۱۲ بهمن ۱۳۹۶،‏ ۱۸:۲۶
کد خبر: 82816430
۰ نفر
ستاری:ایران دیگر جزو كشورهای مهاجرفرست دنیا نیست

تهران - ایرنا - معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و رییس بنیاد ملی نخبگان، با اشاره به آمار فعلی مهاجرت دانشجویان كشورمان به خارج از كشور و مقایسه آن با ابتدای انقلاب تصریح كرد:ایران دیگر جزو كشورهای مهاجرفرست دنیا نیست.

به گزارش روز پنج شنبه گروه علمی ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری در بیست و هشتمین نشست سراسری روسای بنیادهای نخبگان استانی با اشاره به اینكه، ابتدای انقلاب از مجموع 270 هزار دانشجوی ایرانی حدود 100 هزار دانشجو در خارج از كشور و از این میان 50 هزار نفر در امریكا حضور داشتند، افزود:این در حالی است كه در حال حاضراز جمع 4 میلیون و 700 هزار دانشجوی ایرانی، ٤٨ هزار دانشجو در خارج از كشور وجود دارد كه تنها 12 هزار نفر در آمریكا تحصیل می‌كنند و این موضوع نشان می‌دهد ایران دیگر جزو كشورهای مهاجرفرست دنیا نیست.
وی، فرهنگ‌سازی برای حضور بخش خصوصی در بحث اقتصاد دانش‌بنیان را از جمله رسالت‌های مهم این بنیاد و سایر بخش‌های مرتبط و اثرگذار استانی دانست و گفت: جذب و حمایت مستعدان برتر هر استان باید به طور جدی دنبال شود چرا كه توسعه استان‌ها در گرو شكوفا شدن توانمندی و استعداد جوانان و ایجاد زمینه مساعد برای ایجاد كسب و كارهای دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌هایی بر پایه مزیت‌های بومی است.
ستاری ادامه داد: برنامه‌های معاونت علمی و فناوری و بنیاد ملی نخبگان در راستای تغییر نگرش عمومی جامعه به سوی حمایت از كسب و كارهای خلاق و دانش‌بنیانِ ایجاد شده توسط استعدادهای برتر دانشگاهی و پژوهشی استان‌ها، شكل گرفته است و بر همین اساس، ایجاد زمینه‌های مساعد برای توسعه زیست‌بوم كارآفرینی و نوآوری، به‌عنوان مهم‌ترین راهبرد بازگشت و نگه‌داشت نخبگان و به كارگیری استعدادها و نخبگان بومی، در راستای بهره‌مندی از توان آنان در دستور كار قرار گرفته است.

**ایجاد زیست‌بوم كارآفرینی همواركننده راه بازگشت و حفظ نخبگان
ستاری در ادامه شكل‌گیری زیست‌بوم كارآفرینی در كشور را مهم‌ترین زیرساخت برای بازگشت و نگه‎داشت سرآمدان ایرانی به كشور عنوان كرد و گفت: ایجاد زیرساخت‌های لازم برای حمایت از توانمندی‌ جامعه نخبگان اعم از نخبه و مستعد برتر و تسهیل‌گری در مسیر فعالیت آنان در حوزه كارآفرینی و نوآوری می‌تواند راه بازگشت، جذب و نگه‎داشت نخبگان و استعدادهای برتر ایرانی را هموار، و شرایط لازم برای رسیدن به جامعه ای مبتنی بر اقتصاد دانش‌بنیان و نوآور را فراهم كند.
رئیس ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان، سپس به ساز و كارهای تعامل با نخبگان و استعدادهای برتر اشاره كرد و گفت: ساز و كار تعریف شده ظرفیتی فراهم آورده تا استعدادهای برتر ایرانی كه توانمندی‌های بالایی در حوزه كارآفرینی و نوآوری دارند در كشور مانده و كسب و كارهای دانش‌بنیان و استارت‌آپی خود را شكل‌دهند.
وی رشد فزاینده و درآمدزایی بالا در كنار ایجاد اشتغال مولد را مهم‌ترین ویژگی این كسب و كارها دانست و عنوان كرد: این كسب و كارها توسط نخبگان و استعدادهای برتر ایرانی ایجاد شده است كه ضمن اشتغال‌زایی و درآمد بالا، به رفع مشكلات و معضلات جامعه كمك كرده است.
ستاری افزود: همچنین با تغییر نگرش عمومی از اقتصاد مبتنی بر خام‌فروشی و منابع زیرزمینی به خلاقیت نیروی انسانی، تخصص را در ازای دارایی‌های ملموس به عنوان مهم‌ترین دارایی خود معرفی كرده‌ است و بزودی جایگاه خود را در صدر بزرگ‌ترین و درآمدزاترین كسب و كارها خواهند یافت.
ستاری گفت: تعداد كسب و كارهای دانش‌بنیان و استارت‌آپ موفقی كه اكنون توانسته‌اند نقش خود را در تحول اقتصاد كشور به سوی اقتصاد دانش‌بنیان ایفا كنند، كم نیست و نتایج فعالیت نمونه‌های موفق این كسب و كارها كه در حوزه‌هایی چون تجهیزات پزشكی، زیست‌فناوری یا خدمات مبتنی بر فناوری اطلاعات و ارتباطات فعایت می‌كنند، برای جامعه بیش‌ از هر زمان دیگری قابل مشاهده و ملموس شده و استقبال عمومی را به دنبال داشته است.

