فرهنگ سازي  تنها عامل موثر در جلوگيري از شكار پرندگان در تالاب هورالعظيم

اهواز - ايرنا - فرمانده يگان حفاظت محيط زيست خوزستان گفت: موثرترين راه جلوگيري از شكار پرندگان در هورالعظيم فرهنگ سازي و آموزش به شكارچيان است.

به گزارش ايرنا حسن آقاشيرمحمدي روز چهارشنبه در حاشيه بازديد از تالاب هورالعظيم و سايت هاي پرنده نگري به خبرنگاران گفت: تنها روشي كه در كاهش شكار پرندگان در هورالعظيم جواب مي دهد فرهنگ سازي است در غير اين صورت هر چقدر كه شكارچيان غيرمجاز جريمه شوند باز هم اثري ندارد.
وي با تاكيد بر اين كه لازمه شكار مجوز است افزود: شكارچي بايد آگاه باشد و قبول كند كه در فصل زاد و ولد پرنده كمياب را شكار نكند.
فرمانده يگان حفاظت محيط زيست خوزستان بيان كرد: شكارچيان قبلا مرام داشتند و در فصل زاد و ولد شكار نمي كردند همچنين با پرنده ماده كاري نداشتند اما الان به شكاركش تبديل شده اند و هر شكاري مي بينند را ميزنند.
وي با بيان اينكه از ابتداي بهمن سال جاري تاكنون 16 شكارچي غيرمجاز در خوزستان دستگير شده و خوزستان رتبه يك كشور را در كشف سلاح غيرمجاز به خود اختصاص داده است گفت: بسياري از اين افراد براي چندمين بار دستگير مي شوند لذا ضرورت دارد به علت تكرار جرم برخورد شديدتري با آن‌ها صورت گيرد.
آقاشيرمحمدي ادامه داد: قوانين اين حوزه حمايت خوبي از محيط زيست نمي كند چراكه وقتي براي متخلفي كه چند بار يك جرم را تكرار كرده نامه اي به منظور حبس آنها به دادگاه ارسال مي كنيم به دليل قابل خريد بودن زندان دستگيري نيز بي اثر مي شود.
وي با بيان اين كه تالاب‌هاي خوزستان زيستگاه پرندگان هستند بيان كرد: با توجه به وسعت زياد تالاب ها، تعداد كم نيروي انساني و نبود امكانات كافي كنترل همه تالاب ميسر نيست براي همين هميشه عده اي موفق به شكار غيرمجاز پرندگان مي شوند و آنها را در بازارهايي مثل بازار كيان اهواز به فروش مي رسانند.
فرمانده يگان حفاظت محيط زيست خوزستان گفت: شكارچيان به سه نوع شكارچي گردشگر ، شكارچي دام گذار و شكارچي معيشتي تقسيم مي شوند كه موفق شده ايم شكارچيان غيرمجاز گردشگر را به صفر برسانيم.
وي افزود: همچنين تجهيزات شكارچيان دام گذار و شكارچيان معيشتي را در حد امكان توقيف مي كنيم اما به صفر رساندن آن فعلا غيرممكن است.
به گزارش ايرنا بنابراين گزارش، انواع پرندگان آبزي و كنار آبزي از جمله انواع مرغابي از جمله خوتكا، نوك پهن، گيلار، مرمري، بلوطي، تنجه، فيلوش، آنقوت، غاز خاكستري، انواع حواصيل ها، انواع آبچيليكيان، سليميان، باكلان ها، پليكان، چنگر، لك لك و درنا به تالاب هاي خوزستان مهاجرت مي كنند.
سال گذشته 235 هزار و 580 قطعه پرنده در خوزستان شمارش شده بود كه نسبت به تعداد 188 هزار و 969 قطعه در سال 94، رشد 25 درصدي داشت.
شكارچيان پرندگان مهاجر علاوه بر روش صيد زميني به نام'محميه' كه پرندگان را در دسته‌هاي بزرگ و در گونه هاي مختلف به دام مي‌اندازد ، به پاشيدن دانه‌هاي سمي هم متوسل مي شوند كه بسيار خطرناك واز نظر بهداشتي هم مردود است.

7164/6002
خبرنگار: عاطفه جوادي**انتشار: كبري آقازري