كیسینجر: ایران پیوسته یك قدرت منسجم در منطقه بوده است

تهران - ایرنا- هنری كیسینجر استراتژیست و وزیر خارجه اسبق آمریكا می گوید : ایران از لحاظ تاریخی و سیاسی، پیوسته یك قدرت منسجم در منطقه بوده است؛ تنها قدرتی كه زبان و فرهنگ تاریخی خود را در دوران مختلف حفظ كرده است.

وی روز پنجشنبه در كمیته خدمات مسلح مجلس سنای امریكا، وضعیت كنونی روابط تهران و واشنگتن را با شرایط دوران جنگ سرد مقایسه كرد و گفت: كثرت رقبای آمریكا در خاورمیانه و وجود چالش‌های پیوسته در حال تغییر مانند مبارزه جهانی با داعش عامل ایجاد تلاطم در این منطقه است.
كیسینجر می گوید كه بسیاری از قدرت‌های غیرداعش، از جمله ایرانِ شیعه و كشورهای سنی پیشرو، در لزوم نابودی داعش هم‌عقیده‌اند. با این حال آرایش مناطق آزاد شده از دست داعش خود مولد چالش جدیدی است.
وی افزود: پس از جنگ جهانی دوم، مجموعه‌ای از كشورهای تاریخ‌ساز، با پدیده ای به نام اتحاد شوروی مواجه شدند كه به موجب جنگ، تقویت شده و آكنده از یك ایدئولوژی انقلابی بود. پس از آن ائتلافی تحت رهبری آمریكا شكل گرفت و خطی ترسیم كرد كه توسعه شوروی ورای این خط را قابل تحمل نمی‌دانست. این موضوع سرانجام موفق به ایجاد بازدارندگی و پایان توافقی جنگ سرد شد.
شبس* 9386**انتشار دهنده:محمد نوربخش