موسسات قرآنی درقم از موازی كاری بپرهیزند

قم-ایرنا-مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم گفت: موسسه های قرآنی استان با همكاری و همفكری، از ظرفیت ها و توانمندی های یكدیگر استفاده كرده و از موازی كاری پرهیز كنند.

به گزارش روز یكشنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم، سید موسی حسینی كاشانی در نخستین جلسه هم اندیشی مدیران موسسات قرآن و عترت استان در سالن اجتماعات مجتمع فرهنگی - هنری شهید سید مرتضی آوینی، افزود: جموعه های قرآنی با همكاری و همفكری و استفاده از ظرفیت ها و توانمندی های یكدیگر، كارهای بر زمین مانده را می توانند انجام دهند تا ان شاءالله در آینده اقدام های ارزنده تری رقم زده شود.
وی تاكید كرد: ضروری است كه آنها از فعالیت ها و برنامه های همدیگر اطلاع داشته باشند و از تجربه های یكدیگر بهره ببرند و به جای شروع كردن هر كاری از مرحله صفر، ادامه دهنده راه دیگران باشند.
وی با تاكید بر ضرورت اطلاع رسانی برنامه های قرآنی در سطح استان قم خاطرنشان كرد: باید تلاش و كوشش كنیم تا افراد جدیدتر و بیشتری را زیر پوشش فعالیت های قرآنی و معارف اسلامی بگیریم.
حسینی با اشاره به برگزاری هفته قرآن و عترت استان قم از 12 تا 18 اسفند ماه امسال گفت: برگزاری این هفته، ظرفیت جدید و یك بستر تبلیغاتی بهتری را برای فعالان قرآنی فراهم می سازد تا با استفاده از آن بتوانند فعالیت ها و برنامه های خود را به مردم اطلاع رسانی كنند.
وی با تاكید بر هم اندیشی و تبادل تجربه ها، نظرها و دیدگاه ها میان موسسه های قرآنی و تداوم برگزاری چنین نشست هایی افزود: از قم انتظار انجام برنامه های جدید می رود و برای رساندن پیام قرآن می توان از ابزار هنر نیز در رشته های گوناگون هنری استفاده كرد و لازم است كه موسسه های قرآنی در این زمینه نیز مشاركت داشته باشند.
وی با بیان این كه قم می تواند در امور قرآنی نیز الگو در سطح كشور باشد، خاطرنشان كرد: امور قرآنی از دغدغه ها و علاقه مندی های شخصی اینجانب است و در این زمینه تمام توان خود را به كار خواهم گرفت.

* برخی از موسسه های قرآنی قم فعالیتشان در سطح ملی است
مشاور امور قرآنی مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم نیز در این جلسه گفت: موسسه های قرآنیِ فعال و ارزنده ای در استان داریم كه برخی از آنها در حوزه هایی مانند حفظ و پژوهش های قرآنی در سطح ملی فعالیت دارند.
حجت الاسلام والمسلمین علی اكبر شفیعی با اشاره به ویژگی های استان اظهار كرد: این انتظار از قم می رود كه با تلاش موسسه ها و فعالان قرآنی قم، در سطح كشور الگو باشد.
وی هدف از برگزاری هفته قرآن و عترت استان قم را، اُنس با قرآن كریم در جامعه برشمرد و تصریح كرد: همه موسسه های قرآنی در این زمینه توانمند هستند و می توانند اقدامِ عملی و مشاركت های خوبی داشته باشند.
وی آخرین مهلت ارسال آثار برای جشنواره هفته قرآن و عترت استان قم را تا ٣٠ بهمن ماه جاری اعلام و بیان كرد: علاقه مندان برای شركت در این جشنواره می توانند به تارنمای اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی به نشانی اینترنتی https://qom.farhang.gov.ir مراجعه كنند.
حبیب الله عزیزی رئیس هیات مدیره اتحادیه موسسات قرآن و عترت استان قم نیز در این جلسه، بر برگزاری چنین برنامه هایی به صورت فصلی تاكید و اظهار كرد: لازم است كه موسسه های قرآنی با ارائه برنامه های كاربردی، با یكدیگر مشاركت و هم افزایی داشته باشند.
هم چنین در این جلسه علی رضازاده عضو هیات مدیره و مدیر كارگروه قرآنی اتحادیه موسسات قرآن و عترت استان قم، ضمن پاسخگویی به پرسش های شركت كنندگان، بر لزوم توجه به راهبردها در تهیه و تنظیم برنامه های قرآنی و نیز ضرورت انجام كارهای مشترك میان موسسه های قرآنی تاكید كرد.
در پایان جلسه نیز تعدادی از مدیران موسسه های قرآنی استان قم دیدگاه ها، نظرها، پیشنهادها و نیز برنامه های قرآنی خود را بیان كردند.
در حال حاضر ١٠٣ موسسه قرآنی در استان قم فعالیت می كنند.
7406/ 6133/تنظیم كننده: عباس منجمی ** انتشاردهنده: مسلمی