كارون قدرت خودپالايي را از دست داده است

اهواز _ ايرنا_ معاون محيط زيست طبيعي و تنوع زيستي سازمان محيط زيست با تاكيد بر كم آبي كارون گفت: وقتي ميزان ورودي آب كاهش و از حجم آلايندگي هاي وارد شده به آن كم نمي شود قطعا رودخانه قدرت خود پالايي و پويايي گذشته خود را از دست مي دهد.

حميد ظهرابي پنج شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا در اهواز با اشاره افزايش ميزان شوري آب اين رودخانه افزود:حجم زيادي از آلاينده هاي آلي به كارون وارد مي شود از همين رو اين رودخانه نمي تواند به صورت پايدار باعث حفظ محيط زيست و تنوع زيستي خود شود اما مي توان اميدوار بود با همكاري همه دستگاه ها شرايط كارون بهبود يابد.
وي تصريح كرد: سازمان حفاظت محيط زيست يك برنامه جامع براي كاهش آلودگي رودخانه كارون تدوين كرده كه به تصويب شوراي عالي آب نيز رسيده است.
ظهرابي يادآور شد: سهم هر فعاليت در بهبود شرايط كارون با تفكيك برآورد هزينه هاي آن صورت گرفته است. اگر طرح تامين اعتبار شود و مسئولان استاني نيز به دنبال اجراي آن باشند قطعا بخش عمده اي از آلودگي كارون ناشي از زهاب و فاضلاب ها كاهش مي يابد.
وي با بيان اينكه انتظار داريم در كنار فعاليت هاي توسعه اي استان به حل مشكلات رودخانه كارون هم توجه شود افزود: وزارت نيرو بايد يك برنامه زمانبندي شده براي كاهش آلودگي رودخانه كارون ارائه دهد.
بنابراين گزارش، فاضلاب در 23 نقطه كلانشهر اهواز به كارون مي ريزد كه مطالعات براي جلوگيري از ورود آن در پنج نقطه انجام شده كه نيازمند 180 ميليارد ريال است.
/6002/9887
خبرنگار: ندا رضاپور**انتشار: كبري آقازري