دلایل توقف رشد شاخص بورس در مرز 100 هزار واحد

تهران- ایرنا- یك كارشناس بازار سرمایه با بیان این كه رقم 100 هزار واحد، یك مرز روانی مهم برای بازار سرمایه به شمار می رود، گفت: اكنون بازار بورس در انتظار اخبار جدید درباره نرخ دلار، نفت و كامودیتی هاست تا مسیر خود را مشخص كند.

به گزارش ایرنا، شاخص بورس كه در هفته های اخیر، مسیر صعودی را با شتاب طی می كرد، در هفته جاری، در مرز 100 هزار واحدی متوقف شد و حتی اندكی نیز عقب نشست.
نگاهی به وضعیت بازارها نشان می دهد عواملی كه زمینه رشد قیمت سهام شركت های بورسی را فراهم كرده بودند، اكنون در وضعیت بلاتكلیفی به سر می برند.
كاهش قیمت نفت و كامودیتی ها (مواد پایه و معدنی)، توقف رشد دلار در بازار ایران و برخی تحولات بین المللی از جمله عواملی هستند كه در روزهای اخیر بازار بورس را تحت تاثیر قرار داده اند.
حسن امیری امروز (سه شنبه) در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره وضعیت بازار سرمایه و افت شاخص در روزهای اخیر، اظهار داشت: عواملی كه موجب رشد سریع شاخص در ماه های اخیر شده و آن را از حدود 70 هزار به مرز 100 واحد بالا كشیدند، اكنون وجود ندارند.
این كارشناس بازار سرمایه افزود: رشد قیمت كامودیتی ها (مواد پایه و معدنی) و نفت از مهم ترین دلایل رشد شاخص در ماه های اخیر بوده اند كه تاثیر مثبتی را بر نرخ سهام شركت های مرتبط با آنها در بورس بر جای گذاشتند.
امیری ادامه داد: كاهش ارزش دلار در بازار های جهانی نیز باعث شده بود كه قیمت نفت و كامودیتی ها تقویت شود.
وی به كاهش شاخص بورس در روزهای اخیر اشاره كرد و گفت: اما اكنون قیمت نفت به حدود بشكه ای 68 دلار و 50 سنت كاهش یافته و از مرز روانی 70 دلار فاصله گرفته است.
این كارشناس بازار سرمایه اضافه كرد: ارزش دلار در بازارهای جهانی نیز در روزهای اخیر تقویت شده كه كاهش قیمت طلا، نفت و كامودیتی ها را به دنبال داشته است.
امیری با بیان این كه نرخ دلار در بازار ایران نیز كه رشد قابل توجهی داشت، در حال حاضر در كانال 45 تا 46 هزار ریالی تثبیت شده است، اظهار داشت: اكنون بازار بورس، در انتظار اخبار جدید اقتصادی است تا مسیر خود را مشخص كند.
این كارشناس بازار سرمایه درباره دلایل ماندگاری شاخص بورس در مرز 100 هزار واحدی و ناتوانی در عبور از این مرز، گفت: رقم 100 هزار واحد، یك مرز روانی برای بازار به شمار می رود كه تاكنون شاخص به آن نرسیده است، بنابراین فعالان بازار سرمایه نسبت به آن احتیاط نشان می دهند.
امیری افزود: معامله گران بورس با رسیدن به نزدیكی كانال 100 هزار واحدی تلاش كردند ریسك خود را كاهش داده و با فروش بخشی از سهام خود، سودهای كسب شده را حفظ كنند و منتظر روزهای آینده باشند.
وی با بیان این كه فعلا رشد عمده ای را برای شاخص بورس نمی توان پیش بینی كرد، ادامه داد: آمریكا در روزهای اخیر اعلام كرده است كه قصد دارد تولید نفت خود را به پشتوانه نفت «شیل» افزایش دهد كه این موضوع، تاثیر منفی بر قیمت های نفت خواهد داشت.
این كارشناس بازار سرمایه به تاثیر تغییر ارزش جهانی دلار بر نرخ كامودیتی ها اشاره كرد و اظهار داشت: در صورت تضعیف ارزش دلار، قیمت نفت و كامودیتی ها دوباره رو به افزایش خواهد گذاشت.
امیری درباره چشم انداز بازار سرمایه نیز گفت: برخی تحولات بین المللی مانند روند اجرای برجام در ماه های آینده رخ خواهد داد كه در وضعیت بورس ما تاثیرگذار خواهند بود.
وی اضافه كرد: همچنین قرار است گزارش های 12 ماهه شركت های بورسی نیز در اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت ماه منتشر شود، بنابراین، فعالان بورس تا مشخص شدن نتیجه این گزارش ها و تحولات بین المللی، گام های بعدی را با احتیاط بر خواهند داشت.
این كارشناس بازار سرمایه خاطر نشان كرد: البته پیش بینی می شود كه شركت ها، گزارش های خوبی را منتشر كنند كه تاثیر مثبتی را بر بازار سرمایه خواهد گذاشت.
وی یادآور شد: برخی از گروه های مهم بورسی كه در ماه های اخیر، رشد قابل توجهی داشتند، هنوز برای رشد بیشتر فرصت دارند.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام**2022*
خبرنگار: میثم طاهری* انتشار دهنده:فرهاد راستی