لازمه توانمندسازی زنان افزایش مشاركت آنها در جامعه است

تهران- ایرنا- عضو كمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان این كه لازمه توانمندسازی زنان افزایش مشاركت آنها در جامعه دانست و گفت: پیش نیاز مشاركت زنان در جامعه آگاه كردن آنها است.

به گزارش خبرنگار سیاسی احزاب، «زهرا ساعی» روز جمعه در بیست و نهمین نشست كمیته دائمی كنفرانس بین‌المللی احزاب آسیایی ( ICAPP )با بیان این مطلب افزود: برای توسعه پایدار و مداوم باید مشاركت فعال زنان در تصمیم گیری های كلان مدیریتی و برنامه ریزی در جامعه به كار گرفته شود.
نماینده مردم تبریز، اسكو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی در این مراسم كه در سالن اجلاس سران در تهران برگزار شد گفت: یكی از مهمترین وجوه مشاركت زنان در جامعه حضور در عرصه های سیاسی است؛ حضور زنان در این عرصه ها چه در سطح تصمیم گیری و چه از نظر مشاركت در سطوح بالای قدرت، دارای اهمیت است.
ساعی افزود: توجه به مشاركت سیاسی یكی از اصلی ترین زمینه ها برای توسعه نقش و جایگاه زنان در امر توسعه متوازن و یكی از نمادهای آن است؛ البته این مشاركت در همه جهان حتی در كشورهای بیشتر توسعه یافته هم به میزان كه باید باشد، وجود ندارد.
نماینده مردم تبریز در مجلس چگونگی دستیابی به توسعه پایدار را از مهم‌ترین اهداف توسعه پایدار در كشورهای در حال توسعه دانست و افزود: توسعه پایدار تنها زمانی به طور موفقیت‌آمیز محقق می‌شود كه بر پایه مشاركت و همكاری تمام گروه‌های اجتماعی استوار باشد.
وی با بیان این كه امروزه بخش اعظم گروه‌های اجتماعی را زنان تشكیل می‌دهند، گفت: مشاركت زنان یكی از شاخص‌های توسعه محسوب می‌شود و جایگاه زنان در توسعه پایدار تا جایی دارای اهمیت است كه یكی از مهم‌ترین شاخص ها در توسعه‌ یافتگی در عرصه‌های مختلف محسوب می‌شود.
به اعتقاد ساعی، بسترسازی برای این مشاركت بی‌شك از فرایند توانمندی زنان خواهد گذشت و البته توانمندی با توجه به نوع تأثیرگذاری آنان در جامعه خواهد بود.
عضو كمیسیون اجتماعی مجلس ادامه داد: قبل از هر چیز در بحث توسعه پایدار باید بر این نكته اذعان داشت كه توسعه پایدار به آن بخش از روند توسعه مربوط است كه ظرفیت مردم را برای كسب و هزینه ثروت به طور پایدار و ماندگار تقویت می‌كند.
وی افزود: این حیطه از توسعه به خودی خود محتاج یك محیط اقتصادی، سیاسی و فرهنگی است تا افراد را قادر سازد در روند توسعه مشاركت داشته و در حفظ دستاوردهای آن سهیم باشند.
نماینده مردم تبریز در مجلس تصریح كرد: صاحب‌نظران اجتماعی و متفكران حوزه توسعه در مفهوم كلان آن در عصر حاضر به این باور رسیده‌اند كه دستیابی به توسعه پایدار بدون مشاركت فعال زنان در تمامی حوزه‌های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی تقریباً ناممكن و به دور از واقعیت به نظر می‌رسد.
ساعی در عین حال خاطرنشان كرد: برغم این واقعیت، براساس بررسی‌هایی كه در زمینه مشاركت سیاسی و اجتماعی زنان صورت گرفته این امر تأیید شده است كه همچنان نگاه تبعیض‌آمیز جامعه به زنان محدودیت‌هایی را برای مشاركت فعال آنان ایجاد می‌كند و در حقیقت نسبت به شخصیت اجتماعی و شهروندی منوط به مشاركت اجتماعی است.
به اعتقاد نماینده مردم تبریز در مجلس، كشورها برای تثبیت توسعه پایدار در تلاش برای مشاركت هرچه بیشتر زنان در تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌های اجتماعی،‌اقتصاد و سیاسی خود هستند.
