پنبه تراریخته در راه است

تهران- ایرنا- رییس انجمن علمی ایمنی زیستی گفت: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و سازمان حفاظت محیط زیست ابهاماتی در خصوص تولید پنبه تراریخته وارد كرده اند كه در صورت رفع این ابهامات تولید این محصول در ایران كلید می خورد.

«بهزاد قره یاضی» روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا در خصوص وضعیت تولید محصولات تراریخته در كشور افزود: تولید آزمایشی و پژوهشی پنبه به اتمام رسیده و با رعایت ضوابط و قوانین مراحل قانونی طولانی را طی كرده است.
وی اظهار داشت: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و سازمان حفاظت محیط زیست دچار ابهاماتی در تولید این محصول شده اند كه در دست پیگیری است.
رییس انجمن علمی ایمنی زیستی تصریح كرد: در صورت رفع ابهامات دو دستگاه حاكمیتی در خصوص تولید پنبه تراریخته در كشور، این مهم به تایید وزارت جهاد كشاورزی خواهد رسید تا تولید انبوه آن شروع شود.
به گزارش ایرنا، طبق صدور مجوزات ارایه شده بایستی تولید پنبه تراریخته در كشور از سال 1395 شروع می شد.
دولت یازدهم اقدام های خوبی در زمینه ایجاد ساختار زیربنایی فناوری جدید تولید محصولات تراریخته انجام داد و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی مجوزهای لازم تولید پنبه تراریخته را صادر كرده است.
محصول تراریخته به آن دسته از مواد غذایی اطلاق می‌شود كه ساختار ژنتیكی آن از طریق مهندسی ژنتیك تغییر یافته باشد.
این تغییر معمولاً جهت بهبود مقاومت گیاه به برخی آفات یا بیماری های گیاهی و برای بهبود عملكرد گیاه و بهره وری كشاورز صورت می‌گیرد.
محصولات تراریخته نسبت به محصولات معمولی از سلامت و ایمنی بالاتری برخوردار هستند.
براساس ماده دو قانون ایمنی زیستی تولید، كاشت، برداشت، رهاسازی، صادرات، واردات و مصرف محصولات تراریخته نه تنها مجاز است بلكه دولت را به فراهم آوری تمهیدات لازم برای اقدامات مزبور مكلف می كند.
انجمن ایمنی زیستی متشكل از پزشكان ، طرفداران محیط زیست، متخصصان كشاورزی و بیوتكنولوژی و مهندیسی ژنتیك و استاندارد و ایمنی است و حفظ محیط زیست و سلامتی انسان را مدنظر دارد.
قانون ایمنی زیستی مربوط به سال 1383 است كه به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.
محصولات تراریخته نخستین بار در دنیا (در آمریكا و چین) در سال 1996 به تولید تجاری رسید و برای نخستین بار 1.7 میلیون هكتار از اراضی دنیا به سطح زیركشت این محصولات اختصاص داشت.
پس از گذشت 20 سال سطح زیركشت به بالای 181 میلیون هكتار یعنی بیش از 14برابر افزایش یافته است.
محصولات تراریخته در آمریكا، استرالیا، ژاپن، آلمان، برزیل، اسپانیا، پرتغال، جمهوری چك، رومانی، آفریقای جنوبی، فیلیپین، هندوستان و چین و برخی كشورهای دیگر تولید می شود. به دلیل پیشرفته بودن این فناوری ها، همه كشورها آن را ندارند اما ایران به این فناوری دست یافته است.
طی سال های اخیر پنج كشور اروپایی برای 71 محصول تراریخته برای مصرف و واردات مجوز صادر كردند.
اكنون ژاپن مركز تولید، فروش و صادرات رز آبی تراریخته است و این كشور پس از امریكا بیشترین مجوز را برای تولید محصولات تراریخته صادر كرده و در عین حال بزرگ ترین وارد كننده سویای تراریخته می باشد.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام**9186*1436*خبرنگار: هما همت خواه*انتشار: داود پورصحت*

سرخط اخبار اقتصاد