۱۱ بهمن ۱۳۹۶،‏ ۱۰:۲۸
کد خبر: 82814602
۰ نفر
آغاز مرمت نخستین هتل مدرن ایران در تبریز

تبریز - ایرنا - 'گراند هتل' تبریز در بلوك تاریخی 'پاساژ' این شهر از جمله یادگارهای رونق گردشگری تبریز در زمان های قدیم است كه به دلیل تعطیلی در 15 سال گذشته، رو به ویرانی نهاده و حال اداره كل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی قصد دارد راستای رویداد بین المللی تبریز 2018 آن را بازسازی كند.

به گزارش ایرنا، اقدام اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در بازسازی و مرمت 'گراند هتل' تبریز، عمل به آرزوی دیرینه علاقه مندان به صیانت از داشته های میرثی- فرهنگی 'شهر اولین ها' است.
'گراند هتل' تبریز در بلوكی تاریخی واقع شده است كه در آن سینما، كلیسا و مدارس قدیمی با بیش از یك قرن قدمت وجود دارند و هر یك به تنهایی می توانند به نمادی برای تاریخ معاصر حیات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی این كلان شهر 1.8 میلیون نفری تبدیل شوند.
سرپرست معاونت میراث فرهنگی آذربایجان شرقی در این باره گفت: مرحله اول مرمت 'گراند هتل تبریز' به عنوان اولین هتل مدرن ایران تا پایان سال جاری آغاز می شود.
محمد فتحی افزود: یكی از بالكن ها به همراه سقف این بنا نیاز به مرمت اضطراری دارد كه با بهره گیری از اعتبارهای اضطراری استان، مرحله اول مرمت این بنای تاریخی با بیش از 700 میلیون ریال آغاز می شود.
وی با بیان اینكه حفظ و صیانت از این بنا به علت پیشینه تاریخی و كلیدی آن ضروری است، اظهار كرد: پیش از احداث این هتل اقامت مسافران در شهرها از طریق كاروانسراها انجام می شد و با آغاز به كار آن تحولی شگرف در حوزه گردشگری و آشنایی با صنعت هتلداری در ایران روی داد.
سرپرست معاونت میراث فرهنگی آذربایجان شرقی با بیان اینكه بنای فعلی 'گراند هتل' تبریز نیازمند بازسازی و مرمت است، یادآوری كرد: میراث فرهنگی استان اقدام های اولیه را جهت بازسازی این مكان تاریخی طرح ریزی كرده است.
فتحی ادامه داد: میراث فرهنگی آذربایجان شرقی طبق رایزنی های به عمل آمده و انعقاد تفاهم نامه ای مشترك با 'خانواده توفیق' به عنوان بهره برداران این هتل، برنامه های اولیه مرمت این بنای تاریخی را آغاز كرده است.
وی گفت: تلاش می شود تا در اعتبارهای سال 97 بودجه لازم را از طریق منابع ملی و استانی جهت بازسازی و احیای این هتل تخصیص داد.
فتحی با بیان اینكه مرمت كامل 'گراند هتل' تبریز نیازمند بیش از 30 میلیارد ریال است، افزود: میراث فرهنگی استان در تلاش است تا با دریافت اعتبار لازم، مرمت كامل این هتل تاریخی را در بازه زمانی 5 ساله تكمیل كند.
گراند هتل تبریز، اولین هتل مدرن ایران محسوب می‌شود كه در خروجی كوچه تاریخی 'پاساژ' به چهارراه شریعتی واقع شده است.
كوچه‌ پاساژ به عنوان محل استقرار 'گراند هتل'، به علت واقع شدن كنسول‌گری‌ 7كشور خارجی از قبیل روسیه، آمریكا، انگلیس، آلمان، عثمانی، اتریش و فرانسه، تا سر كار آمدن رضاشاه از اهمیت ویژه ای برای بیش از چهار هزار نفر خارجی ساكن در تبریز برخوردار بود.
گراند هتل تبریز به دلیل شاخص‌های معماری همچون آجركاری و نمای خاص مربوط به دوره پهلوی اول، مهر سال 1394 در فهرست آثار ملی كشور به ثبت رسید.
آراز توفیق از نوادگانِ صاحب اولیه گراند هتل نیز گفت: بنای هتل در اواخر دوره‌ قاجاریه توسط شوروی‌ها و فرانسوی‌ها ساخته شده است.
وی اضافه كرد: از آن زمان تا آغاز جنگ تحمیلی این هتل روبه‌راه بود و مشتری‌های زیادی داشت. اما در طول دوران جنگ به دلیلِ كم شدنِ توریست‌های خارجی، هتل هم از رونق افتاد.
بهره‌بردارِ گراند هتل نیز اظهار داشت: این هتل را پدر من ساخته است. سرقفلی كامل گراندهتل متعلق به ماست و 100 سالی است كه سرقفلی آن را در اختیار داریم. بنیاد مستضعفان به خاطر سینمایی كه در كنار گراند هتل واقع شده بود هر دو را با هم در اوایل انقلاب مصادره كرد.
حسین توفیق افزود: ما می‌خواهیم اینجا را دوباره فعال كنیم. چند سال بود كه اینجا تعطیل بود. میراث فرهنگی به ما گفته كه شما اگر مثلاً 50 میلیون خرج كنید، ما 100 میلیون بلاعوضش انجام می‌دهیم.
توفیق درخصوص پیشینه‌ هتل می‌گوید: سن من آنقدر نمی‌رسد كه تاریخ دقیقی از تأسیس آن را بگویم ولی خواهر من كه 85 ساله است، می‌گوید تا چشمش را بازكرده، گراند هتل را داشتیم. می‌شود حدس زد كه تقریباً 100 سال قدمت دارد. وی یادآور شد: من در دوره‌ جوانی‌ام به هندوستان رفتم. اما 35 سال پیش از هند برگشتم و تقریباً 18 سال خودم هتل را اداره می‌كردم. خیلی هم كارش خوب بود و رفت و آمدِ زیادی به آن می‌شد. ولی حدودِ 15 سال می‌شود كه گراند هتل بسته شده است.
وی می‌گوید: هتل خرابی‌هایی دارد. حرف ما به میراث فرهنگی این است كه شما اینجا را ثبت كرده‌اید. خیلی هم خوب. ولی فقط اسماً كه نمی‌‌شود ثبت كنید. ثبت‌كننده موظف است برای حفظ بنای ثبتی كمك مالی هم بكند. میراث فرهنگی هم قول داده به ما كمك كند.
خبرنگار: پرویز بابائی ** انتشار دهنده: عزیزی راد
8023/518