فرانس پرس: نیروهای شورای انتقالی مقر دولت مستعفی را در جنوب یمن به كنترل خود در آوردند

تهران - ایرنا- 'فرانس پرس' گزارش داد: نیروهای 'شورای انتقالی جنوب یمن'، كنترل مقر دولت مستعفی این كشور به ریاست 'عبدربه منصور هادی' در شهر عدن را به دست گرفتند.

بر اساس این خبرگزاری، پس از درگیری های صبح امروز (یكشنبه) میان دو طرف، نیروهای شورای انتقالی، مقر دولت مستعفی در عدن در جنوب یمن را به كنترل خود درآوردند.
بر اساس گزارش فرانس پرس، نیروهای شورای انتقالی دهها نفر از عناصر وابسته به دولت مستعفی را بازداشت كرده اند.
منابع امنیتی یمن نیز گزارش دادند كه چهار تن از عناصر وابسته به دولت مستعفی و دو تن از عناصر شورای انتقالی در درگیری ها میان دو طرف كشته شده اند.
'احمد بن دغر' نخست وزیر دولت مستعفی، شورای انتقالی مورد حمایت امارات را به كودتا متهم كرده و از عربستان و امارات خواست تا شهر عدن را نجات دهند.
خبرگزاری اسپوتنیك نیز به نقل از یك منبع میدانی در یمن گزارش داد كه نیروهای وابسته به شورای انتقالی در جنوب یمن 'ابراهیم حیدان' فرمانده 'حزب اصلاح' را در پایگاه نظامی 'طارق' در عدن بازداشت كرده اند.
منابع نظامی یمنی اعلام كردند كه درگیری ها همچنان میان نیروهای شورای انتقالی و دولت مستعفی در عدن ادامه دارد.
احمد بن دغر نخست وزیر دولت مستعفی و فراری یمن خواستار آتش بس و پایان دادن به درگیری ها در عدن شده است.
شورای انتقالی جنوب یمن به عنوان تشكل مورد حمایت امارات، به منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی یمن تا امروز (یكشنبه) را برای انحلال كابینه به ریاست 'احمد عبید بن دغر' مهلت داده بود.
شورای انتقالی جنوبی یمن در ماه می گذشته با حمایت امارات تشكیل شد و یكی از اهداف اصلی این شورا اجرای طرح جدایی جنوب یمن از شمال این كشور است.
تشكیل جریان حكومتی موازی به وسیله امارات در برابر دولت مستعفی یمن كه مورد حمایت عربستان است، می تواند به تقابل ریاض و ابوظبی كه در طول سه سال گذشته كه سركرده تجاوز به یمن بودند، منجر شود.
دولت مستعفی یمن از بیم اعتراض های گسترده حامیان شورای انتقالی جنوب یمن، هرگونه تجمع و تحصن در شهر عدن (پایتخت موقت) خود را ممنوع اعلام كرد و از ورود گروه های مسلح به داخل این شهر جلوگیری به عمل آورد.
این در حالی است كه گروه های مسلح جنوب یمن یكشنبه هفته گذشته در این شهر حالت فوق العاده اعلام و دولت مستعفی را به فساد، بكارگیری توان و امكانات خود برای مقابله با مردم مناطقی جنوبی و طرح ملی آن متهم كردند.
درگیری های فعلی در جنوب یمن درگیری دو طرف برای تسلط بر بخش جنوبی این كشور است.
خاورم**9366**1651
مترجم:صغری رحیمی-انتشاردهنده:مسعودجعفریان

سرخط اخبار جهان