عراقچی: هدف اصلی مذاكرات هسته ای نه رفع تحریمها بلكه تثبیت حق مسلم ملت ایران بود/ برجام مانع ترامپ است

تهران - ایرنا - سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه در برنامه 'جهان آرا' به پرسشها درباره برجام پاسخ داد.اوابتدا اظهارامیدواری كرد این گفت وگو همراه با تقوا باشد ولی بارها درحین برنامه، ناگزیر شد به مجری تذكر دهد بحث را به شوخی و مباحث ژورنالیستی نكشاند و 'شلوغش نكند'.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا ، در بخشی از این برنامه مجری به عراقچی گفت فیلم هایی وجود دارد كه آقای ظریف در شورای روابط خارجی آمریكا سخن می گویند، می گوید مواضع و كارها روی انتخابات بعدی ما اثر می گذارد، ما نباید با برگ سیاست خارجی در سیاست داخلی بازی كنیم و این موضوعی مورد قبول همه دنیاست.
عراقچی پاسخ داد: همه ما قطعا اصول را رعایت می كنیم، من در آن جلسه حضور داشتم، اصلا منظور ایشان چنین نبود، نمی خواهم دفاع كنم ولی صادقانه می گویم آقای ظریف چهل سال است كه در این نظام كار می كند، در نیویورك و تهران، هم اكنون هم وزیر هستند وهزاران سخنرانی كردند، هزاران ساعت مذاكره كرده است. درست نیست در یك سخنرانی یك موضوع كوچك را از یك متن بردارید و برجسته كنید. من در آن جا بودم، باید قبل و بعد آن را بسنجید.
وی اظهار داشت: ظریف بیان كرد كه مردم آزادانه انتخاب می كنند و اتفاقا در دفاع از انتخاب رییس جمهور قبلی احمدی نژاد صحبت می كرد كه مردم به خاطر این كه از دولت قبل ناراضی بودند آزادانه به دیگری رای دادند .
معاون وزیر امور خارجه گفت: بحث ، خوب و در چهارچوب نظام بود حالا اگر یك جمله را آن وسط بیرون بكشید باید گفت می شود روی آن تفسیرهای دیگری هم قرار داد. به نظر من این طور نبود، گواهی می دهم منظور این نبود.

**توافق ژنو

مجری پرسید آیا چیزی كه در برجام امضا كردیم همان چیزی بود كه در ژنو توافق كردیم یا عقب نشینی هایی وجود داشت؟
عراقچی پاسخ داد: این سوال خاصی است . انتظار داشتم بپرسید كه در ژنو یا برجام از این برگه چه طور استفاده كردید ؟ اگر بخواهیم ژنو را با توافق نهایی در وین مقایسه كنیم، ژنو یكسری خط مشی ها و اصول كلی را به عنوان یك توافق اولیه مشخص كرد و بعد ما آن را در طول دو سالی كه مذاكره شد تبدیل به توافق با همه جزییات كردیم.
وی افزود: ژنو به عنوان توافق اولیه ، تواقفی در موضوعی ایجاد كرد كه به سمت حاد شدن می رفت . هر دو طرف در ژنو توافق كردند كه همان جا بایستند و شروع به مذاكره كنند، در ژنو گفتیم به این كفایت نمی كنیم كه هر كه هر جا هست بایستد باید انتهای مذاكره را بدانیم ، مشخص باشد كه وقتی مذاكره می كنیم باید بدانیم كه وارد مذاكره می شویم یا نه
معاون وزیر امور خارجه تاكید كرد: برای مهم بود كه در آخرمذاكره به غنی سازی ما احترام گذاشته شود و ادامه یابد. یكی از خطوط قرمز ما این بود كه غنی سازی ایران برای یك روز هم متوقف نشود، غنی سازی ادامه یابد و باید به این مساله احترام گذاشته شود.
وی اضافه كرد: در ژنو در بحث برنامه هسته ای ایران ، محدودیت ها و رفع تحریم ها تصمیمات كلی گرفته شد و بعدها در توافق برجام گنجانده شد. در بحث تحریم ها توافق كردیم در انتهای راه باید همه تحریم های مرتبط با هسته ای به طور كامل برداشته شود. در توافق برجام این موضوع به طور كامل عنوان و اعمال شده است.

**برای رفع تحریم ها مذاكره نكردیم

معاون وزیر امور خارجه گفت: مساله اصلی در مذاكرات، رفع تحریم ها نبود، رفع تحریم ها یك خواسته بسیار بزرگ ما بود. بحران هسته ای 12 سال طول كشید، خواست اصلی و شعار اصلی مردم در این بحران چه بود؟ انرژی هسته ای حق مسلم ماست. اگر می خواستیم فقط برای تحریم ها وارد مذاكره شویم چرا كاری كردیم كه وارد تحریم شویم؟ دنبال چه آرمانی بودیم؟ در این مقاومتی كه در طول این سال ها كردیم ما به دنبال این شعار بودیم كه انرژی هسته ای حق مسلم ماست
عراقچی افزود: تحریم ها برداشته شد، خواسته های ما كه بحث تحریم های مرتبط با هسته ای و موضوع مذاكره بود، محقق شد هم در متن برجام هم موضوع مذاكرات.
وی اضافه كرد: اعتقاد ندارم كه ما وارد مذاكره شدیم برای رفع تحریم ها بلكه وارد مذاكرات شدیم كه حق مسلم مردم ایران را تثبیت كنیم كه این در مذاكرات و برجام تثبیت شد، این كه جامعه بین الملل ،شوای امنیت و كشورهای 1+5 به برنامه هسته ای ما احترام بگذارند دستاورد بزرگ برجام است.
معاون وزیر امور خارجه گفت: تحریم هایی كه كه ما به دنبال برداشتنش بودیم ، تحریم های مرتبط با هسته ای است . تحریم های دیگری هم داریم. تحریم های اولیه آمریكا كه بعد از گروگان گیری آمریكایی ها ما را تحریم كردند و به موجب آن هیچ آمریكایی حق ندارد به ایران هیچ سرویسی دهد . سپس در موضوع هسته ای تحریم های ثانویه را اعمال كردند. گفتند نه تنها آمریكایی ها بلكه هر كسی كه در دنیا با ایران تعامل اقتصادی كند ما او را هم تحریم می كنیم.
وی افزود: ما در ژنو توافق كردیم كه تحریم هایی هسته ای برداشته شود. در لوزان و برجام تحریم های ثانویه مطرح بود. تحریم های اولیه موضوع مذاكرات نبود. ما اجازه نداشتیم.
عراقچی اضافه كرد: اگر می خواستیم در مورد روابط اولیه صحبت كنیم باید در مورد روابط دو جانبه گفت وگو می كردیم ما اجازه چنین كاری نداشتیم.

