347 در شهركرد است.
این هنرمند دارای درجه ممتاز از انجمن خوشنویسان ایران است و از سال 76 پژوهش در باب گرایش‌های نوین در خط را آغاز كرده و توانسته با استفاده از مواد تركیبی، تكنیك خاص و منحصر به فردی را در تولید آثار خود ایجاد كند.
مجموعه فرهنگی هنری كاما پس از دو سال تلاش پیگیر در آذر سال 96 در لندن افتتاح شد و در پی آن شعبات دیگر آن در ایران و سایر كشورها افتتاح می ‌شود.
گالری كاما مجموعه بین ‌المللی است كه با چشم‌انداز معرفی آثار هنرمندان ایرانی به بازارهای جهانی و همچنین عرصه‌ های معتبر هنری در فضای بین‌المللی تأسیس شده و با هدف جریان ‌سازی در معرفی حرفه ‌ای هنر ایران در قالب راه‌ اندازی گالری در شعبات داخلی و خارجی و همچنین برگزاری رویدادهای هنری و آرت فرها در مراكز شاخص هنری وارد این عرصه شد.
نمایشگاه نقاشی «از تونر تا معجزه» از 14 تا 24 بهمن ماه در گالری كاما برپاست.

** «10 شب - ۱۰ قصه»، نمایشگاه عكس متفاوت مجتبی حیدری
مجتبی حیدری، عكاس اجتماعی نمایشگاه «۱۰ شب - ۱۰ قصه» را همزمان با دهه فجر انقلاب اسلامی برگزار كرده است.
در این نمایشگاه محصول سه سال عكاسی مستند این هنرمند عكاس از كارآفرینان برگزیده در حوزه اقتصاد خرد به نمایش در می ‌آید.
حیدری مدت هاست كه به صورت تخصصی به تهیه مستند و قصه زندگی فعالان اقتصاد مقاومتی مشغول است.
وی در یك اقدام ابتكاری صفحه اینستاگرامش را برای برگزاری این نمایشگاه انتخاب كرده و قرار است از ۱۲ بهمن ماه، هر شب روایت تصویری زندگی یكی از فعالان مردمی اقتصاد مقاومتی را روایت كند.

** نمایشی از ذهن ناآرام و كنجكاو یك عكاس در گالری ایوان
نمایشگاه عكس با عنوان |«نادر داوودی با یك واو كمتر» كه مروری بر 25 سال فعالیت نادر داوودی است در گالری ایوان برپا شد.
به گزارش روز شنبه خبرنگار گروه فرهنگی ایرنا از گالری ایوان، در این نمایشگاه آثاری در سبك‌ ها و تكنیك ‌های مختلف از دوره ‌های مختلف كاری داوودی به نمایش درآمده است .
بر روی دیوارهای گالری آثار منتنوعی دیده می ‌شود كه سوژه‌های مختلف را از دریچه دید عكاس به نمایش گذاشته ‌اند. در بیشتر عكس ‌ها انسان حضور دارد و اگر هم غایب باشد نشانه ‌ای از وجود او مانند نمادهای تكنولوژی یا دست ساخته ‌های انسان در آثار دیده می ‌شود.
بعضی از عكسها بدون هیچ جلوه تصویری خاص، تنها نمایش دهنده یك فضا یا سوژه از دریچه نگاه عكاس هستند و بعضی دیگر با افزودن جلوه‌ های گرافیكی یا تلفیق عكس ‌ها، تصاویری جدید به وجود آورده ‌اند.
داوودی با اشاره به نمایشگاه گفت: همانطور كه از اسم نمایشگاه برمی ‌آید، انگار كه یك چیزی كم است. آنچه كم است، انسجام و تمركز در مجموعه ‌ای است كه می ‌بینید. همان كه در ذهن نا آرام و كنجكاو عكاس لانه كرده است. برای كسی كه حالا چهارمین دهه‌ عمر عكاسی‌ اش را پشت سر می‌ گذارد، بدیهی است كه برگشتن به عقب و انتخاب عكس همانقدر دشوار است كه امیدوار بودن به فرا رسیدن روز موعود برای این كار.
این عكاس ادامه داد: عكاسی مستند، خبری، گزارشی و بعد مقداری تجربه برای دستكاری در واقعیت و تلاش برای مفهوم ‌سازی به كمك عكس، همه قبل از آن كه شغل یا منظور من در زندگی باشند، تجربه‌ هایی هستند كه در بعضی مواقع همه‌ هدف زندگی ‌ام شده ‌اند.
وی افزود: به همین خاطر یك مجموعه عكس غیرمرتبط كه تنها از طریق یك نفر به عنوان عكاس به هم متصل می ‌شوند، بهترین توضیح برای این نمایشگاه است. تعدادی از آن ‌ها خیلی قدیمی و مربوط به زمانی است كه عكاسی وارد عصر دیجیتال نشده بود و تعدادی دیگر مربوط به همین اواخر هستند.
داوودی كه پیش از این اعلام كرده بود این نمایشگاه آخرین نمایشگاه انفرادی او خواهد بود در این باره توضیح داد: این موضوع به آن معنا نیست كه دیگر عكاسی نمی‌كنم. بلكه قصد دارم بیشتر تمركز خود را روی كار روزنامه‌نگاری بگذارم و به همین دلیل فرصتی برای گردآوری نمایشگاه انفرادی نخواهم داشت.
گالری ایوان سهم خود از فروش آثار این نمایشگاه را به یك خیریه معتبر اهدا می‌كند. گالری ایوان در نمایشگاه‌های قبلی سهم خود از فروش آثار هنری را به خیریه‌ های محك، ماموت، نیكان، كمك، دهش ‌پور، انجمن حمایت از كودكان كار، مجتمع آموزشی نیكوكاری رعد، موسسه خیریه رفاه كودك و نوجوان ارومیه و بنیاد كودك اهدا كرده بود . نمایشگاه 'نادر داوودی با یك واو كمتر' تا 27 بهمن ماه 1396در گالری ایوان به آدرس الهیه، خیابان مهدیه، خیابان جبهه، كوچه لسانی، بن‌بست حمید، شماره 1 برقرار است. علاقه‌مندان می‌توانند هر روز به جز شنبه‌ها از ساعت ١6 تا 20 از این آثار دیدن كنند.
فراهنگ ** 9338 ** خبرنگار: صدیقه بهارلو * انتشار: امید غیاثوند