**تاكید معاونت علمی بر توجه به تحقیقات مرز دانش، علوم پایه و علوم بنیادی
ستاری با طرح این پرسش كه چرا با وجود رشد درخور توجه دانشجویان ایرانی در كشور، نقش علم و پژوهش در تحول و پیشرفت و افزایش تولید ناخالص ملی مشهود نیست، گفت: تحول در زیرساخت‌های پژوهشی و آموزشی كشور با تغییر رویكرد فرهنگی جامعه و همچنین توجه به تحقیقات مرز دانش، علوم پایه و علوم بنیادی اتفاق خواهد افتاد و معاونت علمی بر توجه ویژه به این علوم تاكید جدی دارد.
معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری در ادامه با اشاره لزوم ایجاد زمینه لازم برای بازگشت و نگه‌داشت نخبگان و دانشجویان ایرانی غیرمقیم در كنار فراهم ساختن بستر تحصیل و پژوهش آنان در دیگر كشورها گفت: تحول در فضای آموزشی بسته و بدون ارتباط با دیگر كشورها امكان‌پذیر نیست و باید بستری فراهم شود تا دانشجویان و پژوهشگران ایرانی بتوانند توانمندی خود را در حوزه علم و فناوری توسعه دهند.
وی افزود:از سوی دیگر لازم است زمینه‌های بازگشت و نگه‌داشت آنان برای توسعه پژوهش‌های كاربردی و بنیادین، ایجاد شركت‌های دانش‌بنیان و كسب و كارهای استارت‌آپی فراهم شود و این تحول باید خارج از این ساختار و به كمك تمامی بخش‌های اثرگذار از جمله دانشگاهیان، نهادهای اجرایی و جامعه صورت گیرد.
ستاری در ادامه بر لزوم فراهم ساختن زمینه مساعد برای نقش‌آفرینیِ بدون دغدغۀ بخش خصوصی در حوزه پژوهش‌های كاربردی و تجاری، شركت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها تاكید كرد و آن را مهم‌ترین عامل در شكل‌گیری زیست بوم كارآفرینی دانست.
وی افزود: نقش دولت‌ها در توسعه و رونق‌بخشی كسب و كارهای خلاق و دانش‎بنیان، هدایتگری و تسهیل‌گری است و موفقیت‌های كسب و كارهای استارت‌آپی و دانش‌بنیان در سال‌های اخیر به دلیل عدم دخالت دولت و ایجاد فضایی مساعد برای فعالیت این كسب و كارها با تاكید بر حضور فعال بخش خصوصی اتفاق افتاده است.
علمی ** 1836 ** 6075
تنظیم:یوسف درویشی**انتشاردهنده: زهرا هجینی نژاد

سرخط اخبار فرهنگ