** تحریم های اولیه و ثانویه

در ادامه برنامه، یامین پور درباره تحریم های خود آمریكا در حوزه هسته ای پرسید.
عراقچی جواب داد: حوزه تحریم های اولیه ربطی به هسته ای ندارد. هرچه آمریكا تحریم های هسته ای گذاشته ثانویه است. هیچ تحریمی نیست كه آمریكا به خاطر هسته ای وضع كرده باشد و در توافق برجام برداشته نشده باشد .
معاون وزیر امور خارجه افزود: وقتی ما نزدیك شدیم به مراحل آخر در فروردین 94 در لوزان، آن داشته هایی كه به آن رسیده بودیم در حقیقت به نوعی در یك بیانیه آوردیم. برجام تمام تحریم هایی كه به خاطر هسته ای گذاشته شده چه ثانویه و چه غیر از آن را برداشت. تحریم هایی آمریكا گذاشته بود همه هسته ای بود به اضافه تحریم های اتحادیه اروپا، به اضافه تحریم های شورای امنیت كه همه اینها را برجام برداشته است.
وی اضافه كرد: شما اگر می توانید الان یك مورد سراغ بیاورید مثلا قانون شماره فلان در كنگره آمریكا، قانون شماره فلان دراتحادیه اروپا یا هر بندی از قطعنامه فلان كه برداشته نشده است .در آن صورت حق با شما است. بنابراین هیچ عقب نشینی از ژنو تا وین صورت نگرفته است.
عراقچی اظهار داشت: در بحث لغو و تعلیق، تمام خواسته ما این بود كه تمامی تحریم ها باید همزمان با اقداماتی كه ایران انجام می دهد لغو شود كه این خواسته مهم ما بود. اروپایی ها هم قبول كردند، شورای امنیت هم قبول كرد كه تحریم را لغو كند.
وی توضیح داد: تحریم های آمریكا دو دسته است؛ تحریم های كنگره آمریكا و تحریم های رییس جمهور آمریكا كه آن قانون كنگره است و دومی دستور اجرایی رییس جمهور است.دستورات اجرایی رییس جمهور را آمریكایی ها گفتند ما آن ها را می توانیم لغو كنیم. ولی قوانین كنگره را نمی توانیم لغو كنیم. كنگره خودش باید آن را لغو كند. مثل این كه الان كسی بیاید به ما بگوید كه مجلس ما قوانین را لغو كند. مجلس ما خودش تصمیم می گیرد كه قوانین را لغو كند یا نكند . آنها هم گفتند این با كنگره است. كنگره باید خودش لغو كند. كنگره ما كه الان اكثریت آن دست جمهوریخواهان است و با كل قضیه مخالف است لغو نمی كند. ولی كاری كه ما می توانیم بكنیم این است كه با استفاده از اختیار رییس جمهور این تحریم ها را ویو یا اسقاط كنیم .
عراقچی اضافه كرد: ما این را گزارش كردیم. خود آمریكایی ها گفتند اگراصرارتان بر این است كه قوانین كنگره لغو شود پس توافقی نخواهیم داشت. خود كنگره باید این را انجام دهد و ماهم اختیاری نداریم. ما فقط می توانیم ویوش كنیم كه این موضوع به داخل منتقل شد. بحث شد و نتیجه گیری شد كه عیبی ندارد. تحریم هایی كه برای كنگره است را رییس جمهور آمریكا ویو كند ولی متعهد باشد كه این ویو را تا پایان انجام دهد. این موضوع حتی در فرمایشات رهبر معظم انقلاب هم هست. سال 94 در صحبتی كه برای مجلس خبرگان داشتند عین عبارات آن را دارم كه اگر خواستید برایتان می خوانم.
معاون وزیر امور خارجه خاطرنشان كرد: ایشان- مقام معظم رهبری- فرمودند كه تحریم ها باید لغو شود حالا بعضی از تحریم ها را می گویند رییس جمهور آمریكا اختیار ندارد همان هایی را كه اختیار دارد لغو كند و این در داخل ایران پذیرفته شد.
یامین پور دوباره گفت تحریم هایی را كه رییس جمهور آمریكا داشت لغو شد.
عراقچی جواب داد: بله. دستورات اجرایی همه را لغو كرد كه همه مكتوبات آن است.
یامین پور گفت پس این ویو چیست؟ این 120 روز چیست؟ این 120 ، 120 روز چیست كه دوباره باید تصمیم بگیرند؟
عراقچی جواب داد: دوباره بگویم. ببنید تحریم های خود رییس جمهور آمریكا و دستورات اجرایی آن اینها همه لغو شد. قوانین كنگره، رییس جمهور آمریكا می تواند و اختیار دارد طبق قانون اساسی آمریكا كه ویو كند یا اسقاط كند . این ویوها 120 روزه است. البته بعضی ها 120 روزه است و بعضی ها 180 روزه است. یعنی رییس جمهور آمریكا طبق قانون اساسی نمی تواند برای ابد قانونی را ویو كند. اینها گفتند كه ما از این می توانیم استفاده كنیم.
معاون وزیر خارجه افزود: در برجام رییس جمهور آمریكا متعهد شده است كه قوانین كنگره را ویو كند و متعهد شده است كه بعد از هر 120 روز ویو كند و برای همین است كه اگر الان آقای ترامپ ویو نكند در حقیقت نقض برجام را انجام داده است. این تعهدی است كه آمریكایی ها در برجام كردند كه فقط در مورد قوانین كنگره ، چون اختیار لغو با خودشان نبود و كنگره هم آمادگی لغو نداشت قرار شد كه آنها ویو كنند و ویوها 120 روزه و 180 روزه است و تعهد كردند كه به طور مرتبط آنها را تمدید كنند و كاری است كه تا الان انجام داده اند.
مجری پرسید پس منظور از لغو كلیه تحریم ها همین اندازه بود یعنی لغو دستورات رییس جمهور است.
عراقچی جواب داد: لغو تحریم های اتحادیه اروپا ، تحریم های شورای امنیت و لغو دستورات اجرایی رییس جمهور و اسقاط تحریم های كنگره كه به صورت مرتبط تكرار می شود.
مجری گفت كه ما می خواهیم از زبان شما بشنویم كه آمریكا در چه مواردی خودش رسما برجام را نقض كرده است.
عراقچی جواب داد: تعهد اصلی آمریكایی ها كه لغو تحریم های رییس جمهور بود انجام شده است. آنچه كه وی به تحریم های كنگره الان انجام شده البته ترامپ گفته ممكن است دفعه بعد انجام نشده است. حالا این بحث خود را دارد.
آنچه كه ما به عنوان نقض تعهدات آمریكا قبول داریم و عنوان كردیم و به كمسیون مشترك هم اعلام كردیم و نامه هایی كه نوشته شده است و اعتراض خود را ثبت كردیم موردی است كه مربوط به پارگراف های 26 و 28 و 29 است كه در آن امریكا و همه اعضای 5+1 همه متعهد شدند كه برجام را با حسن نیت و در فضای سازنده اجرا كنند. كه آقای ترامپ از زمانی كه آمده شروع كرده به تخریب كردن.

** قانون ویزا و نقض برجام

عراقچی در پاسخ به سوالی پیرامون قانون ویزا در آمریكا و اینكه آیا این قانون نقض فاحش برجام نیست ؟ گفت: به طور خاص این قانون نقض فاحش نیست.
وی در پاسخ این سوال كه پاراگراف 29 نرمالیزاسیون روابط تجاری است و با این شرایط ایا قانون ویزا نقض آن به حساب نمی آید گفت: نقض فاحش حتما نیست حتی معمولی نیست، نقض بند 26 و 28 است و ازاین بابت كه فضای كار اقتصادی با ایران را می توانست برای اتباع بعضی از كشورها مشكل كند از این زاویه می توان با آن برخورد كرد.
معاون وزیر امور خارجه در ادامه در پاسخ به این سوال كه در برجام آمده است آمریكا نباید كاری بكند كه اختلالی در آن ایجاد شود قانون ویزا رسما در برجام اختلال ایجاد می كند چرا نقض فاحش نیست،اظهار كرد: نقض فاحش در برجام عبارت خود برجام است؛ یك عبارت عدم اجرا داریم و یك عبارت عدم اجرای برجسته كه به آن می گوییم نقض فاحش و این در خود برجام آمده است.
وی افزود: در هر نقضی طرفین به سمت از بین بردن برجام نخواهند رفت. یكی نقض فاحش است كه برجام را به سمتی می آورد كه كنار گذاشته شود ولی نقض معمولی را اصلاح می كنند.ما اعتراض كردیم كه نقض بندهای 26 و 28 است . كاری كه آن موقع آمریكاییها كردند این بود كه در مورد افراد اقتصادی رییس جمهور آمریكا ویو كرد و ترتیبات دیگری گذاشت تا تبعات این را برای كسانی كه می خواهند به ایران بروند در حوزه اقتصادی به حداقل برساند؛ ضمن اینكه كنسرت به برجام ربطی ندارد
وی ادامه داد: آن زمان امریكایی ها آمدند برای افرادی كه بیزینس من هستند بحث ویو را به كار بردند. در بحث ویزای ده ساله ترتیباتی گذاشتند تا این افراد با مشكل مواجه نشوند.
رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام در پاسخ به این سوال كه آیا شما به عنوان سرمایه گذار حاضر می شوید با تحریمهای 120 روزه اعتماد كنید در ایران سرمایه گذاری كنید؟ مثلا قرارداد توتال این همه تیتر درشت زدیم دست آخر زمان شروع قراردادهای ای پی سی اعلام كرد حرف رییس جمهور آمریكا برای من سند است؟ اظهار كرد: این طور نبود رئیس توتال گفت اگر اسنپ بك اتفاق بیفتد و تحریمهابرگردد آنها هم تابع خواهند بود.
عراقچی خاطرنشان كرد: شما فرمودید این ویوها باعث می شود نیایند با ایران كار كنند در دوسال گذشته موارد متعددی داشتیم كه با ایران وارد كار اقتصادی شدند توتال هست هنوز هم كنار نرفته است و قرارداد را امضا كرده است.
وی ادامه داد: آماری امروز از وزارت اقتصاد گرفتم . طی دوسال گذشته هشتاد میلیارد دلار خطوط اعتباری به ما اختصاص داده شده و نزدیك به 29 میلیارد دلار توافقنامه هایش امضا شده و دوازده میلیارد دلارش اجرا شده است كه البته غیر از توتال كه سرمایه گذاری است.
معاون سیاسی وزیر امور خارجه گفت:از وقتی كه ترامپ آمده با همین حرفها كه پاره می كنم تمدید نمی كنم فضای سردرگمی ایجاد كرده است ما هم با این اقدامات مقابله كردیم و ادامه خواهیم داد. حتما بحث تخریب كه ایشان انجام میدهد نقض برجام است و با آن برخورد می شود .
وی در پاسخ به این سوال كه در رفتار امریكاییها موارد دیگر نقض برجام داشتیم اظهار كرد: مواردی بوده است كه در بعضی از جاها كه تكالیفی داشتند تاخیر و تعلل انجام دادند در بحث مجوزهای خرید هواپیما توسط ایران را با تاخیر طولانی صادر كردند
عراقچی در پاسخ به این سوال كه آیا خریدهایی كه از ایرباس و بوئینگ صورت گرفته مجوزهایش صادر شده است گفت:بله امریكا مجوز فروش هوایپما به ایران را صادر كرده است. سفارشاتی كه داده شده طبق روال در حال وارد شدن است. تا الان ده یازده هواپیما وارد شده است. موعد تحویل اكثر اینها 2018 است. ایرباس دو سه مورد آماده داشت كه تحویل داد بقیه درحال ساخته شدن است.
وی خاطرنشان كرد:در مورد اینكه هواپیماهای زمین گیروارد شده، مسئولین هواپیمایی باید توضیح دهند. اینها به این دلیل نیست كه مجوزی وجود ندارد. تعدادی موتور به خارج ارسال شد و تعمیر شد و برگشت . ما مسائل دیگری داریم . بحث مسائل مالی و اعتبارات هم دخیل است اما آنچه به برجام مربوط می شود برجام موانعی سر راه اقتصاد بود را برداشته است.
به گزارش ایرنا ، یامین پور در ادامه سوال كرد:گفته می شود مجوزی كه برای ایرباس صادر شده موردی است ولی آمریكا تعهد كرده بود كه مجوز كلی برای فروش هواپیما صادر كند .
عراقچی گفت: تعهد آمریكا در برجام موردی است آنها تعهد كردند كیس بای كیس باشد ضمن اینكه مجوز فروش هوایپما و تحریم فروش هواپیما تحریم اولیه است تحریم هسته ای نیست.
وی گفت: ما چند مورد از تحریم های غیر هسته ای هم توانستیم بگیریم ، تحریمهای اولیه یكی مهمترین هایش فروش هواپیما به ایران است كه بعد از انقلاب گذاشته شده بود .یكی هم صادرات مواد غذایی و فرش ما به آمریكا است.
عراقچی اجازه به شعب غیر آمریكایی شركتهای امریكایی را از دیگر تحریمهای اولیه آمریكا عنوان كرد و گفت: چهار پنج مورد اضافه تر بر تحریمهای هسته ای در برجام است ولی آمده است مورد به مورد آمریكایی ها مجوز می دهند.

