مرحله اول كمك هزینه طرح كارورزی دولت در استان مركزی واریز شد

اراك - ایرنا - مدیركل تعاون، كار و رفاه اجتماعی استان مركزی گفت: مرحله اول كمك هزینه طرح كارورزی دولت برای فارغ التحصیلان بیكار در این استان واریز شد.

محمد تقی آبایی هزاوه روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: طرح كارورزی دانش آموختگان دانشگاهی از برنامه های اشتغال فراگیر مصوب ستاد اقتصاد مقاومتی و دستورالعمل ابلاغی مشترك وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی و وزیر كشور است.
وی بیان كرد: در راستای این طرح یكهزار و 445 میلیارد و 934 هزار ریال برای استان های كشور واریز شده كه سهم استان مركزی از آن 165 میلیون ریال است.
مدیركل تعاون، كار و رفاه اجتماعی استان مركزی ادامه داد: اجرای طرح كارورزی از اردیبهشت ماه امسال با هدف جذب فارغ التحصیلان دانشگاهی بیكار از مقطع كاردانی تا مقطع دكترا از سوی وزارت كار آغاز شده است.
آبایی هزاوه تصریح كرد: 241 واحد پذیرنده برای جذب كارورزان در اجرای این طرح در این استان وجود دارد.
وی عنوان كرد: تاكنون چهار هزار و 600 فارغ التحصیل بیكار استان مركزی در طرح كارورزی دولت در سامانه كاج ثبت نام كرده اند كه یكهزار و 440 نفر از آن ها واجد شرایط شناخته شده اند.
مدیركل تعاون، كار و رفاه اجتماعی استان مركزی افزود: حداكثر سن در اجرای این طرح در مقطع تحصیلی كاردانی 27 سال، برای مقطع تحصیلی كارشناسی 30 سال،كارشناسی ارشد 32 سال و دكترا 37 سال است.
آبایی هزاوه بیان كرد: سپری شدن حداقل 6 ماه و حداكثر سه سال از تاریخ اخذ مدرك دانشگاهی، نداشتن سابقه شركت در دوره كارورزی و دارا بودن كارت پایان خدمت یا معافیت برای مردان از دیگر شرایط لازم برای ثبت نام كارجویان در این سامانه است.
وی گفت: برای دانش آموختگان دانشگاهی بیكار كه دوره خدمت نظام وظیفه را گذرانده باشند، طول دوره خدمت نظام وظیفه به حداكثر سن این افراد اضافه می‌شود.
مدیركل تعاون، كار و رفاه اجتماعی استان مركزی ادامه داد: در اجرای این طرح به واجدان شرایط یك سوم دستمزد تعیین شده اداره تعاون، كار و رفاه اجتماعی پرداخت می شود و رقم دستمزد برای مدارك فوق دیپلم 2 میلیون و 700 هزار ریال، كارشناسی سه میلیون 100 هزار ریال و كارشناسی ارشد و بالاتر سه میلیون و 500 هزار ریال در نظر گرفته شده است.
آبایی هزاوه عنوان كرد: واحدهای پذیرنده ای كه كارورزان را پس از دوره كارورزی به كار گیرند تا 2 سال از سهم بیمه كارفرما معاف می شوند.
وی اظهار كرد: به كار گیری كارورزان برای كار تنها شامل دارندگان مدارك كارشناسی به بالا می شود.
وی گفت: استان مركزی یكی از استان های شاخص با آمار بالای دانشجویی است كه سالانه شمار قابل توجهی از این فراگیران از مراكز آموزشی فارغ التحصیل و در پی بازار كار هستند.
76 مركز آموزش عالی در استان مركزی وجود دارد كه بر اساس آخرین آمار، 89 هزار و 763 دانشجو در یك هزار و 737 رشته تحصیلی در این مراكز مشغول به تحصیل هستند.
3005/6013/خبرنگار: معصومه صفری***انتشار دهنده:مژگان حیدری

سرخط اخبار استان‌ها