۱۰ بهمن ۱۳۹۶،‏ ۱۲:۰۲
کد خبر: 82813425
۰ نفر
تولید مرهم سوختگی از سم خیار دریایی در بوشهر

بوشهر- ایرنا- رئیس مركز رشد فناوری خلیج فارس بوشهر گفت: پژوهشگران و محققان این مركز با استفاده از سم خیار دریایی ( نوعی آبزی) مرهمی ضد سوختگی تولید كرده اند كه در آزمایش اولیه التیام بخشی آن چهار برابر بهترین پمادهای زخم و سوختگی موجود در بازار ثبت شده است.

محمود نفیسی روز دوشنبه درگفت وگو با ایرنا افزود: هم اكنون در مركز تحقیقاتی رشد فناوری خلیج فارس بوشهر آبزی به نام خیار دریایی كه در بدن خود دارای سم 'ساپونین' است، پرورش داده می شود.
وی اضافه كرد: این سم كه بصورت خام از این جانور دریایی گرفته می شود، دارای خواص دارویی ضد باكتریایی، قارچ، آنتی اكسیدان و ضد سرطان است.
نفیسی ادامه داد: مركز تحقیقاتی رشد فناوری خلیج فارس از سم خیارهای دریایی پمادهای ضد زخم و سوختگی تولید كرده كه در تست اولیه چهار برابر بیشتر و زودتر از بهترین پمادهای موجود در بازار در التیام بخشی و بهبودی زخم ها و سوختگی ها موثر است.
وی تهیه خوراك ماهیان مولد سیبس، تولید لارو ماهیان و غذای زنده آنها شامل میكرو جلبك های ریز، تهیه روكش های زیستی از جلبك ها كه در نگهداری بیشتر خرما كاربرد دارد از دیگر فعالیت های تحقیقاتی مركز رشد و فناوری خلیج فارس بوشهر عنوان كرد.
نفیسی گفت: همچنین تهیه 'آلژینات' كه فرآورده ای از جلبك هاست و در صنایع داروسازی و مهندسی بافت استفاده دارد و 'آگار' از محصولات با ارزشی است كه از دیواره جلبك 'گراسیلاریا' بومی استان بوشهر بدست می آید از دیگر تولید تحقیقاتی در دست اجرای این مركز است.
وی بیان كرد: از آگار در صنایع غذایی، محیط كشت باكتری و میكروبیولوژی استفاده می شود و در آینده نه چندان دور شاهد تولید نیمه صنعتی و انبوه آن خواهیم بود.
نفیسی اضافه كرد: در زمان حاضر طرح های زیست محیطی مرتبط با خلیج فارس در بخش آزمایشگاهی این مركز انجام می شود كه دانشگاه ها موظف هستند با همكاری هسته های فناور و نوآور كارهای تحقیقاتی را به محصولات فناور تبدیل كنند.
عضو هیات علمی گروه پژوهشی محیط زیست مركز رشد و فناوری خلیج فارس بوشهر گفت: كود نانوسیلیس كه از ضایعات برگ نخل استخراج و برای بهتر شدن كیفیت محصولات كشاورزی استفاده می شود، در این مركز تولید شده است.
علی احمد صنعتی افزود: استفاده از كود نانوسیلیس گیاهان را در مقابل آفت ها و آلودگی های موجود در خاك مقاوم می كند.
وی اضافه كرد: استفاده از این كود در گیاهانی مثل برنج، گندم و جو علاوه بر ارتقای كیفیت محصول منجر به تولید ساقه های محكم در این محصولات نیز می شود.
صنعتی ادامه داد: با همكاری دانشكده كشاورزی از كود نانوسیلیس در گیاه تنباكو استفاده شده و عملكرد مثبتی نشان داده است.
وی اظهار كرد: استفاده از كود نانوسیلیس درخاك شور مقاومت گیاه نسبت به شوری خاك، آفت گیاهان و فلزات سنگین را افزایش می دهد.
مركز رشد فناوری خلیج فارس بوشهر فعالیت های تحقیقاتی خود را روی دریا و فعالیت های بوم شناسی آبزیان و محیط زیست انجام می دهد.
این مركز در سه گروه پژوهشی شیلات، محیط زیست و زیست فناوری دریا فعالیت می كند.
6047/6043**
خبرنگار: موناعیدان*انتشاردهنده: خدانظرخواجه