** راكتور آب سنگین اراك

مجری پرسید كه آمریكایی ها علیرغم گذشت مدت ها از اجرای برجام، تعهدات خود را انجام ندادند، آیا ما عجله نكردیم برای اجرای تعهداتمان؟ آیا ضروری بود كه به این سرعت بتن ریزی كنیم؟
عراقچی پاسخ داد: در زمانی كه برجام می خواست اجرایی شود ما باید یكسری اقدامات انجام می دادیم و یكسری اقدامات نیز آنان باید انجام می دادند. كارهایی كه آنان باید می كردند این بود كه تحریم ها را باید لغو می كردند، این كار یك مصوبه بود، ولی كارهایی كه ما باید می كردیم چند ماه طول می كشید، این اقدام از تیر تا دی ماه طول كشید.
وی ادامه داد: بحث بر سر این بود كه چه كسی اول اقدام را انجام دهد، نتیجه این شد كه آن ها آمدند همه تحریم های خود را لغو كردند تاریخ اجرای آن را بعد از انجام اقدامات ایران قرار دادند، اول تحریم ها را لغو كردند، شورای وزیران اتحادیه اروپا و شورای امنیت سازمان ملل جلسه گذاشتند، تمام قطع نامه های قبلی را لغو كردند . آمریكایی ها هم دستورات لازم را دادند ولی دستور اجرا زمانی صادر می شد كه ایران كارهایش را تمام كرده باشد.
وی گفت: ما شروع كردیم كارهایمان را انجام دادیم وقتی كارهای ایران انجام شد در یك روز مشخص لغو تحریم های آنان هم اجرایی شد.
عراقچی اضافه كرد: این كار طبق قول و قرار و عده ای كه در برجام بود انجام شد. پس از آن به نقطه ای رسیدیم كه همه كارها انجام شد . كارهایی كه به صورت قانونی، انان باید در لغو تحریم ها انجام می دادند همه را انجام دادند ، از 26 دی 94 وارد اجرای برجام شدیم.
وی ادامه داد: در این جا بود كه آمریكایی ها شروع به بازی كردند، هم دولت قبلی و هم دولت فعلی، بازی آنان چه بود؟ با این سخت گیری هایی كه انجام می دادند و همچنین با هیاهوهایی كه ترامپ انجام داد فضا را برای ما تخریب كردند كه ما به صورت كامل نتوانیم از مزایای برجام استفاده كنیم.
عراقچی در مورد راكتور اراك گفت:آن چیزی كه در اراك می ساختیم راكتور تحقیقاتی آب سنگین بود، راكتور قدرتی نبود كه برق تولید كند، یك راكتور آب سنگین آسان ترین و سریعترین راه رسیدن به بمب هسته ای است به دلیل آن كه در ضایعات سوختش پولوتونیوم پدید می اید پلوتونیوم را باز فراوری می كنند ماده اولیه برای بمب بدست می آید.
وی ادامه داد: تمام كشورهایی كه سال های اخیر به سلاح هسته ای رسیدند، از جمله پاكستان و كره شمالی از همین راكتور آب سنگین به بمب هسته ای رسیدند، طبیعی بود كه خودش مایه نگرانی جدی بود در بحث برنامه هسته ای مطرح شده بود كه ایران دارای راكتوری است كه می تواند سریع به بمب برسد.
عراقچی ادامه داد: ما هم كه برنامه بمب اصلا نداشتیم، مذاكرات كه شروع شد، از موضوعات اصلی مذاكره بحث اراك بود می گفتند باید اراك را جمع كنید، خط قرمزی كه برای ما گذاشته شده بود كه از همان خط های پررنگ قرمز رهبری بود كه اراك باید راكتور آب سنگین باقی بماند، اگر می شود به لحاظ فنی پلوتونیوم را از بین ببرید اشكال ندارد ولی ماهیت آب سنگین اراك باید حفظ شود.
وی افزود: ما با همین خط قرمز به مذاكره رفتیم آمریكایی ها و اروپایی ها برای ماه ها اصرار می كردند كه باید اراك را جمع كنید. طبیعی بود ما مقاومت كردیم. بعد گفتند كه اگر اراك را جمع كنید یك راكتور آب سنگین پیشرفته مدرن برای شما می سازیم كه ما رد كردیم.
وی فزود: دوباره بحث و جدل بود تا این كه گفتند كه اراك را جمع كنید اگر جمع كنید ما یك راكتور آب سبك پیشرفته مدرن می سازیم، 130 میلیون دلار هم هزینه می دهیم ما گفتیم نه ، دوباره چند ماه طول كشید گفتند بیایید یك راكتور تركیبی داشته باشید كه هم با آب سنگین و هم سبك كار كند.
وی ادامه داد: متخصصان ما در انرژی اتمی گفتند این طرح قابل مطالعه است . آمریكایی ها در ادامه طرحی آوردند كه دانشمندان ما بررسی كردند و گفتند این آب سنگین نیست ، ماهیت راكتور آب سبك است و ما دوباره گفتیم نه.
وی تاكید كرد: دوباره ماه ها كشمكش داشتیم بالاخره متخصصین انرژی اتمی ما گفتند خود ما یك طرحی داریم كه بر اساس آن، میزان تولید پلوتونیوم در راكتور پایین می آید، بر اساس این طرح، در قلب راكتور تغییراتی ایجاد می كنیم، آمریكایی ها گفتند شما بلد نیستید، ولی ما گفتیم كه انجام می دهیم، پس از آن چندین جلسه میان دانشمندان ما و كارشناسان آنان برگزار شد.
عراقچی گفت: ایران طراحی كرده و قلب جدیدی برای راكتور ارایه داده است .سوالی مطرح بود كه آیا واقعا پلوتونیوم را در آن پایین یا بالا می آورد كه سرانجام متخصصین آمریكایی اعتراف كردند كه بله انجام می دهند.
وی گفت: ما با كارشناسان آمریكایی جلسه گذاشتیم و كارشناسان آمریكایی اذعان كردند كه طرح ایران درست است و كار می كند كه یادم نمی رود چقدر غرور انگیز بود.
رییس ستاد پیگیری اجرای برجام یادآور شد: آقای كری در جلسه كه با آقای ظریف داشتیم گفت كه این طراحی از لحاظ فنی جواب می دهد ولی من به لحاظ سیاسی نمی توانم قبول كنم چرا كه رییس جمهور من رسما اعلام كرده كه ما به ایران آب سنگین نمی دهیم و ما هرگز برای ایران راكتور آب سنگین قائل نیستیم و این را رسما اعلام كرده است . ما گفتیم كه اشتباه كرده است و مشكل ما نیست و مشكل خود شما است.
معاون سیاسی وزیر امور خارجه خاطرنشان كرد: ماهها سر همین موضوع پافشاری كردیم تا در لوزان قبول كردند كه راكتور آب سنگین ایران با همین قلبی كه خود ایران طراحی می كند و قلبش عوض می شود راكتور جدیدی است كه هم آب سنگین است و هم پلوتونیوم در آن تولید نمی شود ادامه پیدا كند.
رئیس ستاد پیگیر اجرای برجام اضافه كرد:بعد گفتند این قلبی كه بیرون می آورید و قلب جدید جایگزین می كنید آن را چه كار می كنید. البته گفتند كه باید این را از بین ببرید و این مخزن قلبی است كه می تواند پلوتونیوم تولید كند.
وی یادآور شد:همكاران انرژی اتمی پیشنهاد كردند آن را از بین نمی بریم چرا كه ما موزه ای داریم و آن را داخل موزه می گذاریم. ما در این سوراخ هایی كه میل های سوخت در آن قرار می گیرد بتن می ریزیم كه دیگر قابل كارایی نباشد و به جای آن یك قلب جدید می سازیم و جایگزین می كنیم كه آمریكایی ها قبول كردند.
عراقچی ادامه داد: شما مشاهده می كنید كه در توافق ژنو اسم اراك چه آمده است. آمریكاها در ژنو گفتند ما دستورالعمل داریم كه حتی اسم راكتور آب سنگین برای شما نیاوریم.
به گزارش ایرنا ، وی در برابر اصرار مجری به بتون ریزی و قلب راكتور اراك افزود: آن قلب خارج می شود و با یك قلب جدید جایگزین می شود. قلبی كه خارج شده باید قابل استفاده نباشد چرا كه آن قلب پلوتونیوم تولید می كند كه ما هم قبول كرده بودیم قلبی را جایگزین كنیم و اراك را طوری مدرن كنیم كه دیگر پلوتونیوم تولید نكند و از لحاظ فنی اعتماد سازی شود و اراك سرجایش باشد.
مجری گفت كه این تبدیل به طنز شد كه راكتور اراك به یك مجموعه تفریحی و سرگرمی تبدیل شده است. حالا در سوراخ های قلب آن بتن نریزید و در لوزه المعده اش بریزید. سوال اصلی من این بود كه ما با اراك كاری كردیم كه دیگر نتوانیم با آن معامله كنیم.
عراقچی جواب داد: آمریكایی ها به ما می گفتند حتی اسم آب سنگین نمی آورید ودستورالعمل داشتند. در ژنو نوشته كه آژانس ir40 به آن می گوید و در لوزان بالاخره قبول كردند كه آب سنگین باشد و آقای كری مصاحبه كرد و گفت آب سنگین اراك كه رسما اسم آورد كه این می ماند. بعد آقای كری گفت كه ولی ما در آب سنگین اراك بتن ریختیم.

