جیره بندی آب با وجود كاهش نزولات آسمانی در دستور كار نیست

اراك - ایرنا - وزیر نیرو گفت: میزان نزولات آسمانی در چهار ماه اول سال آبی 96 - 97 بیش از 30 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته كاهش داشته است اما با این وجود؛ آب جیره بندی نمی شود.

به گزارش ایرنا، رضا اردكانیان شامگاه چهارشنبه در نشست شورای هماهنگی صنعت آب و برق استان مركزی، افزود: مردم و مسئولان باید بپذیرند كه پدیده خشكسالی در ایران یك اتفاق و یا حادثه غیر مترقبه نیست و باید خود را برای زندگی در شرایط خشك و كم آبی آماده كنند.
وزیر نیرو بیان كرد: همانطور كه نیاكان ما در هزاران سال پیش برای مقابله با خشكسالی ها قنوات را ابداع كردند و به جای ناامیدی، مهاجرت و رها كردن تمدن و شهر و دیار خود به دنبال راه چاره برای بحران كم آبی بودند، ما نیز باید به دنبال راه چاره برای حل مشكل كم آبی باشیم.
وی گفت: اگر چه باید مصرف نامتعارف و بدمصرفی گذشته به صورت كارشناسی آسیب شناسی شود، اما باید منابع مالی و برنامه ریزی ها و تمهیدات معطوف به آینده باشد چرا كه پرداختن به گذشته هدر رفت منابع و فرصت ها را به دنبال دارد و باید با تمام توان نسبت به اصلاح الگوی مصرف گام برداشت.
اردكانیان اضافه كرد: مدیریت منابع آب تنها وظیفه آب منطقه ای نیست بلكه همه دستگاه ها، اقشار مختلف مردم و به خصوص كشاورزان در چرخه مدیریت منابع آب سهیم هستند و پیروزی در این میدان منوط به انجام وظیفه همگانی است.
وی افزود: مردم و مسئولان باید چند انضباطه و چندبخشی بودن منابع آب را به رسمیت بشناسند و نسبت به سهم و نقش خود در حفظ این منابع آگاه باشند.
وزیر نیرو مدیریت مقوله آب را مسئولیت همگانی دانست و گفت: ملت ایران می توانند ضمن مدیریت منابع آبی كشور با اصلاح الگوی مصرف، به برنامه های ترسیم شده از سوی رهبر معظم انقلاب، دولت و مجلس شورای اسلامی نیز دست یابند.
وی اظهار كرد: باید به این باور برسیم كه دانش لازم برای مدیریت آب در كشور وجود دارد و می توان با همفكری و تقسیم كار و استفاده چندباره از آب و اصلاح برخی قوانین از سوی نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی بحران آب را پشت سر بگذاریم.
اردكانیان افزود: با برخورداری از ظرفیت و نیروی انسانی متخصص می توان مشكل هدر رفت 25 درصدی آب های زیر زمینی كشور را حل كرد و اكنون نیز گام های موثری در این بخش برداشته شده است.
وی بیان كرد: قوانینی كه بیش از 10 سال پیش در حوزه آبریزدر خانه ملت تصویب شده همچنان اجرایی نشده كه این مهم پایه و اساس بسیاری از مشكلات حوزه آب است.
وزیر نیرو با بیان اینكه این وزارتخانه با برنامه ریزی های انجام شده آمادگی كامل برای تامین آب شرب شهری و روستایی، تامین آب صنایع و تامین آب كشاورزی را دارد، اظهار كرد: مردم و مسئولان باید با اصلاح الگوی مصرف وزارت نیرو را در این امر خطیر پشتیبانی كنند.
وی ادامه داد: از سه ماه پیش نشست های مختلفی با وزارتخانه ها و سازمان های مختلف در راستای چاره اندیشی برای حل بحران آب در وزرات نیرو برگزار شده است.
اردكانیان گفت: تفاهم نامه ای از سوی وزارت نیرو با وزارت جهاد كشاورزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان حفاظت محیط زیست منعقد شده كه بر اساس آن اصلاح و تغییر الگوی كشت، معیشت جایگزین و توسعه انرژی های تجدید پذیر به صورت نمونه در چند استان در دستور كار قرار گرفته است.
وی یادآوری كرد: هوای كشور نسبت به 50 سال گذشته 2 درجه گرمتر شده و این در حالی است كه كاهش بارش نزولات آسمانی را نیز همراه داشته است و در شرایط كنونی اصلاح الگوی مصرف تنها راه چاره حل مشكل كم آبی است.
استاندار مركزی نیز در این نشست گفت: واگذاری مدیریت سد 15 خرداد دلیجان مهمترین خواسته مردم استان از وزارت نیرو است.
