روس ها شمشیر مسروقه نادرشاه از داغستان را پیدا كردند

مسكو - ایرنا - شمشیر نادرشاه افشار كه تابستان گذشته به همراه ده ها اثر هنری نفیس از موزه ای در جمهوری داغستان روسیه به سرقت رفته بود، توسط پلیس این كشور كشف شد.

به گزارش ایرنا، ماموران اداره تحقیقات جنایی پلیس روسیه آگاهی یافتند كه افرادی به دنبال خریدار برای چند شمشیر ازجمله یك شمشیر دو تیغه تاریخی و گرانبها هستند و به این ترتیب سارقان این شمشیر به دام افتادند.
ماموران امنیتی از طریق واسطه ها توانستند با سارقان ارتباط برقرار كرده و آنها را دستگیر كنند.
به گزارش ایرنا، این شمشیر به همراه ده ها اثر هنری دیگر روز دهم ماه ژوئن سال گذشته (نهم تیر ماه) از موزه آثار هنری كارگاهی در روستای كوباچی جمهوری داغستان به سرقت رفته بود. سرقت این اشیاء تاریخی و گرانبها از پرسر وصداترین جرایم سال 2017 در روسیه بود و كمتر كسی باور می كرد كه این اشیاء به این زودی ها و در خاك روسیه پیدا شود.
روزنامه ایزوستیا چاپ مسكو در این باره نوشته است: سرقت این شمشیر و آثار هنری همراه آن از موزه، موجب شوك بزرگی در داغستان شد و رئیس روستای كوباچی در نامه ای سرگشاده برای یافتن این آثار هنری، از مجموعه داران درخواست كمك كرد. آرزوی هر سرمایه داری بود كه شمشیر دو تیغه نادر شاه را كه بر اساس روایتی زمانی به پیامبر اسلام تعلق داشته است، در مجموعه هنری خود نگهداری كند.
این رسانه روس افزود: ماموران امنیتی روسیه توانستند عاملات این جرم را در مدت كوتاهی كشف و شمشیری را كه به پادشاه پیشین ایران تعلق داشته و شهرت جهانی دارد، پیدا كنند.
روزنامه كامسامولسكایا پراودا پیش تر درباره به سرقت رفتن حدود 160 شی گرانبها از موزه منطقه كوباچین نوشته بود: شمشیر نادر شاه، گرانبهاترین قطعه دزدیده شده از این موزه بود. جام نقره ای با نقش استالین دومین رهبر و جام های مشابه با نقش چند رهبر دیگر اتحاد جماهیر شوروی و كاخ كرملین نیز از جمله اشیای دزدیده شده از موزه كوباچین بود.
اروپام*391 * 1346**1486**رحمت الله خدادادی**انتشاردهنده: محسن شریفی**

برای دریافت تازه ترین خبرهای بین المللی از ایران و جهان با استفاده از لینك زیر وارد كانال تلگرام ما شوید.
https://t.me/joinchat/AAAAAEAtzWzGcxcKfBowNw