** در موضوع رآكتور اراك ما پیروز شدیم ولی جنگ رسانه ای را به آنها باختیم

وی با بیان اینكه این دعوای اصلی سر راكتور اراك را ما بردیم اظهار كرد: ماهیت آب سنگین اراك پذیرفته شد ، قرار شد قلب آن عوض شود و ما راكتور آب سنگین داشته باشیم.آمریكایی ها و اروپایی ها همه قبول كردند كه ایران راكتور آب سنگین با یك طراحی جدید كه پلوتونیوم تولید نكند داشته باشد.
وی در پاسخ به این سوال كه راكتور الان چه وضعی دارد؟ گفت: اصل اراك را در مذاكرات ما بردیم. آقای كری در مصاحبه گفت كه ما در قلب اراك بتن ریخیتم. بتن بتن كه یهو همه رسانه ها گفتند و داخل هم همه به بتن چسبیدند. در موضوع راكتور اراك ما پیروز شدیم اما جنگ رسانه ای آن را باختیم. در داخل هم به جای این كه حرف ما را قبول كنند حرف كری را چسبیدند و بتن بتن گفتند همین كه هنوز هم شما می گویید.
عراقچی در پاسخ به این سوال كه راكتور جدید كه می گویید كجا است و چیست؟ گفت: راكتور جدید در حال ساخت است.
مجری گفت كه اصل حرف ما این جا است كه ما یك چیزی را درآوردیم گذاشته ایم در موزه و دوسال از آن هم گذشته و پیش پیش انجام دادیم و دیگر نداریم كه با آن معامله كنیم و برگشت ناپذیر است و چند سال وقت است كه جایگزین آن را درست كنیم.
عراقچی پاسخ داد: طبق برنامه ریزی كه سازمان انرژی اتمی انجام داده است( طراحی و ساخت)راكتور جدید اراك با آن قلب چهار تا پنج سال طول می كشد. در دوسالی كه گذشت با یك شركت ایرانی كه سازنده همان راكتور قبلی اراك بود قرارداد بسته شده است كه این راكتور جدید ساخته شود.
رییس ستاد پیگیری اجرای برجام گفت:تمام طراحی های اولیه راكتور جدید انجام شده است و با چینی ها قرارداد بسته شده است و طبق برجام قرار است كه آنها كمك كنندو طراحی بیسیك آن مورد تایید واقع شده است.
به گفته عراقچی ، طراحی جزییات آن در حال كار است و روی طراحی سوخت آن تمام مطالعات انجام شده است. قرارداد جداگانه ای با چینی ها بسته شده است. لود اول آن در چین و لودهای بعدی در ایران است.
وی خاطرنشان كرد:قرارداد تجهیزات آن هم بسته شده است و سه تا قرار داد است كه باید انجام شود.
مجری در ادامه گفت زمانی كه هر 120 روز یك بار شوك به فضای اقتصادی و فضای بین المللی به ما وارد می شود 5 تا 6 سال سرگرم ماجرایی هستیم كه نمی توانیم از آن استفاده كنیم. یعنی برگی نداریم كه از آن استفاده كنیم. او هر 120 روز امكان آن را دارد كه امضایش را پس بگیرد و تعهدات را نقض كند ولی ما امكان برگشت نداریم اگر شما به جای این كار می آمدید تحت نظر آژانس یا جای دیگری به جای بتن ریزی و بیرون آوردن قلب و گذاشتن در موزه آنجا را یك قفل می زدید و پلمپ می كردید كه هرآن امكان استفاده از آن باشد و بتوانید با این برگ بازی كنید چرا این كار نشد؟ شما سریع قلب را كندید و در موزه گذاشتید كه حرف و سوال این است.
عراقچی جواب داد:با این سوال های شما داریم به دوسال گذشته بر می گردیم و این كه چه كارهایی است كه در آن موقع صورت گرفته است. همه این بحث ها آن موقع شده است و خود شما گفتید كه ساعت ها در سطح ملی همه این بحث ها شده است.
مجری گفت كه ولی جواب این سوال مشخص نیست؟عراقچی گفت: پاسخ این سوال خیلی روشن است.
وی در پاسخ به این سوال كه ما اقدامات بازگشت ناپذیر انجام دادیم جواب داد: این دید شما است. اقدامات ما همه امكان پذیر است.
به گزارش ایرنا معاون وزیر امور خارجه در پاسخ به این سوال كه خود شما گفتید كه 5 تا 6 سال طول می كشد كه برگردد؟ پس چه برگشت پذیری است.اظهار كرد: برگشت پذیری در برنامه ما یعنی چه؟ یعنی آن چیزی كه آنها از آن می ترسند. راكتور اراك كه ما با آن كار تحقیقاتی انجام می دهیم الان داشته باشیم یا دو یا چهارسال دیگر از لحاظ فنی برای ما خیلی كار نمی كند.
مجری گفت این جمله را توضیح دهید یعنی چه برای ما فرقی نمی كند؟ در صورتی كه فرق آن این است كه آنها اجازه پیدا كردند كه هر 120 روز یكبار یك حرف جدید بزنند و تهدید كنند؟ مطمئن شده است كه پیچ و مهره را باز كردید و در موزه گذاشتید كه هر كاری می خواهند می كنند.
عراقچی جواب داد: آن قلب در حال ساخت است. 800 كارشناس متخصص روی این راكتور جدید در آن شركت كار می كنند و به موقع هم ساخته خواهد شد و تمام توانایی آن هم در داخل كشور است . منتها طبق برجام این كار با همراهی 5+1 و به طور مشخص با چینی ها انجام شود. برگشت پذیری را كه روی آن عنایت دارید با این منطق است كه ما برگه هایی را داشتیم كه با این برگ ها آیا درست بازی كردیم یا نكردیم؟ برگه ای كه ما داشتیم و آنها از آن می ترسیدند چه بود؟ این كه ایران در برنامه هسته ای خود منحرف به سمت سلاح هسته ای شود.
معاون سیاسی وزیر امور خارجه در پاسخ به این سوال كه شما خیال آنها را راحت كردید كه اینطور نخواهد بود ، گفت:اینطور نیست. ما خیال آنها را با دكترین های خود راحت كردیم. فتوای رهبر معظم انقلاب سلاح هسته ای را حرام می داند.
مجری گفت كه ما كاری به سلاح هسته ای نداریم بحث بر این است كه ما با یك رییس جمهور دیوانه طرف هستیم كه دیوانگی آن به نظر من یك شوی رسانه ای است و اوباما بود كه ایسا و ویزا و امثال آن را آغاز كرد. ما با دولتی طرفیم كه اگر در شما شاخص قدرت برای معامله نبیند بلایی را كه الان سر ما می آورد در می آورد دیگر. چرا ترامپ اینقدر خیالش راحت است كه هرچه به دهانش می آید به مردم ایران بگوید. چرا آن كاری را كه باید همزمان و گام به گام با آنها انجام می دادیم ظرف یكی دو ماه انجام دادیم و رفتیم و عبور كردیم و خود شما به عنوان چهره شاخص مذاكره كننده هسته ای می گویید بله 5 سال طول می كشد. حالا تا 5 دیگر او چندتا 120 روز فرصت دارد كه نكته این است.
عراقچی گفت: دو سال از اجرای برجام گذشته است. از دید آنها هنوزبحث بازگشت پذیری وجود دارد و اینكه ایران می تواند به سلاح هسته ای دست یابد. البته ما اصلاچنین دكترینی نداریم.
وی در ادامه این سوال را مطرح كرد كه فكر می كنید تمام دستاورد آنان در برجام چیست؟ اظهار داشت: تنها دستاوردشان این است كه اگر ایران اراده كند كه به سلاح هسته ای دست یابد یك سال طول بكشد ، این تنها دستاورد آنان در برجام بود.

