افزایش 20 درصدی آتش سوزی جنگل ها در سال 96 نسبت به سال 95

تهران - ایرنا - مدیركل دفتر حفاظت و مدیریت شكار و صید سازمان حفاظت محیط زیست گفت: آمارها نشان می دهد میزان آتش سوزی جنگل ها در مناطق چهارگانه تحت حفاظت محیط زیست در سال 96 نسبت به سال گذشته 20 درصد افزایش داشته است.

علی تیموری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: سازمان حفاظت محیط زیست از چهار سال گذشته یعنی سال های 93، 94، 95 و 96 برنامه های خوبی را برای كاهش آتش سوزی در جنگل ها آغاز كرده است.
وی اظهار كرد: اقداماتی مانند تقویت همكاری جوامع محلی، تزریق اعتبار، تامین تجهیزات و امكانات و استفاده از بالگرد باعث شد تا در چهار سال گذشته شاهد كاهش آتش سوزی در مناطق چهارگانه تحت حفاظت سازمان محیط زیست باشیم به طوری كه در سال 95 حدود 70 تا 80 درصد سطح و میزان آتش سوزی نسبت به سال های 93 و 94 كاهش داشته است.
تیموری ادامه داد: در سال 96 در 16 استان از بالگرد در اطفای حریق استفاده شد اما با این وجود میزان آتش سوزی در این سال نسبت به سال 96 افزایش 20 درصدی داشت در حالیكه در نسبت به سالهای 92 ، 93 و 94 شاهد كاهش آتش سوزی هستیم.
وی گفت: كاهش بارندگی و خشكسالی در افزایش آتش سوزی ها بسیار موثر بوده است،
آتش سوزی تالاب میقان در استان مركزی كه پوشیده از نی و علفزار بوده این آمار را افزایش داده است.
مدیركل دفتر حفاظت و مدیریت شكار و صید سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در سال 96 حدود سه هزار و 300 هكتار آتش سوزی داشتیم كه فقط در محیط های جنگلی نبوده بلكه علفزارها و تالاب ها را هم شامل می شود.
تیموری ادامه داد: در حالی كه در مناطقی كه جنگل های انبوه وجود دارد مانند پارك ملی گلستان، جنگل های مناطق حفاظت شده در آذربایجان شرقی مانند ارسباران و محدوده چهارمحال و بختیاری، لرستان، كهگیلویه و بویراحمد و جنگل های انبوه زاگرسی و جنگل های شمالی میزان حریق در سال 96 كاهش داشته است.
وی تاكید كرد: آتش سوزی به ویژه در پارك ملی گلستان بسیار كاهش یافت چون این منطقه مدیریت شد و كسانی كه در این حوزه فعالیت می كنند گردشگران را به مكان هایی كه بحران خیز است، هدایت نكردند، همچنین نقش بالگرد در كاهش آتش سوزی در استان های مركزی و غربی نیز بسیار مهم بوده است.
تیموری گفت: در استان هایی مانند فارس، گلستان، لرستان، چهارمحال و بختیاری، آذربایجان شرقی و در واقع استان هایی كه هم جنگل های انبوه دارد و هم میزان آتش سوزی در آنها در سال های گذشته افزایش داشت در سال 94 ، 95 و 96 سطح كاهشی را نشان می دهد.
علمی 9014**6075
خبرنگار: كیمیا عبدالله پور** انتشار: زهرا هجینی نژاد