ساعی ادامه داد: همین امر رابطه مكمل و دوسویه مشاركت و توانمندسازی زنان را به خوبی روشن می‌سازد؛ به ویژه آنكه شاخص‌هایی چون آموزش عالی، سطح بالای اشتغال و وضعیت مناسب بهداشت زنان برای هر دو حیاتی است.
عضو كمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینكه در توانمندسازی و مشاركت زنان عملكرد دولت‌ها نیز حائز اهمیت است، تصریح كرد: نقش دولت در تغییر ساختار انكارناپذیر است و دولت‌ها قادرند از طریق قوانین، نهادها و سیاست‌های خود در تقویت حقوق زنان و دسترسی آنها به منافع و همچنین حضور آنها در جامعه مؤثر باشند.
ساعی پیش‌نیاز مشاركت زنان را ارائه آگاهی به آنان عنوان و خاطرنشان كرد: در این مرحله باید علت و ضرورت همكاری و نقش زنان به آنها آموزش داده شود.
نماینده مردم تبریز در مجلس گفت: تجربه نشان داده است زنان، زمانی آماده صرف هزینه برای حل یك مسئله هستند كه ابتدا مسئله را بشناسند تا انگیزه لازم را پیدا كنند. بنابراین مقدمه مشاركت آگاهی دادن از طریق ترویج و گسترش فرهنگ توسعه پایدار از طریق آموزش است.
وی اضافه كرد: دومین مرحله مشاركت سازماندهی زنان در قالب تشكل‌های رسمی و محلی در این مرحله زنان در گروه‌ها، انجمن‌ها و تشكل‌های مختلف گردهم می‌آیند و این تشكل‌ها باعث می‌شوند امكان ارائه خدمات به آنان فراهم شود و زنان قادر شوند مسائل و مشكلات را به آسانی به مقامات ارائه دهند و حمایت‌های لازم را با سرعت و دقت لازم دریافت كنند.
ساعی پشتیبانی و حمایت‌های حقوقی،‌ اداری، اعتباری و برنامه‌ای را سومین اقدام برای مشاركت دادن به زنان عنوان و خاطرنشان كرد: در این مرحله از تشكل‌ها قدرت كافی برای حضور همه‌جانبه خواهند داشت و به خوبی می‌توانند ایفاگر نقش واگذار شده باشند.
وی ادامه داد: در عین حال باید توجه داشت كه مشاركت زنان در توسعه برای سوق دادن آنان به سمت توسعه پایدار هم هدف و هم وسیله است؛ در این میان مشاركت حقی شخصی است كه باید برای همه فراهم شود و ابزاری برای تحقق برابری و بهبود كیفیت زندگی است.
عضو كمیسیون اجتماعی مجلس تاكید كرد: باید در نظر داشت كه تلاش‌ها برای توسعه در هر كشوری متوجه مشاركت كامل زنان باشد.
وی تصریح كرد: اگر توانمندی‌های همه افراد و گروه‌های جامعه درك نشود تغییر و توسعه در سطح جامعه به وجود نمی‌آید پس به این معنا نمی‌توان توسعه پایدار را در نظر داشت.
ساعی در پایان ضمن آرزوی موفقیت برای همه احزاب آسیایی گفت: بدون مشاركت زنان و توانمندسازی آنان نمی‌توان به توسعه پایدار رسید.
به گزارش ایرنا، بیست و نهمین نشست كمیته دائمی كنفرانس بین المللی احزاب آسیایی(ICAPP) و دومین كنفرانس ویژه 'راه ابریشم' صبح امروز –جمعه- با حضور سیدعباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه در محل سالن اجلاس سران با حضور شخصیت های سیاسی و حزبی جمهوری اسلامی ایران و كشورهای مختلف جهان آغاز به كار كرد.
این كنفرانس به میزبانی حزب موتلفه اسلامی با مشاركت صد نفر از رهبران، دبیران كل و مقامات ارشد 40 حزب و سازمان سیاسی از 25 كشور آسیایی و نیز مسوولان سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی آغاز به كار كرده است.
شركت كنندگان در این رویداد بین‌المللی در نشست‌های مختلف در سه موضوع اصلی 'نقش احزاب در كاهش تنش‌ها و مواجهه با افراط‌گرایی، احزاب و توسعه پایدار شهری و نقش احزاب در توسعه سیاسی، تبادل فرهنگی و گسترش مبادلات تجاری در مسیر راه ابریشم' سخنرانی می‌ كنند.
سیام**9103**6984**3070**
خبرنگاران: حمید شهریاری و امیر خانزاده** انتشار :محتشمی