** قانون آیسا

معاون وزیر امور خارجه افزود: قانون آیسا قانونی است كه توسط برجام ویو شده است. وقتی كنگره آمریكا تمدید كرد كماكان ویو است یعنی درعمل هیچ چیزی اتفاق نیفتاده است، این قانون در زمان برجام وجود داشت و توسط برجام ویو شد.
عراقچی ادامه داد: آیسا نقض برجام است، پای آن ایستاده ایم، شكایت كرده ایم و پای آن ایستاده ایم. در پاسخ به این سوال كه در عمل چه اتفاقی افتاده است باید گفت در عمل هیچ اتفاقی نیفتاده است زیرا رییس جمهور آمریكا بعد از تمدید برجام باز هم آن را ویو كرد.
وی در پاسخ به این سوال كه وقتی آیسا توسط آمریكا نقض شد شما چه كردید گفت: وقتی نقض شد هیات نظارت بر اجرای برجام كه به دستور رهبری تشكیل شده و مصوبات آن هم مانند مصوبات شورای امنیت ملی است تصمیم گرفتند.
معاون وزیر امور خارجه اضافه كرد: ما گزارش دادیم و گفتیم آنها آیسا را تمدید كردند و این ازنظر ما نقض برجام است ولی در عمل هیچ اتفاقی نیفتاده است، چون همان ویوی كه بود كماكان هم متوقف است.
وی گفت: عباراتی كه رییس جمهور آمریكا در مورد برجام به كار می گیرد، قابل تصور نیست . این كه بدترین و شرم آورترین توافق است و سپس از واژه توافق احمقانه استفاده می كند.
مجری در ادامه به نامه دكتر روحانی به وزیر خارجه مبنی بر پیگیری موارد نقض اشاره كرد و سوال كرد كه با چه مكانیزمی در نقض برجام یا انجام تعهدات در برجام بر آمریكا نظارت می شود، این در حالی است كه آژانس به ما نظارت می كند؟
عراقچی گفت: آژانس بر تعهدات ما نظارت می كند، ولی هیچ كسی نیست كه به تعهدات آنان نظارت كند، كدام آژانس است كه به آنان نظارت كند، شورای امنیت هم كه نمی تواند نظارت كند چون همه خودشان هستند.
وی ادامه داد: تمامی این بحث ها در زمان برجام صورت گرفت، نتیجه این بود كه ما به هیچ جا نمی توانیم مراجعه كنیم، جز به خودمان، در برجام اختیار نهایی در مورد تصمیم گیری در مورد تعهدات طرف مقابل با خود ایران است.
معاون وزیر امور خارجه گفت: در پارگراف 36 آمده اگر ما معتقد باشیم كه طرف مقابل نقض برجام كرده ، مكانیزمی وجود دارد و آن مكانیزم این است كه كمیسیون مشترك را در سطح معاونان و در قدم بعدی در سطح وزیران فعال می كنیم واگر قانع نشدیم برنامه خود را فعال كنیم یعنی ناظر و مجری خودمان هستیم.
وی افزود: بند 36 و 37 برای ساز و كار حل اختلاف است، در مورد بند 37 بسیار سو تفاهم شده است و ما بارها توضیح دادیم، بند 36 برای ما و بند 37 برای آنان است.
عراقچی ادامه داد: در بند 36 آمده اگر یكی از طرفین برجام، شكایتی از تعهدات طرف مقابل داشته باشد كمیسیون مشترك تشكیل می شود، اگر قانع نشدند، در سطح وزیران تشكیل جلسه می دهند و این یك پروسه 35 روزه است، اگر قانع نشدند دو راه باقی می ماند، اگر ما شاكی باشیم خودمان تصمیم می گیریم برنامه را فعال می كنیم ؛ اگر آنان باشند، آنان هم می توانند تحریم های خود را برگردانند.
وی گفت: اگر بخواهند تحریم های شورای امنیت را برگردانند باید به پاراگراف 37 بروند ما كاری به شورای امنیت نداریم.
در ادامه مجری پرسید كه كارشناسان می گویند چرا آژانس نمی تواند به تعهدات آمریكا نظارت كند؟ كه عراقچی گفت: آژانس یك نهاد تخصصی هسته ای است چه طوری می تواند به بانك ها و كمپانی ها نظارت كند.
وی تاكید كرد: ما پذیرفتیم كه خود نظارت كنیم در برجام ملاك و قاضی خودمان هستیم.
وی در ادامه گفت: ما اگر طرف مقابل به تعهداتش عمل نكرد چه كار باید بكنیم؟ به كجا شكایت ببریم چون اینجا جایی نیست كه آمریكا حرفش نافذ باشد. قرار بر این شد ما متكی به خودمان باشیم. انتهای پاراگراف 36 می گوید اگر ایران قانع نشد كه آنها تعهداتشان را عمل كردند، برنامه اش را احیا می كند.

** سرانجام شكایت های ایران

معاون وزیر امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره سرانجام شكایتها و پیگیری های ایران اظهار كرد: خیلی ها اصلاح شد؛ خیلی تاخیرها جبران شد؛ خیلی موارد را اصلاح كردند ، البته در فضایی كه ترامپ ایجاد كرده ما هنوز مشكل داریم. برای شركتها و بنگاههای خارجی فضای بسیار نامطلوبی ایجاد كردند.
عراقچی خاطرنشان كرد: آنچه روشن است تا زمانی كه از برجام نفع خودمان را ببریم در آن می مانیم. موارد نقض را هم از كانال خودش پیگیری می كنیم هیئت نظارت هم تصمیم می گیرد كه نهایتا باید چه كار بكنیم.
وی خواستار نگاه به تصویر از زاویه آمریكا و از دیدی كلی شد و گفت: آمریكاییها وقتی به برجام نگاه می كنند حرفهایی می زنند منتهی اینجا چندان منتشر نمی شود. می گویند ایران با برجام و بعد از برجام قوی تر و مقتدرتر شده و در منطقه تهاجمی تر رفتار می كند.
رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام اضافه كرد: این برداشت غالب در آمریكا و حتی اروپا است و سیاستش نسبت به آمریكا و اسرائیل هیچ تغییری نكرده است.
عراقچی گفت:اینكه آیا برجام علت این امر بوده ممكن است در مورد آن بحث داشته باشیم ،كاری به این نداریم اما آمریكا می گوید ایران در منطقه هر كاری دلش می خواهد می كند؛ در سوریه بشار اسد را حفظ كرده است. درلبنان ، در یمن و در اقلیم بازی امریكا را به هم زده و توانایی های دفاعی و موشكی را هم حفظ كرده است.
رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام گفت: می گویند ایران نفتش را می فروشد و پولهایش آزاد شده و مشروعیت پیدا كرده سرمایه گذاران هم به سمتش آمده اند.
وی در پاسخ به این سوال كه آیا اكنون كه ما نفت می فروشیم پولش برمی گردد؟ گفت: بله پولش برمی گردد. دو هفته پیش هم با بانك مركزی هماهنگ كردم . از اول 96 تا الان بالای 40 میلیارد دلار نفت فروختیم - زمانی چك كردم 37 میلیارد دلار - به حساب های بانك مركزی برگشته است و خرج شده است.
وی در پاسخ به این سوال كه باید به جایش باید كالا وارد كنیم، گفت: پول را مگر چه كار می كنند با آن كالا می خرند.پول هم اگر بخواهد می آید. پس پولی كه بانك مركزی برای كنترل بازار ارز در بازار می ریزد از كجا می آید؟
معاون سیاسی وزیر امور خارجه ادامه داد:بانك مركزی پول را از حسابهای خارج از كشور خود می آورد و تصمیم میگیرد ال سی باز می كند یا خرید انجام می دهد و هر چقدر هم لازم داشته باشد اسكناس داخل كشور می آورد وبرای كنترل بازار این كار را انجام می دهد .این در عمل در حال انجام است.
رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام اضافه كرد:آمریكامی گوید ایران همه كارهایش را انجام می دهد و می خواهد ایرانی كه در منطقه مقتدر شده را كنترل و محدود كند. می خواهد تحریمهای سابق نفتی، بانكی و كشتیرانی را برقرار كند و می بیند برجام مانع است.
وی یاد آور شد: تحریم های اصلی كه برجام برداشته اینها همه الان كماكان برقراراست. ایران منفعتش را می برد. هم فروش نفت برگشت و هم پول ما، كشتیرانی ، نفتكشها و بیمه هم برقرار است.
عراقچی با اشاره به حادثه كشتی سانچی گفت: كشتی سانچی كه متاسفانه غرق شد و یك تراژدی بود و در آن سی و یكی دو نفر از دست دادیم ، تمام بیمه های بین الملی را داشت كه زمان تحریمها هیچ كدام را نداشت؛هم محموله تا 200 میلیون دلار بیمه بود و هم خود كشتی، هم شخص ثالث و هم تا یك میلیارد دلار بیمه خسارت بود كه اگر الودگی ایجاد بكند این آلودگی را بیمه پرداخت بكند.
وی یادآور شد: ما در زمان تحریم این را نداشتیم خودمان بیمه كیش را درست كرده بودیم كه كشتی ها را بیمه می كرد و چون ضعیف بود كشورهای خارجی كشتی های ما را به بنادر خود راه نمی دادند. برای همین بانك مركزی یك میلیارد دلار تعهد كرد، كیش را حمایت كرد تا اگر حادثه ای رخ داد از محل آن پرداخت بكند.

**خداراشكر در زمان تحریم ها حادثه ای مثل سانچی نداشتیم

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام گفت: خدا را شكر در زمان تحریم ها حادثه ای مثل سانچی نداشتیم و الان كشتی سانچی تمام بیمه های بین المللی بر آن باربود و یك دلار به كشور خسارت وارد نشد چون همه را بیمه می دهد
وی در پاسخ به این سوال كه چرا سانچی با پرچم كشور دیگر رفت اظهار كرد: به علت مزایایی كه استفاده از پرچم این كشورها برای صاحبان كشتی ها ایجاد می كند از آن استفاده می كنند. تقریبا تمام كشورها از پرچم پاناما و دومنیكن استفاده می كنند.اتفاقا زمان تحریم اجازه این استفاده را به ما نمی دادند.
معاون سیاسی وزیر امور خارجه خاطرنشان كرد: ایران الان مقتدر شده است. رهبری هم فرمودند هیچ وقت ایران به این اندازه مقتدر نبوده است و هر كاری می خواهد انجام می دهد برای همین می خواهند جلویش را بگیرند و دوباره تحریمها را برقرار كنند ، برجام نمی گذارد لذا امریكا می گوید برجام باید از بین برود یا اصلاح شود از این جهت است.
به گفته عراقچی از دید آمریكاییها تمام پولها آزاد شده و تحریمهای بین المللی برداشته شده و ایران از تنگنای شورای امنیت بیرون آمده است. ایران امروز نفتش را می فروشد بیمه و مسائل بانكی هم راه افتاده است ولی می پرسند آقای اوبامااز برجام چه به دست آوردید جز این كه حداكثرده سال بمب اتمی ایران را عقب انداخته ای.
وی افزود:ما كه دنبال بمب نیستیم ده سال هم در تاریخ چشم برهم زدنی است. این را نتانیاهو گفت كه دو سالش هم رفت هشت سال دیگر ایران تمام محدودیت های فعلی ایران مرتفع می شود.
وی ادامه داد: ایران دوباره به صحنه بازگشته است و در منطقه هر كاری می خواهد می كند و نفت خود را می فروشد، شركت ها هم به سمتش هجوم می آورند، هواپیماهایش را می خرد، كشتی هایش راه افتادند، ثبات و امنیت و مشروعیت هم دارد.
وی افزود: ما ایران را قوی كردیم ، دید ترامپ امروز به این موضوعات است، ترامپ و آمریكایی ها می گویند ضعف برجام به دلیل بحث برجام است، می گویند كه چرا بحث موشكی در برجام نیست.
عراقچی اظهار داشت: طرف آمریكایی می گوید ایران بعد از برجام و در دو سال اخیر قوی تر شده است، آنان می گویند اگر بخواهیم ایران را تحریم هم كنیم برجام نمی گذارد.