سیدعلی آقازاده افزود: سد 15 خرداد دلیجان در سال 1374 ساخته شده اما مدیریت این سد از همان سال اول به استان مجاور واگذار شده و مردم این استان به خصوص شهرستان های دلیجان و محلات استفاده چندانی از این سد نمی برند.
وی افزود: شهر جدید امیركبیر نیز به بهره برداری رسیده و تعداد چشمگیری از خانوارها در این شهر ساكن شده اند و انتظار می رود وزارت نیرو نسبت به تامین هزینه خطوط انتقال آب از چاهی كه در مجاورت این شهر حفر شده، اقدام كند.
استاندار مركزی اظهار كرد: با توجه به اینكه ساوه و زرندیه از كانون های كم آبی در استان مركزی هستند انتظار می رود وزارت نیرو نسبت به تخصیص پساب شهر جدید پرند برای كشاورزی این 2 شهرستان، اقدام كند.
وی افزود: شهرستان تفرش نیز یكی دیگر از شهرستان های كم آب استان مركزی است و طرح انتقال آب از قنات هفتیان از سال های گذشته آغاز شده اما همچنان به بهره برداری نرسیده كه وزارت نیرو باید نسبت به این مسئله مهم چاره اندیشی كند.
استاندار مركزی خواستار پشتیبانی وزارت نیرو در طرح توسعه 600 مگاواتی نیروگاه حرارتی شازند شد.
مدیرعامل شركت توانیر نیز گفت: تخصیص اعتبارات زیرساختی برای شهرك های صنعتی هر ساله با كاهش چشمگیری همراه است.
آرش كردی افزود: اعتبار امسال برای تامین زیرساخت های همه شهرك های صنعتی كشور 350 میلیارد ریال است در صورتی كه تامین برق شهرك های صنعتی زرندیه بیش از 500 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.
وی ادامه داد: در قانون برنامه ششم توسعه درصدی از مالیات بر ارزش افزوده تا 30 درصد به شهرك های صنعتی اختصاص داده شود كه تا كنون محقق نشده در صورتی كه با تحقق این مهم، سالانه بیش از سه هزار میلیارد ریال اعتبار به شهرك های صنعتی تزریق می شود.
مدیرعامل شركت توانیر بیان كرد: قیمت تمام شده محصولات از حیث پرداخت هزینه برق در ایران پایین ترین سطح در دنیا را دارد به طوری كه در صنعت سیمان، به میزان چهار و 2 دهم قیمت تمام شده را برای برق می پردازند در صورتی كه میانگین جهانی این رقم بیش از 13 درصد است.
وی گفت: بر اساس برنامه ریزی های شركت توانیر به ازای هر هكتار، 500 كیلووات برق به شهرك های صنعتی اختصاص داده شده و بسیاری از شهرك های صنعتی استان مركزی از این امكان برخوردار هستند و مشكلات برق شهرك های صنعتی زرندیه نیز در اسرع وقت رفع می شود.
مدیرعامل شركت مدیریت منابع آب ایران نیز گفت: 25 درصد از ذخیره آبی سد كمال صالح به صنعت و مابقی به تامین آب شرب مردم اراك اختصاص داده می شود.
محمد حاج رسولیها افزود: كسری آب دشت های استان مركزی، 216 میلیون متر مكعب است كه برنامه های مدونی برای حل این مشكل تدوین شده است.
مدیرعامل شركت مهندسی آب و فاضلاب كشور نیز گفت: میزان استفاده مردم استان مركزی از شبكه فاضلاب از متوسط كشور بالاتر است.
حمیدرضا جانباز افزود: تصفیه خانه آب پایین دست سد الغدیر و تصفیه خانه فاضلاب ساوه در 2 سال گذشته به بهره برداری رسیده كه این مهم می تواند بستر مناسبی در استفاده پساب باشد.
وی ادامه داد: در نقاطی كه پساب فاضلاب وجود دارد می توان با ایجاد تصفیه خانه میزان آب مصرفی صنعتی را از محل پساب فاضلاب تامین كرد و شركت مهندسی آب و فاضلاب كشور نیز از این قبیل طرح ها، حمایت می كند.
وزیر نیرو در جریان سفر خود به استان مركزی، طرح آبرسانی به خمین را بهره برداری كرد.
بهره برداری از سه طرح برق منطقه ای باختر با اعتباری بالغ بر 340 میلیارد ریال از دیگر برنامه های سفر اردكانیان به استان مركزی بود.
شركت در نشست شورای مدیران صنعت آب و برق استان مركزی از دیگر برنامه های وزیر نیرو به استان مركزی است.
3017/3075/ خبرنگار: مصطفی مجللی *** انتشار دهنده: حسین مهدی زاده