ستاری: نباید اجازه داد جوانان به سرمایه های خاموش تبدیل شوند

شیراز-ایرنا- معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با بیان اینكه افزایش شمار دانشجویان دانشگاه ها نمی تواند چرخ اقتصاد مملكت و پژوهش را به جلو برد، گفت: نباید اجازه داد دانشجویان و نیروهای جوان كشور به سرمایه های خاموش تبدیل شوند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، سورنا ستاری روز شنبه در نشست هم اندیشی با مسئولان دانشگاه ها، مراكز آموزشی و پژوهشی و شركت های دانش بنیان و واحدهای فناور شهرستان جهرم افزود: با پول می توان تكنولوژی خرید اما نمی توان صاحب آن شد بنابراین باید نیروهای نخبه را به سمتی هدایت كرد تا بتوان از علم آنان در شركت های دانش بنیان استفاده كرد.
وی با اشاره به اینكه هزار و 400 شركت دانش بنیان در كشور وجود دارد، گفت: باید بخش خصوصی در حوزه پژوهش وارد شود زیرا بدون این ظرفیت نمی توان به توسعه پژوهش دست یافت.
رئیس بنیاد ملی نخبگان در بخش دیگری از سخنان خود از كیفیت دستاوردهای نخبگان جهرمی ابراز خرسندی كرد و برای رفع مشكلات آن ها و تاثیر این شركت ها در اقتصاد كشور قول مساعد داد.
رئیس كمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست به ظرفیت بالای نیروی جوان كشور اشاره كرد و گفت: باید از ظرفیت نخبگان و اساتید دانشگاهی در شركت های دانش بنیان استفاده شود در حالی كه ظرفیت های خوبی در دانشگاه ها وجود داشته كه شركت های دانش بنیان نمونه ای از این ظرفیت ها هستند.
محمد رضا رضایی با تاكید بر اینكه می توان از توانایی این شركت ها در راستای رفع نیازهای كشاورزی، پزشكی، عمرانی بهره برد، افزود: شركت های دانش بنیان می توانند نیاز ما را به خارج از بین ببرند.
نماینده مردم جهرم در مجلس ادامه داد: یكی از نیازهای شركت های دانش بنیان دریافت تسهیلات است كه باید مسئولان در این زمینه بیشتر ورود كنند.
معاون استاندار فارس و فرماندار ویژه شهرستان جهرم نیز در این نشست گفت: شهرستان جهرم دارای 74 شركت فناور است كه 740 نفر از دانش آموختگان در این شركت ها فعالیت می كنند.
علیرضا صحراییان همچنین تجاری سازی14 طرح تحقیقاتی توسط این شركت ها، ثبت 12 اختراع داخلی، 2 اختراع بین المللی و ارائه بیش از 60 مقاله ISI از جمله افتخارات دانش آموختگان دانشگاهی در این شركت ها عنوان كرد.
وی ادامه داد: دریافت و ثبت بیش از 150 ایده و تقاضا جهت استقرار، حضور فعال در نمایشگاه های مختلف علمی و پژوهشی، كسب عناوین برتر توسط شركت ها در جشنواره های علمی و فناوری ملی و بین المللی از دیگر فعالیت مجموعه شركت های دانش بنیان در جهرم است.
سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و رئیس بنیاد ملی نخبگان روز شنبه به منظور انجام یك سفر یكروزه وارد فرودگاه جهرم در استان فارس شد.
اتاق تمیز شركت دانش بنیان نادر طب گستران جنوب واقع در شهرستان جهرم طرحی بود كه در آغاز سفر معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری به این شهرستان به بهره برداری رسید.
به گزارش خبرنگار ایرنا، سورنا ستاری همچنین از بخش های مختلف این شركت دانش بنیان بازدید كرد.
برای بهره برداری از اتاق تمیز شركت دانش بنیان نادر طب گستران جنوب جهرم اعتباری بالغ بر چهار میلیارد ریال هزینه شده است.
تحقیقات دارویی شركت های دانش بنیان در اتاق تمیز صورت می گیرد كه محلی است برای تولید مواد اولیه فرآورده های دارویی كه باید از ورود هرگونه میكروب و باكتری به این محل جلوگیری شود.
رئیس بنیاد ملی نخبگان در ادامه سفر خود به شهرستان جهرم به همراه محمدرضا رضایی نماینده این شهرستان و رییس كمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از شركت سرماسازان ایمن ایلیا در شهرك صنعتی جهرم بازدید كرد.
ستاری همچنین از تعدادی شركت های دانش بنیان شهرستان جهرم در حوزه های مختلف از جمله استارت آپ های فعال شهرستان و شركت های دانش بنیانی كه موفق به تجاری سازی ایده های خود شده اند، بازدید كرد.
وی در ادامه سفر خود به شهرستان جهرم در نشست بررسی مسایل و مشكلات حوزه علم و فناوری حضور یافت.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری همچنین عصر شنبه هفتم بهمن ماه جاری در جلسه شورای اداری استان فارس در شیراز كه به ریاست معاون اول رئیس جمهوری برگزار می شود حضور خواهد یافت.
شهرستان جهرم در فاصله 193 كیلومتری جنوب شرقی شیراز قرار دارد.
7369 / 9254/ 2027
خبرنگار: بهرام بشیری زاده جهرمی ** تنظیم:‌ سجاد خسروانیان ** انتشاردهنده: سیداحمد نجفی