**برجام مانع ترامپ است

وی ادامه داد: این كه تحریم های نفتی را نمی توانند برگردانند به خاطر برجام است و در این تردیدی نداریم. برجام مانع ترامپ است . ترامپ می خواهد قدرت ایران را بگیرد برای همین است كه می گوید برجام از بین برود.
عراقچی اظهار داشت: در مورد بازگشت پول های ما حاصل از برجام از مسوولان بانك مركزی بخواهید گزارش دهند، درآمد حاصل از نفت ما به حساب های بانك مركزی بر می گردد این كه چه طوری در كشور خرج شود به بانك مركزی بر می گردد
مجری در ادامه پرسید كه آیا در كشورهای دیگر این پول بلوكه است و ما مجبوریم در ازای آن كالا بخریم؟
عراقچی گفت: این حرف صد درصد غلط است، البته اصل تهاتر از اصول اقتصاد مقاومتی است ولی هم اكنون ما در نفتی كه می فروشیم پول دریافت می كنیم طبیعی است كه با پولش كالا می خریم
در ادامه مجری پرسید كه یعنی دلار به كشور باز می گردد كه عراقچی پاسخ داد: شما وقتی كه حقوقی دریافت می كنید این حقوق را به حساب شما در بانك میریزند همین كه كارت بانكی كار می كند یعنی حساب كار می كند. الان وضع دریافت درآمدهای نفتی همین است، این پول در حساب های بانك مركزی می آید آن جا هر قدر كه بخواهند خرید می كنند هر قدر كه بخواهند دلار به داخل كشور می آورند.

** ایران از برجام سود می برد

عراقچی گفت: ایران هم اكنون از نظر خودمان و هم از نظر جامعه بین الملل از برجام و منافع برجام سود می برد؛ هم نفت می فروشد ،هم سرمایه گذاری جذب كرده است.
وی تاكید كرد: امروزخطر سرمایه گذاری در ایران یك درجه كاهش یافته و شرایط بین المللی به شدت برای ایران مساعد شده است.
در ادامه مجری پرسید كه چگونه باید ترامپ را كنترل كنیم كه عراقچی پاسخ داد: ما هستیم كه منافع خودمان را از برجام تشخیص می دهیم، اگر تحریم های علیه ما برداشته نشده باشد جایی شكایت نمی كنیم بلكه خودمان تصمیم نهایی را می گیریم.
عراقچی گفت:هم آیسا و هم كاتسا كه شما گفتید در عمل هنوز هیچ تفاوتی ایجاد نكرده، ما دعوای حقوقی مان را با آمریكا داریم، شكایت هم می كنیم، مدعی هم هستیم، ولی وقتی هم آیسا و هم كاتسا هنوز یك دلار از فروش نفت ما كم نكرده، هنوز بیمه های ما را دست نزده، همه منافعی كه می بریم، حالا من نمی خواهم مدام تكرار كنم، طبیعی است كه نمی آییم به خاطر چیزی كه در عمل هیچ آثاری ندارد فقط اعتراض حقوقی كنیم .
وی ادامه داد:ما بعنوان ناظر بر برجام- هیئت ناظر بر برجام، یعنی خود ما هستیم - تصمیم می گیریم كه تا كجا منافع مان از برجام تامین می شود و كجا تامین نمی شود . از هر جا كه تامین نشود تصمیم می گیریم كه طبق ماده 36 از برجام خارج شویم. كجای این كار بد است؟ ما اختیارمان را به هیچ نهادی بین المللی نداده ایم، ما می گوییم دست آژانس هم نباید بدهیم.
معاون سیاسی وزیر امور خارجه گفت:بر فرض اینكه آژانس می توانست انجام دهد، ما اختیار جمهوری اسلامی در برجام را دست هیچ كسی ندادیم، دست خودمان است، هر گاه احساس بكنیم كه دربرجام از منافعی كه باید بهره مند شویم ، نشدیم و تعهداتی كه آنها باید انجام بدهند، ندادند، خودمان تصمیم می گیریم و طبق منافعمان عمل می كنیم، اگر منافعمان اقتضا می كند كه خروج از برجام، حتما این كار را انجام می دهیم .تعارفی نداریم.
به گزارش ایرنا در ادامه برنامه مجری برنامه گفت: این سوالی كه پرسیده می شود راجع به ماده 37 است؟ یعنی مكانیزمی كه منتهی می شود به شورای امنیت سازمان ملل، این را هم توضیح بدهید، آیا ما می توانیم ارجاع بدهیم به لحاظ حل اختلاف، یعنی وقتی اختلافاتمان در كمیسیون مشترك برطرف نشد، آیا می توانیم به شورای امنیت برویم؟ برای ما پیش بینی نشده است.
عراقچی پاسخ داد: ماده 37 مربوط به ما نیست، مربوط به آنهاست، ماده 36 مربوط به ما هست، آخرین جمله ماده 36 می گوید آن طرف شاكی كه – اگر در كیسی ما باشیم – می تواند برگردد تعهدات خودش را به صورت جزئی یا كلی كنار بگذارد . 37 اصلا برای ما نیست، اگر آنها بخواهند شاكی باشند و بخواهند برجام را بهم بزنند برای برگرداندن تحریم های شورای امنیت باید مكانیزم ماده 37 را فعال كنند، ما اصلا ارتباطی به 37 نداریم.
یامین پور با نقل قولی از وزیر نفت درخصوص مشكلات مراودات بانكی در كره و چین برای انتقال پول پس از وصول گفت:من خواهش می كنم دعوت بكنید از مسئولان بانك مركزی، مشكلات بانكی ما از چند دسته است و از چه قسمی؟ تحریم های به اصطلاح ناشی از هسته ای در سه حوزه اصلی بود، یعنی حوزه های مختلف داشت، سه حوزه آن كلیدی بود، حوزه انرژی یعنی نفت، گاز و پتروشیمی، حوزه حمل و نقل كه بحث كشتیرانی و نفت كش ها و ... بود و سوم حوزه بانكی و مالی.
به گفته معاون وزیر امور خارجه ما در دو حوزه اول كامل به حالت عادی برگشتیم،به طوری كه در حوزه تولید نفت، فروش نفت، صادرات نفت، سرمایه گذاری در صنعت نفت هیچ مشكلی نداریم، در حوزه حمل و نقل هم هیچ مشكلی نداریم.
وی با بیان اینكه در حوزه مالی و بانكی هنوز به وضعیت عادی برنگشتیم،گفت:علت كاملا در مسائل بیرون از برجام است، همه تحریم هایی كه باید برجام بر می داشت، آن را برداشته است ولی مشكلات مالی وبانكی ما چند مقوله دیگر هم دارد، یكی از آن ها تحریم های اولیه آمریكا، تحریم های اولیه آمریكا به ما اجازه دسترسی به سیستم دلار را نمی دهد و متاسفانه سیستم دلار در دنیا یك سیستم غالبی است و این ربطی هم به هسته ای هم ندارد.
عراقچی افزود: از قبل از هسته ای این تحریم ها را گذشته بودند و هنوز هم وجود دارد و چون مثل خیلی از كشورها مثل كره، سیستم ارزی آن ها، ارز جهانی نیست، ژاپن خودش ین آن ارز جهانی است ولی كره نیست، ارز كره با دلار آمریكا گره خورده، در مورد پول مشكلاتی داریم كه راه هایی پیدا شده. است.
رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام ادامه داد:دسته سوم از مشكلات بانكی ما بر می گردد به مسائل ناشی از پولشویی و همین قوانینی كه مربوط به FATF است كه این هم داستان خودش را دارد كه این هم موانعی را ایجاد كرده است.البته علل دیگری هم وجود دارد، واقعا از مسئولین بانكی ما بپرسید، هیچ تحریمی در برجام نیست كه باید برداشته می شده است و برنداشته شده است ولی مشكلات دیگر كماكان وجود دارد.
رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام در پاسخ به این سوال كه آیا ترامپ می خواهد ما در برجام بمانیم یا خیر؟ گفت:ترامپ آرزوی خروج ما از برجام را دارد، یعنی بهترین سناریو برای آمریكا این است كه برجام به هزینه ایران پاره شود.
وی خاطرنشان كرد:در مورد ترامپ به همان دلیل كه عرض كردم، این ها معتقدند ایران قدرتمند شده است، به دلایل درونی خودش، می خواهند محدودش بكنند اما برجام نمی گذارد، می خواهند از منابع نفتی محرومش كنند، برجام نمی گذارد.

