سخنگوي ارتش: احياي ناوشكن دماوند به زودي آغاز مي شود

انزلي - ايرنا - سخنگوي ارتش جموري اسلامي ايران گفت: صرفا بدنه ناوشكن دماوند آسيب ديده است و محدوديتي براي احياي مجدد ناوشكن وجود ندارد و عمليات احياي آن بزودي آغاز مي شود.

به گزارش ايرنا از روابط عمومي ارتش جمهوري اسلامي ايران، امير سرتيپ دوم تقي خاني سخنگوي ارتش ج.ا.ا گفت: ناوشكن دماوند كه به هنگام ورود به بندر بر اثر شرايط نامساعد جوي و درياي طوفاني پس از برخورد با موج شكن در درياي خزر دچار سانحه شده بود، با وجود استمرار وضعيت جوي نامساعد، كارشناسان متخصص بلافاصله به منظور بررسي وضعيت به محل اعزام و متوجه آسيب جدي در سطح بدنه زير آب و لزوم باز شدن قطعات و انتقال آن به كارخانه براي احياء مجدد شدند.
وي افزود: در اولين اقدام، تمام سامانه هاي حياتي، حساس و ارزشمند ناوشكن با تلاش شبانه روزي متخصصان برغم تداوم شرايط نامساعد جوي و طوفاني بودن دريا با دقت و به صورت استاندارد جدا و براي نصب مجدد پس از تعميرات اساسي و احياء ناوشكن به كارخانجات كشتي سازي شهيد تمجيدي وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح منتقل شد.
سخنگوي ارتش تصريح كرد: با توجه به عمق كم آب در محل سانحه كه حدود 4 تا 5 متر است امكان غرق شدن ناوشكن دماوند وجود ندارد و براي جابجايي بلوك هاي بدنه لازم است قسمت هاي به هم متصل شده، جدا و براي تعمير و بازسازي اساسي به كارخانه كشتي سازي منتقل شود.
وي با اشاره به فرايند عمليات جداسازي، برداشت و احياي مجدد ناوشكن تصريح كرد: مشابه اين گونه سوانح و چنين اقداماتي براي مهار سانحه و احياي كشتي هاي نظامي در صنعت دريايي جهان به طور معمول وجود دارد.
سرتيپ تقي خاني اظهار داشت: در اين فرايند طي 24 ساعت گذشته به علت طوفان شديد و بالا آمدن سطح آب دريا ، قسمت روسازه آلومينيومي كه به طور كامل تخليه و براي جابجايي آماده شده بود، به آب افتاده و باقي مانده بدنه شناور به پهلوي راست قرار گرفته كه بلافاصله پس از بهبود شرايط جوي در اولين فرصت اين بخش از بدنه شناور و ساير قسمت هاي باقي مانده نيز جدا و به كارخانه منتقل مي شود.
وي با بيان اينكه صرفا بدنه ناوشكن آسيب جدي ديده است، خاطر نشان كرد: هيچ محدوديتي براي احياي مجدد ناوشكن دماوند وجود ندارد و به دليل بومي بودن تمام بخش هاي آن با انتقال قطعات جداشده به زودي عمليات احياي ناوشكن دماوند و بازگشت آن به چرخه عمليات آغاز مي شود.
ناوشكن دماوند، 20 دي ماه گذشته هنگام ورود به بندر، به علت تغييرات ناگهاني وضعيت جوي، افزايش سرعت باد و طوفان شديد در درياي خزر، با موج شكن‌ در انزلي برخورد جزئي داشته است.
منطقه چهارم دريايي امام رضا (ع) و ناوگان شمال در شهر ساحلي انزلي مستقر است.
ناوشكن جمهوري اسلامي ايران دماوند (جماران 2) در كلاس موج، طراحي و در صنايع دريايي شهيد تمجيدي بندرانزلي ساخته شده است.
خبرنگار:رضا اكبري**انتشاردهنده:كبيري
7471/2007