نقش حزب الله در مهار بحران چهار روز اخیر در لبنان

بیروت-ایرنا-تنش اخیر بین دو حزب «جریان ملی آزاد» و «جنبش امل» كه به درگیری خیابانی هم كشیده شد، دیروز با تماس «میشل عون» رئیس جمهوری با «نبیه بری» رئیس پارلمان مهار شد. گزارش های مختلف حاكی از آن است كه حزب الله لبنان نقش مهمی در میانجی گری ایفا كرده است.

بر اساس اطلاعات رسیده به ایرنا، روز گذشته مقام های ارشد حزب الله رایزنی های فشرده ای برای مهار بحران اخیر داشته اند. از جمله اینكه حزب الله از جنبش امل خواسته بود تا از هوادرانش بخواهد به اعتراض های خیابانی پایان دهند.
تنش اخیر در لبنان از دوشنبه پیش آغاز شد. زمانی كه ویدیویی از سخنرانی «جبران باسیل» رهبر حزب مسیحی جریان ملی آزاد منتشر شد كه وی در آن با انتقاد از سیاست های بری، او را «قلدر» خواند.
سخنان باسیل كه با مخالفت های بسیاری از گروه ها و شخصیت های سیاسی روبرو شد، باعث اعتراض هواداران جنبش امل در خیابان شد. در جریان سه شب حضور اعتراض های خیابانی، برخوردهایی بین هواداران جنبش امل با جریان ملی آزاد بوجود آمد كه شدیدترین آن چهارشنبه شب بود.
این درگیری های خیابانی نگرانی های زیادی را در پی داشت. بویژه اینكه در لبنان قرار است حدود سه ماه دیگر انتخابات پارلمانی برگزار شود و این تنش ها می توانست تهدیدی برای آن باشد.
درگیری بین امل و جریان ملی آزاد قدیمی است و بیش از هر چیز به اختلاف بین عون و بری برمی گردد. حتی سخنان باسیل كه داماد عون است، باید در ادامه آن اختلاف دید.
اختلاف های دو طرف كه در زمان انتخاب میشل عون به عنوان رئیس جمهوری عیان شد، در ماه های اخیر به دنبال صدور فرمان ارشدیت برای برخی از افسران ارتش از سوی عون به نقطه اوج رسید.
اختلاف بین عون و بری برای حزب الله از همه نگران كننده تر بود. چرا كه هر دو این افراد و دو حزب جریان ملی آزاد و جنبش امل متحدان اصلی حزب الله هستند. جنبش امل اصلی ترین متحد حزب الله در بین شیعیان و جریان ملی آزاد هم مهمترین متحد مسیحی حزب الله است. این وضعیت باعث شد تلاش هایی برای مهار تنش های اخیر صورت بگیرد.
یك منبع مطلع در حزب الله به ایرنا گفت كه روز پنجشنبه مقام های ارشد این حزب از جنبش امل خواستند به حضور در خیابان و درگیری با هواداران جنبش امل خاتمه دهد.
این منبع به خبرنگار ایرنا گفت كه حزب الله در عین حال كه با سخنان باسیل علیه بری مخالف كرده و ائتلاف با جنبش امل به عنوان اصلی ترین حزب متحد حزب الله برای آن مهم است، اما نمی خواهد ائتلافش با جریان ملی آزاد آسیب بخورد چرا كه این حزب اصلی ترین همپیمان مسیحی حزب الله و شیعیان لبنان است.
وی افزود: حزب الله نگران است كه درگیری های اخیر در لبنان باعث شود كه اسرائیل از این شرایط سوء استفاده كند.
این منبع در حزب الله تاكید كرده كه این حزب همه اعضای خود را از حضور در خیابان منع كرده است.
در همین راستا روزنامه «الاخبار» لبنان نیز امروز در گزارش نخست خود به نقل از منابع مطلع از نقش «سیدحسن نصرالله» دبیركل حزب الله برای مهار تنش اخیر سخن گفت. الاخبار نوشت: نصرالله فتیله انفجار را پایین كشید.
روزنامه «النهار» لبنان هم از تلاش ها و میانجی گری های حزب الله، «عباس ابراهیم» رئیس دستگاه امنیتی و «سعد الحریری» نخست وزیر لبنان برای كاهش اختلاف های اخیر خبر داد.
در پی این تماس ها بود كه میشل عون رئیس جمهوری شب گذشته با نبیه بری تلفنی گفت و گو كرد و به او گفت: چالش های پیش روی ما می طلبد كه از آنچه اخیرا رخ داده گذر كنیم و متحدانه برای منافع لبنان بكوشیم.
دیروز همچنین جنبش امل با صدور بیانیه ای از هوادارانش خواست تا به اعتراض های خیابانی پایان بدهند.
به نظر می رسد یكی از دلایلی كه باعث موفقیت تلاش ها و رایزنی های اخیر شد، نگرانی از تهدیدات اخیر رژیم صهیونیستی علیه لبنان بود. تهدیداتی كه توانست صفوف لبنانی ها را متحد كند.
«آویگدور لیبرمن» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی دو روز پیش مدعی شده بود كه میدان نهم نفت و گاز لبنان نه متعلق به این كشور كه مال رژیم صهیونیستی است. اظهاراتی كه مخالفت گسترده ای را در پی داشت.
عون و بری قرار شد روز سه شنبه آینده با هم دیدار كنند. یكی از موضوعات گفت و گو تهدیدات اخیر رژیم صهیونیستی است.
به نظر می رسد بحران چهار روز اخیر كه می توانست به یك بحران امنیتی فراگیر تبدیل شود، مهار شده است. باید دید آیا اختلاف های عون و بری به صورت ریشه ای حل خواهد شد یا نه.
خاورم**2054
انتشاردهنده: محمد خواجوئی