** ماجرای نامه بی سابقه سناتورها به رهبران ایران

عراقچی گفت:آقای ترامپ در تبلیغات انتخاباتی خود گفت من اگر پیروز شوم برجام را پاره می كنم.در اسفند 93 موقعی كه چهار الی پنج ماه به پایان مذاكرات مانده بود و تقریبا چشم اندازهایی كه ما به توافق می رسیم مشخص شده بود، 47 سناتور جمهوری خواه آمریكا یك نامه ای به رهبران ایران نوشتند، نامه سرگشاده بود، اگر خاطرتان باشد، در آن نامه كه نامه جالبی بود، چون واقعا در روابط بین الملل بی سابقه است به رهبران ایران نوشتند كه به رییس جمهور ما اعتماد نكنید، رییس جمهوری بعدی می تواند برجام را – به تعبیر آن ها- با گردش یك قلم از بین ببرد، یعنی با یك امضا.
وی گفت:راست هم می گویند، رییس جمهور ترامپ با گردش یك قلم و یك امضا می تواند برجام را از بین ببرد، می توانست امضا كند كه همه ویورهاباطل شود و با یك دستور اجرایی جدید همه تحریم ها برگردد و ترامپ واقعا این اختیار را دارد.
عراقچی گفت:از آن موقع كه آنها هشدار می دادند یك سال و یك ماه گذشته است. می خواهد یك امضا بزند ولی نمی تواند و تمام حیثتش را پای آن گذاشته است. نمی توانیم بگوییم این جنگ زرگری است.
وی افزود:مگر می شود یك رییس جمهوری یك سال و خرده ای تمام حیثیت خود را بگذارد و بگوید برجام ننگین است و من آن را پاره می كنم و من آن را درست می كنم و اصلاح می كنم و بعد نتواند بكند. البته ممكن است كه در آینده این كار را بكند اما حداقل تا الان نتوانسته این كار را انجام دهد.
معاون سیاسی وزیر امور خارجه در پاسخ به این سوال كه ترامپ در آخرین اظهارات خود گفت كه (محدودیتها)باید ابدی شود و به طور مدام باشد،گفت: بله. ایراداتی كه آنها به برجام می گیرند این است كه چرا به موضوع موشكی اشاره نشده است چرا دسترسی نظامی در آن نیست و چرا دوره آن فقط ده سال است.
عراقچی خاطرنشان كرد:آقای ترامپ در سخنرانی گفت اگر من بودم صد سال می گذاشتم و الان دارد می گوید ابدی، یعنی این كه تو آمدی همه تحریم های ایران را برداشتید و دست آن را همه جا باز كردید و چه چیزی نصیب شما شد. الان فقط برای دسترسی پیدا نكردن به بمب ده سال زمان گذاشتید.
وی تصریح كرد:باید مدام تكرار كنم كه سوء تفاهم برای هیچ كس نشود كه جمهوری اسلامی ایران دنبال سلاح هسته ای نبوده و نیست و نخواهد بود ولی آنهایی كه آن سوء تفاهم را دارند این گونه فكر می كنند.
رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام در ادامه گفت: بعد از این كه ترامپ رییس جمهور شد تصورش این بود كه می آید برجام را پاره می كند. آن موقع فهمید كه این كار هزینه بالایی دارد.
معاون سیاسی وزیرامور خارجه افزود:برجام بخشی از قطعنامه 2231 شورای امنیت است و یكی از كارهایی كه آن موقع كردیم كه اتفاقا به خاطر همین نامه آن 47 نفر بوده است ، گفتیم كه شورای امنیت سازمان ملل باید برجام را تایید كند و در عمل برجام را بخشی از قطعنامه شورای امنیت كردیم. قطعنامه 2231 شورای امنیت دو ضمیمه دارد كه ضمیمه اول آن برجام است.
عراقچی خاطرنشان كرد: آقای ترامپ اگر بخواهد برجام را پاره كند باید به عنوان یك عضو دائم شورای امنیت قطعنامه شورای امنیت را پاره كند و بعد همه اروپا و همه جامعه بین الملل پشت سر برجام ایستاده بودند و ایران هم هیچ بهانه ای دست آنها نداده بود. گزارشات آژانس پی در پی تایید می كرد كه ایران به تعهدات خود عمل كرده است. بنابراین فهمید كه پاره كردن برجام هزینه دارد.
رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام گفت:اولین كاری كه كرد چه بود؟ تلاش كرد كه ایران را به موضعی بیندازد كه ایران خود از برجام خارج شود. در سه تا چهارماه اول فشار روانی سنگینی با همین قوانین كاتسا و گذاشتن اسامی مختلف در لیست بر ما وارد كرد كه خوشبختانه این هوشمندی در كشور وجود داشت كه اگر ترامپ می خواهد برجام را پاره كند ، پاره كند ولی به هزینه خودش نه به هزینه جمهوری اسلامی؛ لذا نا امید شد و به سراغ اروپایی ها رفت.
وی ادامه داد: اروپایی ها هم مقاومت كردند و ماه اكتبر ارجاع داد به كنگره و كنگره دوماه وقت داشت كه تحریم ها را برگرداند كه كنگره هم ناتوان ماند كه به دلایلی كه اگر بخواهم بگویم وقت زیاد می گیرد.
معاون وزیر امور خارجه اظهار داشت : الان(ترامپ) دوباره به سراغ اروپایی ها آمده و به آنها ضرب الاجل داده است .بیانیه 12 ژانویه ترامپ را ببنید می گوید این آخرین شانس است و متحدین اروپایی من یا بامن هستند یا با ایران ؟

**مواضع خوب اروپا نسبت به برجام

وی در پاسخ به این سوال كه به نظر شما اروپایی ها چكار خواهند كرد؟گفت: اروپایی ها تا الان مواضعشان ، مواضع خوبی نسبت به برجام بوده است. البته اینكه در آینده چه تصمیمی می گیرند حتما نمی شود پیش بینی كرد.
مجری گفت آن مواضعی كه ترزا می و گابریل در راستای مواضع ترامپ گرفتند این بود كه نگرانی های ترامپ باید برطرف شود.
عراقچی جواب داد: باید تفاوت قائل شویم.غربی ها از اول انقلاب با ما در چهارموضوع اختلاف داشتند. بحث حقوق بشر، تروریسم كه منظور بحث حزب الله و رژیم صهیونیستی بود، بحث موشكی و در این 10 تا 15 سال اخیر هم بحث هسته ای ما این موضوعات بوده اند.
وی با بیان اینكه ما با برجام بحث هسته ای را حل كردیم گفت: اختلافات ما در سه موضوع دیگر باقی است.اروپایی ها نسبت به برنامه موشكی ما نگرانی دارند. به خصوص اگر برد موشك های ما به سمت قاره پیما برود اروپا هم مسلما نگرانی خواهد داشت.
مجری در ادامه گفت چیزی كه روشن است این است كه برجام در نگاه ترامپ ابزاری است كه به وسیله آن فشارها را به حوزه های دیگر مانند موشكی و منطقه ای گسترش دهد.
عراقچی پاسخ داد: موضع ما در این زمینه كاملا روشن و قاطع بوده است كه برجام نه مذاكره مجدد می شود و نه الحاقیه به چیزی خواهد بود و نه به هیچ موضوع دیگری ربطی دارد.

**تصمیم درباره مصلحت كشور به عهده ما نیست

وی در پاسخ به این سوال كه آیا شما برای مكمل برجام گفت و گو نخواهید كرد؟ گفت: اصلا گفت و گو نخواهیم داشت. گفت و گو نخواهیم كرد و این برای آینده است. گفت و گو نكردیم و الان هم گفت و گو نخواهیم كرد. این كه نظام در هر مقطعی برای مصلحت خود چه تصمیمی می گیرد آن اصلا با من نیست.
معاون سیاسی وزیر امور خارجه تصریح كرد:موضع ما الان كاملا روشن و منطقی است. ما به هیچ وجه برای برجام مذاكره مجدد نخواهیم كرد برای مكمل برجام و اضافه بر آن اصلا مذاكره ای نخواهیم كرد و برجام هم به هیچ موضوع دیگری ارتباطی ندارد چه در بحث موشكی و چه در بحث منطقه ای.
عراقچی گفت:اروپایی ها تا الان این تفكیك را رعایت كردند كه بله برجام به هیچ موضوع دیگری ربطی ندارد و برجام باید رعایت و اجرا شود ولی نگرانی هایی با ایران داریم كه باید در جای دیگری با ایران ممكن است صحبت كنیم كه تا الان ما صحبت نكردیم.امیدوارم كه اروپا در این موضع خود بماند اما آنها هستند كه باید تصمیم بگیرند كه برجام را می خواهند.
به گزارش ایرنا مجری گفت كه چقدر اروپایی ها مهم هستند ما این جمله دكتر روحانی را یادمان نمی رود كه اروپایی ها با آمریكا می بندند و ما باید برویم دم كدخدا را ببینیم . اروپایی ها چقدر مهم هستند كه در مواجهه با ترامپ روی آنها حساب كنیم. بخصوص این حرف های ترزا می و كارگروهی كه انگلیس به طور مشترك با آمریكا تشكیل داده است و سفری كه تیلرسون به لندن داشت نشان می دهد كه اروپا در مسیر ترامپ حركت می كند.
عراقچی جواب داد: هیچ كس تردید ندارد كه اروپا و آمریكا متحدین راهبردی یكدیگر هستند. یك جناح و یك بلوك هستند و روابط راهبردی بسیار جدی دارند. در عین حال اختلافاتی هم با هم دارند كه این را هم كسی نمی تواند انكار كند. در مورد ناتو و پیمان آب و هوای پاریس، پیمان تجارت اختلاف دارند. در مورد قدس شریف هم اختلافشان را نشان دادند و در مورد برجام هم اختلاف دارند.
معاون سیاسی وزیرامور خارجه گفت:این كه ما روابطمان را چگونه مدیریت می كنیم و این كه آیا قادر هستیم در این اختلافی كه آمریكا و اروپا در مورد برجام پیدا كردند اروپا را در سمت برجام یعنی چین ، ایران و روسیه نگه داریم این خود یك بحث دیپلماسی است.

