۱۲ بهمن ۱۳۹۶،‏ ۱۱:۰۹
کد خبر: 82815878
۰ نفر
بورس خلیج فارس در دانشگاه بوشهر تصویب شد

بوشهر- ایرنا- رئیس دانشگاه خلیج فارس بوشهر گفت: بورس خلیج فارس در این دانشگاه با هدف صیانت و پرآوازه كردن بیشتر این آبراه بین المللی طراحی و مصوب شد.

به گزارش ایرنا عبدالمجید مصلح روز پنجشنبه در نشست خبری به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد تاسیس دانشگاه خلیج فارس بوشهر افزود: این بورسیه در زمان حاضر برای 12 دانشجوی خارجی هدف گذاری شده كه از مهر آینده جذب می شوند.
وی با بیان اینكه این دانشجویان با احراز شرایط علمی از هر نقطه جهان می توانند جذب شوند تصریح كرد: همچنین ایرانیانی كه بیش از10 سال سابقه زندگی در كشور دیگری را دارند و تمایل به درس خواندن در ایران را داشته باشد می توانند از این بورس استفاده كنند.
وی امضای 10 تفاهم نامه با دانشگاههای مختلف بین المللی را از جمله اقدام های مهم دانشگاه خلیج فارس در سالجاری عنوان كرد.
مصلح با اشاره به برگزاری دوره های مشترك بین المللی كوتاه مدت گفت: برای نخستین بار با حمایت سفارت جمهوری اسلامی ایران در گرجستان و سایر عوامل دیگر یك دوره ایران شناسی برای 20 دانشجوی گرجستانی از 27 بهمن طراحی شده است.
وی تاكید كرد: تلاش می شود دوره های ایرانگردی كوتاه مدت و بلند مدت برای دانشجویانی كه در حوزه ایران شناسی، ادبیات فارسی و حوزه مطالعات ایران فعالیت می كنند توسعه داده شود.
رئیس دانشگاه خلیج فارس بوشهراظهار كرد: دانشگاه خلیج فارس در زمان حاضر با دانشگاههای گرجستان، بصره، مسقط، آلمان ایتالیا، اتریش، كانادا و تكنولوژی بمبئی هند همكاری علمی دارد.
مصلح گفت: اعضای هیات علمی دانشگاه خلیج فارس در سال 96، 70 مقاله مشترك علمی با دانشمندان و اساتید سایر كشورها انجام داده اند .
وی یادآور شد: در زمان حاضر 10دانشجوی بلند مدت خارجی از كشورهای عراق، افغانستان، تونس و یك مورد از اتریش كه به صورت تز مشترك با این دانشگاه كار می كند در دانشگاه خلیج فارس حضور دارند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به 25ساله شدن دانشگاه خلیج فارس در 24 بهمن گفت: به همین مناسبت جشنواره ای برای قدردانی ازتلاش همه كسانی كه در راه پیشرفت این دانشگاه گامی برداشتند برگزار می شود.
وی تصریح كرد: نتیجه تلاش های این افراد باعث شد امروز شاهد شكل گیری دانشگاهی با تراز علمی و آموزشی مناسب در سطح ملی و بین المللی باشیم.
مصلح اضافه كرد: در چارچوب این جشنواره روند توسعه دانشگاه خلیج فارس و آینده پیش روی آن برای ارتقای هرچه بیشتر و برداشتن گام های جدید مرور می شود.
وی گفت: شناسایی دانش آموختگان این دانشگاه برای تشكیل انجمن دانش آموختگان بعنوان سرماهی ارزشمندی برای دانشگاه خلیج فارس در دستور كرار قرار دارد.
مصلح یادآورشد: دراین جشنواره مجموعه كسانی كه در این مدت برای پیشرفت دانشگاه تلاش كردند از جمله استانداران، مسئولان دانشگاه، وزیران علوم، نمایندگان مجلس در دوره های مختلف و وزیر نفت بعنوان مجموعه ای كه همكاری قابل توجهی با دانشگاه خلیج فارس دارند حضور دارند.
رئیس دانشگاه خلیج فارس بوشهر تصریح كرد: این گردهمایی در راستای همگرایی و هم افزایی جامعه دانشگاهی برگزار و تلاش می شود دستاوردهای 25 ساله دانشگاه ارائه شود.
وی با اشاره به برخی شاخص ها در دانشگاه خلیج فارس گفت: براساس تعداد دانشكده های تكمیل شده هر پنج سال یك دانشكده در دانشگاه خلیج فارس احداث شده است.
مصلح افزود: با توجه به اینكه هر سال 3.6دهم رشته تحصیلی راه اندازی شده است در زمان حاضر 91 رشته تحصیلی شامل 29 رشته كارشناسی، 49 رشته كارشناسی ارشد، 12 رشته در مقطع دكترا و یك رشته كاردانی در دانشگاه خلیج فارس فعال است.
وی با اشاره به اینكه هر سال به طور میانگین اعضای هیات علمی دانشگاه خلیج فارس 108 مقاله ارایه كرده اند گفت: به طور متوسط هر سال با فرض 233 نفر عضو هیات علمی سالانه 9.3نفر عضو هیات علمی استخدام شده و هر سال 1.8 دهم نفر ارتقای مرتبه اعضای هیات علمی داشته ایم.
مصلح اضافه كرد: هر سال 2هزار و 288مترمربع فضای آموزشی، 372مترمربع فضای پژوهشی، 92 مترمربع فضای فرهنگی، یك هزار و 116مترمربع فضای خوابگاهی، یك هزار و 144مترمربع فضای اداری و پشتیبانی و 104مترمربع فضای ورزشی احداث شده است.
مصلح گفت: در مهر امسال 2هزار و 175نفر دانشجو در دانشگاه خلیج فارس پذیرش شدند و سرجمع دانشجویان این دانشگاه به هفت هزار و 300 نفر می رسد.
6047/6045**خبرنگار: موناعیدان*انتشاردهنده: اكبراقبال مجرد