۸ بهمن ۱۳۹۶،‏ ۹:۰۲
کد خبر: 82810509
T T
۰ نفر
طرح رابط براي ناشنوايان گسترش مي يابد

تهران - ايرنا - معاون دفتر توانبخشي روزانه و توانپزشكي سازمان بهزيستي كشور گفت: طرح رابط براي ناشنوايان در سراسر كشور گسترش مي يابد تا ناشنوايان بتوانند براي انجام امور اداري و غيراداري خود در دستگاه هاي مختلف از رابط ناشنوا استفاده كنند.

رضا غلامي سلطان مرادي در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: ناشنوايان معمولا در برقراري ارتباط در مجامع اداري و غيراداري مشكل دارند بطورمثال ناشنوا هنگام مراجعه به دستگاه هايي مانند قوه قضائيه ، مخابرات، وزارت نيرو، آموزش عالي و به ويژه بيمارستان ها با مشكلاتي روبرو مي شوند چراكه مردم با زبان اشاره آشنا نيستند.
وي اضافه كرد: بنابراين سازمان بهزيستي خراسان رضوي با همكاري يك موسسه تلاش كرد تا با استفاده از رابطان ناشنواي آنلاين ، مشكلات ناشنوايان در مراجعه به نهادها و ادارات را برطرف كند تا رابطان با يك تماس ناشنوا به محل مربوطه برود و به ناشنوا كمك كند. هزينه هاي اين رابطان ناشنوا از سوي بهزيستي پرداخت مي شود.
مسئول كارگروه ناشنوايان سازمان بهزيستي كشور خاطرنشان كرد: ما نيز از اين طرح الگوبرداري كرديم و از ادارات بهزيستي استان ها خواستيم تا اين الگو را در استان ها خود اجرا كنند. اما اجراي اين طرح به اعتبار نياز دارد و برخي از ادارات استاني بهزيستي از اعتبارات توانمندسازي براي اجراي اين طرح استفاده كردند.
غلامي سلطان مرادي اظهار داشت: امسال مقرر شده تا اعتبارات مورد نياز رابطان ناشنوا براي موارد اضطراري در ادارات و بيمارستان ها و دستگاه هاي ديگر، برآورد شود كه فعلا براي هر استان 50 تا يكصد ميليون تومان ، برآورد اعتبار شده اشت.
وي اظهار اميدواري كرد تا اجراي اين طرح در سال آينده، نهادينه شود و اقدامات لازم براي اجراي اين طرح آغاز شده است.
وي تصريح كرد: حتي در شهرهاي دور نيز امكانات به گونه اي است كه مي توانيم رابط ناشنوا براي ناشنوايان تامين كنيم اما هنوز اين طرح كامل نشده و نياز به اعتبار دارد.
«رابط ناشنوا شخصي است كه مي تواند زبان اشاره ويژه ناشنوايان را براي افراد شنوا ترجمه كرده و منظور ناشنوا را به روشني بيان كند و گفته هاي افراد شنوا را نيز براي افراد ناشنوا با زبان اشاره نمايش دهد.»
به گزارش ايرنا ، زبان اشاره ، سيستم قراردادي خاص منظم و پيشرفته زباني است كه براي انتقال معنا به جاي الگوهاي صوتي يا نوشتاري در زبان از الگوهاي علايم ديداري (تركيب همزمان شكل، جهت و حركت دستان، بازوها يا بدن و حالات صورت براي بيان سليس افكار گوينده) در يك كلمه اشاره استفاده مي‌كند.
به گزارش ايرنا، هم اكنون 170 هزار ناشنواي شديد يا مطلق تحت حمايت بهزيستي قرار دارند.
اجتمام**9185**1418
مصاحبه كننده: سادات حسيني خواه ** ناشر: مريم برزآبادي

سرخط اخبار جامعه