**دیپلماسی یعنی یارگیری در برابر دشمن

عضو ارشد تیم مذاكره كننده هسته ای كشورمان اضافه كرد: اصلا دیپلماسی یعنی همین كه شما بتوانید در عرصه بین المللی در مقابل دشمنان خود یارگیری داشته باشی و منافع دیگران را در جهت منافع خود قرار دهید و یا منافع خود را در جهت منابع دیگران كه بتوانید با دشمنانت مقابله كنید.
وی ادامه داد:این كاری بود كه در یك سال گذشته موفق شدیم. یعنی در یكسال گذشته این آمریكا بوده است كه در مورد برجام منزوی شده است.
عراقچی افزود: اروپایی ها ، چین و روسیه حمایت از برجام را داشته اند و این كه برجام باید باقی بماند این كه برجام به هیچ موضوع دیگری ربطی ندارد و این كه ایران پای بند بوده است و هیچ دلیلی برای از بین بردن برجام وجود ندارد بر این مواضع پایبند بودند و این آمریكا بوده كه منزوی شده است و این تعبیری است كه رسانه های آمریكایی هم خیلی آن را به كار برده اند.
وی خاطرنشان كرد:آقای ترامپ در یك سال گذشته خیلی تلاش كرد و منزوی بود و در شورای امنیت هم منزوی شد. موضوع موشكی ایران را یكی دوبار در شورای امنیت برد تا حداقل یك بیانیه مطبوعاتی از شورای امنیت بگیرد كه كامل ناتوان ماند.
عراقچی افزود:این اواخر موضوع آشوب ها در ایران را به شورای امنیت برد و حتی متحدین اروپایی آن هم در شورای امنیت همراهی نكردند و جلسه ای كه قرار بود محكومیت سركوب مردم در ایران شود تبدیل به جلسه حمایت از برجام شد.
معاون سیاسی وزیر امور خارجه گفت:اینها بالاخره یك مقدار هنر دیپلماسی هم هست كه شما بتوانید در بین دشمنان و بین طرف ها و رقبا اختلاف ایجاد كرده و منافع خود را تامین كنید.
مجری در ادامه سوال كرد كه پایان این 120 روز چه خواهد شد واین خط و نشانی كه دوباره آقای ترامپ كشید و گفت كه این بار آخر است كه من این را امضا می كنم مگر این كه تغییراتی در آن ایجاد شود را چطور می بینید
عراقچی جواب داد: آقای ترامپ دفعه قبل هم گفته بود بار آخر است. یعنی در ماه اكتبر هم كه آمد و موضوع را به كنگره حواله داد و گفت كه كنگره ومتحدین ما دوماه فرصت دارند كه تحریم ها را بگردانند یا برجام را اصلاح كنند و اگر این كار را نكنند من خودم تصمیم می گیرم و برجام خاتمه پیدا خواهد كرد.
رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام در پاسخ به این سوال كه اگر ترامپ این كار را كرد ما چه كار خواهیم كرد؟گفت: ما سیاستمان كاملا روشن است و رهبر معظم انقلاب هم اعلام كردند.در صورتی كه آمریكا از برجام خارج شود طبیعی است كه برجامی در كار دیگر نخواهد بود و ما طبق منافع خودمان رفتار خواهیم كرد.
وی با تاكید براینكه برای همه سناریوها آمادگی داریم، گفت: این كه چه حالت هایی پیش بیاید بعد از خروج آمریكا همه پیش بینی شده است. چند سناریو طراحی شده است و برای هر كدام شیوه عمل تعریف شده و در كمیسیون نظارت بحث شده است.
عراقچی خاطرنشان كرد:حتی اگر آمریكا باقی بماند و بخواهد همین سیاست بلاتكلیفی را ادامه دهد كه بعید می دانم كه بعد از این چهارماه با همه این تهدیداتی كه كرده اگر بخواهد ویورها را تمدید كند كسی وقعی به این فضاسازی های آقای ترامپ بگذارد.ما برای همه سناریوها آمادگی داریم و روی همه آنها فكر كردیم.
معاون سیاسی وزیر امور خارجه در پاسخ به این سوال كه آیا هزینه ای هم آمریكا متقبل خواهد شد یا نه گفت: ما سر این اختلاف نظر داریم . ما مواد غنی شده مان را دادیم و به جای آن 200 كیلو كیك زرد گرفتیم. اراك ما تبدیل به اراك مدرن تر و با استانداردهای بین المللی تبدیل می شود .
وی تصریح كرد:اصلا فراموش نكنید ما الان روی نسل های جدید سانتریفوژهایمان در حال كار هستیم. خط قرمزهایی كه رهبری داشتند بحث تحقیق و توسعه ما در برجام بود كه آر اند دی ما در برجام حفظ شده است و یك سال است كه به ماشین IR8 گاز تزریق می كنم.
عراقچی خاطرنشان كرد:سانتریفیوژهایی كه همه جمع شد IR1 بود در حالی كه آینده صنعت غنی سازی ایران IR1 نیست . IR1 یك سو است . شما برای این كه سوخت یك سال نیروگاه بوشهر را تامین كنید به 130هزار سو نیاز دارید.

** هزینه آمریكا برای خروج از برجام

به گزارش ایرنا ، رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام در پاسخ به این سوال كه آیا آمریكا برای خروج از برجام هزینه ای پرداخت خواهد كرد،گفت: من می خواستم این را بگویم كه هزینه هایی كه ما پرداخت كردیم هزینه های كلیدی و حیاتی نیست. همه اینها برگشت پذیر است. اگر آقای ترامپ یا هركس دیگر می دانست كه اگر از برجام خارج شود هزینه ای پرداخت نمی كند تا حالا این كار را كرده بود.
وی در پاسخ به این سوال كه این هزینه چیست؟ اظهار كرد: هزینه های آن خیلی روشن است. برای اروپایی ها این روشن است برای آمریكایی ها هم روشن خواهد شد. می دانند كه برجام نقش مهمی در امنیت منطقه غرب آسیا دارد. منطقه غرب آسیا با این همه بحران و درگیری و جنگ داخلی روبرو است مسلما اگر یك بحران جدید به پیچیدگی بحران هسته ای به آن اضافه شود حتما منطقه امن تری نخواهد بود.
رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام در پاسخ به این سوال كه یعنی آنها با برجام منطقه را امن كردند گفت: منطقه غرب آسیا منطقه پرآشوبی است و برجام یكی از بحران های منطقه را مدیریت كرد. این مسئله می توانست به جاهای باریك كشیده شود. الان هم اگر برجام نباشد این می تواند به بحران بسیار سنگینی تبدیل شود.
وی تصریح كرد:بنابراین حتما منطقه ناامن فعلی بدون برجام وضعیت بهتری نخواهد داشت به خصوص برای اروپایی ها كه امنیت آنها با امنیت غرب آسیا تقریبا گره خورده است آنهایی كه یك موج مهاجرت همه چیز آنها را بهم می زند می دانند كه امواج جدید مهاجرت چگونه خواهد بود.
مجری گفت جواب سوال من را بدهید كه آیا آمریكا برای خروج از برجام هزینه ای پرداخت خواهد كرد
عراقچی گفت: من می خواستم این را بگویم كه هزینه هایی كه ما پرداخت كردیم هزینه های كلیدی و حیاتی نیست. همه اینها برگشت پذیر است.
اگر آقای ترامپ یا هركس دیگر می دانست كه اگر از برجام خارج شود هزینه ای پرداخت نمی كند تا حالا این كار را كرده بود.
مجری باز پرسید كه این هزینه چیست؟
عراقچی گفت: هزینه های آن خیلی روشن است. برای اروپایی ها این روشن است برای آمریكایی ها هم روشن خواهد شد. می دانند كه برجام نقش مهمی در امنیت منطقه غرب آسیا دارد. منطقه غرب آسیا با این همه بحران و درگیری و جنگ داخلی روبرو است مسلما اگر یك بحران جدیدی به پیچیدگی بحران هسته ای به آن اضافه شود حتما منطقه امن تری نخواهد بود.
وی تصریح كرد:تمام دستاورد آنها در برجام این نیست كه جلوی بمب اتمی ایران را گرفتند از دید خودشان این است كه یكسال فاصله انداختند به نام برك آف تایم یعنی این كه در عرض یك سال همه چیز می تواند به حالت اول برگردد.یعنی آن چیزی كه آنها از آن نگرانند می تواند برگردد.

عراقچی در پایان به شروط رهبری اشاره كرد و گفت: از اول مذاكرات تا آخر مذاكرات آنچه برای ما ملاك بود رهنمودها و تعابیر و خط قرمزهای ایشان بود. شروطی كه ایشان در زمان تایید برجام گذاشتند برای همه ما مهم و كلیدی بوده و هست.
وی افزود:از شرط شماره یك یعنی از اول تا آخر را یكی یكی بخوانیم ببینیم كه اجرا شده است یا نه؟ یكسری از این شرط ها مربوط می شد به قبل از اجرایی شدن برجام. یعنی تا وقتی اینها اجرا نمی شد ایشان اجازه اجرایی شدن نمی دادند.
معاون وزیر امور خارجه گفت:این شرط ها محقق شد كه اجازه اجرایی شدن دادند و یكسری از آن هم مربوط به زمان اجرا بود وما معتقدیم كه اجرا شده است و در مورد یكی از آن اختلاف نظرهایی است كه می توانم توضیح دهم ولی به هرحال این 9 شرط به جز یكی از آن ها كه یك مقدار بحث دارد 8 تای دیگر آن صد در صد اجرا شده است.
وی در پایان تصریح كرد:بحث برجام را واقعا ملی نگاه كنید. بحث برجام دولتی و سیاسی نیست یك موضوع ملی است و اگر ملی به آن نگاه كنیم بحث عزت ملی واقعا در آن اتفاق افتاده است.

سرخط اخبار سیاست